Toidukogumisaktsioon tõi taas jõulurõõmu ka Jõgevamaa abivajajatele

Eesti Toidupanga jõulukuise üle-eestilise toidukogumisaktsiooni käigus annetasid jõgevamaalased toimetulekuraskustes perede toetuseks üle kahe tonni toidukaupu. Annetusi sai taas teha kõigis maakonna linnades, esmakordselt oli kampaaniaga ühinenud viis toidupoodi.


Varasemateski aktsioonides osalenud Jõgeva Kaubahalli Konsumi, Põltsamaa Selveri, Mustvee Konsumi ja Jõgeva Selveri kõrval võttis 9. ja 10. detsembril toimunud üleriiklikust toidukogumiskampaaniast esmakordselt osa ka tänavu kevadel avatud Jõgeva Pae Konsum.

Kõigi aegade edukaim kampaania

“Jõulukuine kampaania oli meile kõigi aegade edukaim,” ütles Rein Kaste, tuleval aastal kolmeaastaseks saava Jõgeva Toidupanga üks eestvedajaid. “Kokku annetati piirkonnas üle kolme tuhande kolmesaja ühiku toidukaupu.”

Märkimisväärne oli jõgevamaalaste panus hädasolijate abistamisse ka märtsikuus toimunud Eesti Toidupanga eelmise toidukogumiskampaania ajal, toona koguti maakonna kolme linna kolmes poes kahepäevase aktsiooni käigus kokku üle poolteise tonni toidukaupa.

Kui tavapäraselt oodatakse annetajatelt eelkõige kaua säilivaid toidukaupu, näiteks konserve, toiduõli, purgisuppe, kuivaineid, hommikusöögihelbeid ja pudrumaterjali, ning oodatud on ka moosid, mahlad, pähklid, rosinad ja tervislikud maiustused, lisatakse jõulukuiste kampaaniate käigus toidupanga ostukorvidesse sageli ka sesoonsemaid tooteid.

“Jõulude eel annetatakse sageli piparkooke,” lausus Rein Kaste, lisades, et sel ajal tuuakse tavapärasest rohkem ka kergesti riknevaid toidukaupu. “Põltsamaalt tuli seekord näiteks rohkem verivorsti ja banaane, annetuste hulgas oli ka kanamune ning isegi piima.”

Kiiresti riknevaid kaubad külmkappi

Samas ei ole kiiresti rikneva kauba annetajatel põhjust muretseda. “Jõgeva Toidupangal on olemas külmkapp, kus saab selliseid tooteid kogumispäeval hoiustada, ning seejärel veetakse need ka kiiresti laiali,” selgitas Rein Kaste.

Jõgevamaalaste annetatud toidukaubad jõuavad tavapäraselt kõigis maakonna omavalitsustes elavate abivajajateni, mõnikord on need aga jõudnud ka väljapoole maakonna praegusi piire. “Jõulukampaaniate ajal on Mustvees meil sageli abiks olnud Lohusuu vabatahtlikud, seetõttu oleme ka Lohusuu valda mõne pakiga toetanud,” märkis Kaste, kelle sõnul on koostöö omavalitsustega väga hea olnud. “Oleme oma latti sellega kõrgel hoidnud, et jagame toidupakke vaid omavalitsuste sotsiaalosakondades koostatud nimekirjade alusel. Toidupangas käivad ise abi järel vaid Jõgeva linna ja valla elanikud, ülejäänutele viivad pakid kohale omavalitsuste sotsiaaltöötajad. Süsteem on aastatega hästi tööle läinud, sotsiaaltöötajad annavad abi saajatele teada, millal kaup Jõgevalt ära tuuakse ning inimesed teavad seda oodata.”

Heategevuspäevi võiks rohkem olla

Samas on Jõgeva Toidupangal esinenud probleeme just selliste abivajajatega, kes peaksid toidupakkidele ise järele tulema. “Inimesed unustavad sageli neile teatatud kellaaja ära,” märkis Rein Kaste. “Meil on pakid valmis, aga neile järgi ei tulda, oodatakse, et kõik viiakse koju kätte. Seda esineb sageli just nooremate abivajajate hulgas. Toidukogumiskampaaniate vahel pakutava euroabi pakkide kättetoimetamiseks on tulnud isegi inimesi mööda linna taga otsida, pakk on seotud konkreetse inimesega ning seda enne tähtaja täitumist ümber jagada ei saa.”

Seetõttu palubki Rein Kaste neil, kes on küll abisaajate nimekirjades, kuid toiduabi ei vaja, sellest abistajaid teavitada. “Teatage oma loobumisest kasvõi meiliga, siis saab sotsiaalosakond anda paki järgmisele abivajajale,” lausus ta.

Tänavu sügisel maakonda jõudnud euroabi läks rohkem kui kuuesajale inimesele, enam kui paarisaja abi vajava perekonnani jõuavad ka jõulukuise toidukogumiskampaania käigus annetatud kaubad. “Jõuludeks läheb igasse omavalitsusse kümme pakki, osa detsembrikuus kogutust hoiame aga jaanuari- ja veebruarikuuks, et inimestele oleks midagi anda ka jõulude järel. Suured toidupangad Tallinnas ja Tartus saavad pidevalt töötada, sest seal annetavad toidukaupu ka tööstused ja kauplused, meil aga paraku igapäevast tööd ei ole, sõltume üleriigilistest kampaaniatest ning koostööst Tartu Toidupangaga.”

Jõulukuistest toidukogumispäevadest võttis kogu Eestis vabatahtlikuna osa üle üheksasaja inimese, kes jagasid kauplustes infot ning võtsid vastu annetatud toidukaubad. “Jõgevamaal ei ole vabatahtlike leidmine aastatega siiski väga palju lihtsamaks läinud,” ütles Rein Kaste. “Koolinoored tulevad vabatahtlikuks kas omal algatusel või koolis tehtava kogukonnapraktika raames, vanemat põlvkonda on vabatahtlike hulgas aga kahjuks vähe,” lisas ta.

“Tänan kõiki kauplusi ja vabatahtlikke, kes tänavustes toidukogumiskampaaniates kaasa lõid,” ütles Rein Kaste. “Tore on näha, et heategevusüritustest võtab ühe innukamalt osa ka meie järeltulev põlvkond. Üks Siimusti tüdruk ütles tehtu kohta hästi toredalt ‒ see ei ole mitte toidupanga toidukogumispäev vaid toidupanga heategevuspäev.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus