“Tänane ilm on täpselt selline, mis laseb maainimesel natukeseks kodust kahe heinakaare vahelt välja lõbutsema tulla,” märkis üks korraldajatest Jaana Puur, “mullu hakkas vihma sadama südaööl kui bänd “Hea Story” lõpetas.”
Päevaprogramm on huvitav ja eriline, sest sellel aastal andis kirikukontserti saksa Aacheni madrigalikoor. Koor on poolprofessionaalne, tema liikmed täiskasvanud ning peavad kas õpetaja või haridustöötaja ametit. 25-liikmeline koor plaanis oma reisi Eestisse poolteist aastat.
Lisaks Äksile andsid nad kontserdi ka Tartus Jaani kirikus, hiljem kohtusid Jaani kiriku kooriga Hellenurme veskis. Seal avanes neil võimalus kaeda, kuidas jahu valmistati, samuti maitsta kakku ning tanguputru. Ees on veel kontserdid Pärnus ning Tallinnas. Koori liikmete vaba aeg on tihedalt sisustatud.
Äksi kirikuõpetaja Urmas Oras hoolitses selle eest, et saksa koor saaks anda kirkus kontserdi. Enne seda oli jumalateenitus, millele tulnud inimene sai jääda kontserti kuulama. Kihelkonnapäeva mõtte algataja Aune Sepa sõnul oli kirikukontsert pisut akadeemiline, mistõttu hilisem päevaprogramm oli pisut lahedam.
Päeva avasid pidulikult Tabivere vallavanem Aare Aunap ning Tartu vallavalikogu esimees Üllar Loks. Mõlemad tervitasid rahvast. Omalt poolt tervitas rahvast ka päevajuht Ivar Vinkmann. Järgnes tore vabaõhukontsert, kus esinesid Tabivere kapell ja lastekapell Liidi Vaino juhendamisel, samuti Tabivere rahvatantsijad. Tartu valla poolt olid kohal Lähe naiskoor ja naisrühm. Tänavu oli lastest esinejaid vähe, vaid lastekapell.
“Esinejate valiku määras see, et meil oli saksa koor külla tulemas. Seetõttu sai ka kihelkonnapäeva toimumise kuupäev hilisemaks lükatud. Tahtsime pakkuda neile eesti rahvamuusikat, -tantsu ja -laulu tutvustava kava. Hetkel meie valdades on just need rühmad, kes selle ?anriga tegelevad. Kõik esinejad olid rahvariietes ning rahvapärased,” sõnas Imbi
Toimus ka munaviskevõistlus, mille võitsid Martin ning Kärt, järgnesid Kaisa ja Alar ning kolmandaks tulid Liisa ja Ralf. Kohtunikena tegutsesid ala “maaletoojad” Marje ja Kalev Raudsepp. Samal ajal tegutses lastega Ivar Vinkmann. Nooremad võistlesid kotisjooksus, paarisjooksus ning õhupalli katki puhumises. Paarisjooksu ajal olid lastel seotud kinni omavahel kas parem või vasak jalg, mistõttu üks jooksis selg ees, teine nägu ees.
Kell kuus õhtul hakkas kiviviskevõistlus Äksi Äss 2004. Alakohtunikuks oli staa?ikas kohtunik Viktor Trink. Kokku osales kaks tosinat meest, kellest 6 paremat pääses finaali. Tänavu krooniti kuue kordseks Äksi Ässaks Margus Pärsik Tartumaalt, tulemusega 40, 84 meetrit, järgnesid Vello Puusalu, Margo Ool, Peep Päll, Aarne Susi ja Bernhard Sepp.
Päeva lõpetas ansambel Pasadena, mis hullutas rahvast südaööni. “Pasadena osutus valituks arutelu käigus, kus pandi paika kaks hinnaklassi: kallim ja odavam, seejärel ansamblid nendes hinnaklassides. Lõpuks jäi sõelale ansambel Pasadena. Selle valis välja korraldustoimkond, kooseisus Marje ja Kalev Raudsepp, Aare Aunap, Külli Toots, Aune Sepp, Jaana Puur ja Imbi Pärtelpoeg. Eelnevalt oli meil teada ka rahva soov ja arvamus,” rääkis Imbi Pärtelpoeg.
“Siin on käinud üheteistkümnel korral kõik erinevad solistid ja bändid. Bändid on siia valitud eesmärgiga, et see pakuks ka silmale midagi ja et nad võimalikult erinevat muusikat teeks. Ansambel Pasadena on oma esinemisriietes hästi atraktiivne,” kostis Aune Sepp.
“Kihelkonnapäevade korraldamine jätkub kindlasti, sest see on juba kaksteistkorda toimunud. See on traditsiooniliseks muutunud. Igal aastal on ta toimunud esimesel juuli pühapäeval, kuna tänavu toimus samal ajal laulupidu ja tantsupidu ja me olime Tallinnas. See-eest kahel järgmisel nädalavahetusel olid valdadel kultuuriüritused ja spordivõistlused, mistõttu me ei mahtunud enne kultuurikalendrisse kui tänase päevaga. Selle aja jooksul oli nii palju helistamisi ja küsimisi üle Eesti, et kas tänavu kihelkonnapäeva ei toimugi,” arvas Aune Sepp.
BIRGIT KASTEPÕLD