Tulemas on Eesti ajaloo suurim toidufestival

Eeloleval laupäeval ja pühapäeval toimub esimest korda festival „Peipsi Toidu Tänav 175 km“. Sündmusel saab külastada ajutisi restorane, kus pakutakse paikkonnale iseloomulikku toitu, nautida Peipsi kandi loodust ning ka nii mõnegi toidupakkuja kaunist koduaeda.


Peipsimaa Kogukonnaköök MTÜ eestvedajatel Triinu Akkermannil ja Tauno Laasikul tuli mõte korraldada festival „Peipsi Toidu Tänav“ juba möödunud aastal.

„Siis oleks korraldamine läinud kiireks, seetõttu sai asi alles tänavu ette võetud. Eesmärk on siduda Peipsimaa ühtseks tervikuks. Igas piirkonnas toimuvad oma kohvikutepäevad, aga ühtset Peipsimaa piirkonna toidufestivali pole olnud. Peipsi Toidu Tänavaga soovitakse tavapärastest kohvikutepäevadest eristuda ja sündmuse sisustavad ajutised ehk pop-up restoranid,” rääkis Akkermann.

Külla tuleb ka Pihkva restoran

Tema sõnul algab Peipsi Toidu Tänav Vasknarvast, kus avab festivalirestorani Peipsimaa Kogukonnaköök ise oma kaubamärgi „Maitseelamuse Koda“ all, lookleb mööda Peipsi rannikut Kauksi, Lohusuu, Mustvee, Omedu, Kallaste, Alatskivi, Kolkja, Varnja, Vara, Kavastu ja sealt edasi Räpina suunas ja lõpeb Setumaal Saaboldas. Samuti põrkab festival vahepeal sisemaale, näiteks jäävad sisse ka Kuremäe, Atsalama, Kasevälja, Tudulinna, Avinurme.

Kokku hõlmab festival 34 asulat, milles 50 festivalirestorani. „Kõik kohad leiab arvutist lingil bit.ly/Peipsi Toidu Tänav 2018. On nii külalisrestorane kui ka piirkonnas kogukonna rahva poolt avatuid. Näiteks Kauksi Puhkemaja, Kauksi Puhkeküla, Lammas ja Roos, Tagavälja talu, Avinurme Puiduait, Lohusuu MTÜ Logovest, Kääpa OTT, Veski Külalistemaja, Jõgevamaa Maitsed, Siiraku kala- ja talupood, Kasepää rahvamaja, Eesti Põllumajandusmuuseum, Peipsimaa Külastuskeskus. Pihkvast on tulemas Pihkva Hansa Restoran.

Esindatud on erinevad piirkonnad ja erinevus avaldub ka menüüdes. Toidukultuuri tuleb aga vaadata laiemalt. Piirkondlike retseptide kõrval rõhutame, mida saab Peipsimaa toorainest teha tänapäevases võtmes.

Igas pop-up restoranis on lisaks toidule veel mõni boonus, näiteks lähedal paiknevad vaatamisväärsused või looduse ilu, on esinejad ja näitused koduhoovides. Mustvees saab festivalipäevadel uudistada kauneid koduaedu. Korduvalt tunnustusi pälvinud Laidi Zalekešina atraktiivses koduaias katavad peolaua projektis Kääpa OTT osalejad eesotsas Annika Orasega,“ sõnas Akkermann.

„Sellest koostööst on ainult rõõm. Tutvustan meelsasti koduaeda ja vastan teemakohastele küsimustele,” ütles Laidi Zalekešina.

„Kui Peipsi ääres on nii suur toidufestival, siis tuleb sellel osaleda. Selline pidu võimaldab ettevõtjatel paremini oma toitu müüa. Külastajad saavad aru, kui hea toit Peipsi ääres on, ja küllap ostavad seda ka kaasa,” arvas Annika Oras.

Triinu Akkermann märkis, et festivalile ajutiste restoranide leidmine osutus arvatust natuke keerulisemaks. „Faktoreid oli mitu. Näiteks sõpruskonnad, kogukonnad soovivad osa võtta, ent on vaja julgustamist, et saavad hakkama. Sõna restoran hirmutas neid algul, kuna eeldati, et peab olema selline nagu linnarestoranid. Kohvikutepäeval kookide ja pirukatega ei ole hirmu, ent festivali statuudis oli kirjas, et tuleb serveerida vähemalt kolm käiku. Seda algul kardeti, aga suheldes võtsime hirmu maha. Kes toitlustusega tegelevad, neil oli raskem leida vaba aega, samuti on keeruline tulla kogu oma tegevuse ja inventariga mujale toitlustama. Aga usume, et järgmiseks aastaks on juba tööd tehtud ning loodame kaasata veel enam pop-up restoranide tegijaid,” ütles festivali eestvedaja Akkermann.

Ajastus koos teiste laatadega

Tingimuseks on see, et ajutine restoran peab valdavalt kasutama Peipsi piirkonnast pärit toorainet, valmistama vähemalt kolm käiku (eelroog, pearoog, magustoit) ja olema avatud kahel päeval etteantud kellaaegadel.

Triinu Akkermann märkis, et 25. ja 26. august said festivali „Peipsi Toidu Tänav 175 km“ toimumispäevadeks valitud piirkonnas toimuvate traditsiooniliste laatadega koos. „Kuremaal on siis küüslaugufestival, Kallastel kala- ja sibulalaat, Lüübnitsas sibulalaat.

Sellel ajal tullakse Peipsimaale hankima talvevarusid ning seetõttu otsustasime, et Peipsi Toidu Tänav sobib väga hästi samasse nädalavahetusse. Lisaks saab tutvuda piirkonna inimestega ja vaadata, kuidas siin elatakse. Kahepäevane oli plaan algusest peale, et külalised võtaksid aega ja naudiksid sündmust, jääksid ööbima, sööma,” ütles ta.

Küsimusele, kuivõrd on võimalik külastada kõiki festivali restorane, vastas Akkermann, et arvatavasti kahe päeva vältel seda jõuab.

„Kohad on avatud 25. augustil kella 11 ‒ 22 ja 26. augustil 11 ‒ 18. Kes soovib, see proovib kõike.”

  1. augustil süüdatakse päikeseloojangul ka muinastuled. Põliste traditsioonide kohaselt tähistatakse selle kombega suveaja lõppu ja lõkete nägemisest tulenevat kokkuhoidmis- ja ühtekuuluvustunnet. 

„Muinastuled süttivad ka Peipsi rannas Mustvees. Muusikalist meeleolu ja elujõudu annab sündmusele ansambel Mehed Mandrilt,” lisas Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus