Torma valla eakate peol toonitati põlvkondade ühtekuuluvust

Tänavune Torma valla pensioniealiste jõulupidu algas Sadala Külade Teatri laste näiteringi mängitud koomilise, kuid samas südamliku näidendiga “Lõbusad vanakesed”.


Lapsed kehastasid hooldusasutuse elanikke vanuses 70-102 aastat. “Valdi nõuanded aitasid rolli hästi sisse elada,” ütles Mia-Meribel Kirjutaja. “Näitlemine mulle meeldib. Ehk mõneti aitas mängimisele kaasa ka külaskäik hooldekodusse, kus esinesime koos klassikaaslastega,” ütles Trevor Nork. “Punase kleidi, mis sobis selga minu kehastatavale tegelaskujule Helmile, otsis mulle ema,” lausus Annaliisa Mihkels.

“Võtsime näidendi mängimisele, et lapsed mõistaksid eakate inimeste maailma paremini ning peaksid rohkem lugu väärikas eas inimestest,” ütles näidendi autor ja lavastaja Valdi Reinas.

“Kui põlvkonnad koos kasvavad ja lapsed oma vanaemade ja vanaisade põlvkonda paremini tundma õpivad, avardub nende silmaring ja areneb fantaasia. Eakatelt saadakse juurde elutarkust ja kogemusi,” ütles Torma vallavanem Triin Pärsim.

Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev nimetas erinevas vanuses inimeste head läbisaamist üheks teguriks, mis muudab Torma vallas kogukonnatunde tugevaks. Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pille Tutt rõhutas paikkonna eakate panust traditsioonide hoidmisesse ja pärimuste edasikandmisse, mis on iseäranis oluline Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva künnisel.

“Olen eakate peol esimest korda. Meeldivad mõnus seltskond ja Luule valmistatud toidud,” märkis Aavo Metsla Sadalast.

“Valmistan verivorsti oma vanaema retsepti järgi. Peolaua katmisel on mul aga alati abilisi, keda päkapikud ka kingipakkidega meeles peavad,” ütles Luule Väin, kes koos Eckard Klugiga on korraldanud koduvalla eakatele elanikele jõulupidu üle kümne korra.

Kokakunsti harrastavad ka Luule ja Eckardi pereliikmed. Näiteks poeg Imre Väin oli selgi päeval kokkamisel abiks.

Peo peremees Eckard Klug esines koos sõprade Priit Tali ja Pauli Mentuga ansambli Eesli kvartett koosseisus. Eckard jutustas koosolijatele ka oma huvitavast ja seiklusterohkest elust, muuhulgas pääsemisest parvlaev Estonia hukkumisest ja vastas mitmetele küsimustele.

“Jõulupidu on sündmus, kus kohtab omavanuseid inimesi erinevatest valla paikadest,” ütles Tõikvere küla elanik, kes oma nime ajalehes näha ei soovinud. “Sain sellelt peolt palju energiat,” märkis väikeettevõtja Vilja-Mari Luhalaid.

“Torma vald organiseeris transpordi, et eakad saaksid igast valla nurgast jõulupeole tulla. Kui on sellised organiseerijad nagu Eckard Klug ja Luule Väin koos oma meeskonnaga, võin uskuda, et tänase Torma valla jõulupeo traditsioon jätkub ka siis, kui haldusreform piire muutnud on,” ütles Torma vallavalitsuse sotsiaaltöö peaspetsialist Marika Kalm.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus