Torma kirikus toimub Vene organistide kontsert

Laupäeval esinevad Torma kirikus organistid Dina Ihina ja Denis Mahankov Peterburist. Kavas on D. Bedardi, César Francki, J. S. Bachi Jean Langlais ja Dmitri Šostakovitši looming.


Dina Ihina ja Denis Mahankov on Rimski-Koršakovi nimelise Peterburi riikliku konservatooriumi Daniel Zaretski oreliklassi lõpetanud. Aastast 2014 esinevad nad duetina nii Venemaal kui ka väljaspool selle piire. Nende repertuaari kuuluvad teosed, mis on organistide ansamblitele loodud, orkestriteoste seaded ja ka kaasaegsete heliloojate looming.

Denis Mahanov õpetab Peterburi lastemuusikakoolis orelit ja Dina Ihina oli viis aastat Peterburi konservatooriumi oreli ja klavessiinikateedri õppejõud.

Rahvusarhiivi kasutusosakonna spetsialist Raissa Viira, kes ühtlasi on Tensi Reiside giid Loode-Venemaal, tutvus orelimängijatest abielupaariga Petseris, kus nad on võtnud enda südameasjaks orelikontsertide korraldamise EELK Petseri Peetri kirikus. Sealne orel, Vendade Kriisade töö ja ainuke Pihkvamaal, on hiljuti läbinud renoveerimise.

„Tulin Novgorodi tuurilt läbi Pihkva ja Petseri ja palusin luba peale kontserti kirikus natuke ringi vaadata. Denis tegi meile nii südamliku ja sütitava ülevaate vendadest Kriisadest ja nende orelitest. Luges sõna otseses mõttes kümnekonna Eesti kiriku oreli eripärad üles, lõpuks võttis aidavõtme moodi võtme ja keeras lahti ukse oreli sisemusse. Minu mitmepäevasest rännakust üsna väsinud reisijad virgusid ja kes veel enne seda oli ükskõikne orelimuusika suhtes, siis koju naastes olime kõik lummatud nii pillide kuningast kui ka muusikutest,“ meenutas Viira.

Denis ja Dina olid kontserdisarja, mis kogus raha oreli renoveerimiseks, eestvedajad. Aastal 2016 said nad ettevõtmise eest Pihkvamaa „Rahva tunnustus 2015“ kategoorias „Initsiatiiv“ esimese preemia. Ka mullusuvise, Kriisade oreli 90. aastapäeva tähistamiseks korraldatud kontserdisarja, korraldasid nemad.

Raissa Viira sõnul on Dina Ihina ja Denis Mahankov mänginud praktiliselt kõikides Eesti kirikutes, tunnevad väga hästi meie oreleid ja organiste. Nad elavad Kondapogas (Kontupohja) Karjalas ja on olnud sealse kultuuripalee solistid.

Raissa Viira kavatseb kontserdile sõita Tartust. „Väga tahan tulla ja loodan, et saan veel kedagi Tartust endaga kaasa haarata,“ ütles ta. „Olen käinud paljudel nende kontsertidel ja ka nende korraldatud kontsertidel Petseris. Imelised muusikud ja kenad inimesed.“

Kontserdile sissepääs vaba annetusega koguduse toetuseks.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus