Tehvani talus on lemmikloomadeks ka kanad ja mägikitsed

Jõgeva vallas Sadala kandis Kodisma külas asuvas Tehvani talus on lemmikloomad ka kanad, küülikud ja mägikitsed. Perenaine Ave-Triin Duvin ja peremees Taavi Duvin peavad maamajapidamises loomapidamist enesestmõistevaks. Nende arvates aitab selline eluviis lastes kasvatada hoolivust ja tugevdada empaatiavõimet.


Talu juurde kuuluvad loomad

Valgast võrsunud Taavi ja Tartust pärit Ave-Triin Duvin kolisid Tehvani tallu elama kaheksa aastat tagasi. Nad otsustasid rajada endale maakodu Tartust viiekümne kilomeetri raadiuses. Kinnisvaraportaalist leiti sobiv võimalus Kodisma külas. Elumajale ja selle kõrvalhoonetele tehti tugev uuenduskuur. 
„Kui maale elama tulime, oli selge, et talu juurde peavad kuuluma loomad,“ ütles Ave- Triin. 
Kanaaias jalutavad kümmekond kana ja väärikas kukk. „Need on valged Leghorni kanad, kes munevad, kuid mitte iga päev. Umbes viis muna päevas tuleb aga ikka ära. Alati on hea minna, oma kanade mune võtta ning neid toidulauale panna või kasutada kookide ja saiakeste küpsetamisel,“ ütles ta. Ave-Triinu sõnul on kanu väga lihtne pidada, kui leidub sobiv koht ja jätkub toitu. Tehvani talus tehakse ise heina, teraviljakasvatuseni pole veel jõutud. 
Kanadele nimesid pole pandud. Lapsed, kümne-, kaheksa- ja kuueaastane tütar kutsuvad aga ühte kana sõberkanaks. „Enda munetud munadele kanad hauduma ei lähe. Lähiajal plaanime soetada inkubaatori, et tibusid saada,“ rääkis Taavi Duvin. 
Küll on nimed kääbuskitsedel, keda peetakse lemmikloomadena. Kitsepiima ei lüpsta ja villa ei tarvitata. Kitsede nimed on Paula, Gerda ja Epmk, mis tähendab pikemalt, et „Emme pane mind kiigele“. Sokkude nimed on Jussike ja Nummi. „Sarved võivad kasvada peale sokkude ka kitsedele, see sõltub geneetikast,“ teadis Ave-Triin öelda. Pererahvas on kitsedele karjamaale ka maja ehitanud.

Loomad õpetavad häid omadusi

Kanadega ühes majas, mis kunagi oli saun, elab kaheksateist küülikut. „Need on segaverelised ehk „krantsküülikud“. Igal tütrel on ka oma lemmikküülik,“ ütleb pereema. „Mõnikord on küülikuid kutsutud kodujänesteks. Meie lapsed aga teavad, et küülik ja jänes on erinevad loomad. Hein ja vesi peab küülikutel alati ees olema. Neile maitsevad porgandid, peedid ja nende pealsed,“ räägib ta. Ave-Triinu sõnul tunnevad küülikud pererahva ära ja jooksevad alati vastu, kui neid toitma ja vaatama tullakse. Küülikuid tutvustas Tehvani talu ka möödunud aasta detsembris Sadala rahvamajas toimunud jõulumaal. 
Ruumi lemmikloomadele jätkub samuti Tehvani talu elutoas, kus elavad merisead, üks küülik ja rotid. „Loomad kuuluvad talu juurde ja on eriti vajalikud lastele, sest tugevdavad vastutustunnet, empaatiavõimet ning teisi häid omadusi,“ ütles Ave-Triin Duvin.
Taavi Duvin töötab Sadala kooli direktorina. Lasteaiaõpetajaks õppinud Ave-Triin on praegu kodune, kuid juhendab koolis huviringi.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus