Tehnoülevaatusel selgus, et auto on varastatud

Möödunud esmaspäeval oma autoga Siimustis ülevaatusel käinud Alvarit tabas ebameeldiv üllatus, kui selgus, et tema auto on juba üle nelja aasta tagasi Rootsist varastatud ning ta peab masina kohe politseinikele loovutama, teadmata, kas tal kunagi õnnestub see tagasi saada.

 

Jõgeva vallast pärit, kuid praegu Soomes elav ja töötav Alvar asus uut autot otsima 2009. aasta sügisel. Tal on eluaeg olnud tõmme veidi ekstravagantsemate ja võimsate masinate poole. Tol korral jäi talle internetis silma Dalinger Auto OÜ Tallinna Autoaias pakutud Mercedes-Benz 300 CE, mille hind oli 29 000 Eesti krooni.

Kohale vaatama läinud Alvar leidis, et masinal oli üsna palju pisivigu, mida ta ka automüüjale mainis. “Ütlesin, et siit-sealt on masin vähe logu, aga selle peale vastas müüja, et mida ma veel ei taha, ega  see ei olegi ju mingi uus auto,” meenutas ta.

Siiski meeldis 1991. aastal tehasest välja lastud Mercedes Alvarile sedavõrd, et ta auto siiski ära ostis. Hinnas tal küll tingida ei õnnestunud, kuid automüüjaga lepiti kokku, et müüja teeb oma kuludega autole ülevaatuse, mis tol momendil oli kehtetu.

Kokkulepe pidas ning 2009. aasta 3. oktoobril sai Alvarist Mercedese omanik. Samas polnud töö ja vaev autoga lõppenud. Välja tuli vahetada kõik sillaosad, auto vajas uut mootorit ning käigukasti, mis ajapikku ka kõik tehtud sai. Vahetatud osadele kulus umbes 1000 eurot ehk üle poole auto eest ostes välja käidud rahast. Masinaga sõitis mees praktiliselt iga päev ning käis sellega ka nõuetekohaselt igal aastal ülevaatusel, millega tal varem kordagi probleeme polnud. 

Peeti algul autovargaks

Seda ootamatum oli Alvari jaoks fakt, kui möödunud esmaspäeval öeldi talle Siimusti tehnoülevaatuse punktis, et tema Mercedes on Schengeni infosüsteemis tagaotsitavate autode nimekirjas. Kohale kutsuti ka politseinikud, kes Alvari sõnutsi teda ennast algul autovargaks pidasid.

“Hea, et käsi raudu ei löödud,” lisas mees, kes suutis siiski politseinikele selgeks teha, et tema ostis masina Eestis täiesti seaduslikult ning tal polnud õrna aimugi, et sellel nii tume minevik on. Pärast selgitustööd toimetas Alvar oma Mercedese Jõgeva politseijaoskonna aeda, kus see seisab tänase päevani. Kui kauaks uhke masin sinna jääb, ei tea veel keegi. Jaoskonnas esitati Alvarile dokumendid, kus oli kirjas,  et auto on 2007. aasta detsembris Rootsist varastatud.

Mees kirjutas seletuse, et tema ostis auto täiesti seaduslikult ja legaalselt 2009. aasta oktoobris.  

See, et auto oli rahvusvaheliselt tagaotsitav, ei tulnud varem välja selle tõttu, et Eesti tehnoülevaatuse punktides on Euroopa Liidu liikmesriikide  ühine infosüsteem, kust saab auto päritolu kontrollida, kasutusel alles alates möödunud  aastast. Alvar sai õiguse autost oma isiklikud asjad ära võtta.

“Politseinikud ütlesid, et ma võtaksin kõik enda lisatud asjad sealt ära, kuid maki jätsin siiski autosse,” sõnas Alvar teatava pettumusega. Ta ütles, et ei tahtnud hakata seal segaduses olles masinat haljaks lammutama, kuigi teab, et nüüd pole tal enam võimalik autost oma makki  kätte saada. 

Politsei soovitas kohtusse pöörduda

See, mis nüüd masinast edasi saab, on praegu Rootsi ametivõimude teha. “Sõiduk on kinni peetud kriminaalseadustiku paragrahv 470 lõige 6 alusel ja Schengeni infosüsteemis oleva hoiatusteate põhjal, kuna see on tagaotsitav Rootsi ametivõimude poolt. Sõiduki edasine saatus sõltub Rootsi politseist, kellelt saabunud lisainformatsiooni põhjal on võimalik otsustada, kas auto edasiseks kinnipidamiseks on piisav seadusest tulenev alus või saab selle uuele omanikule vastutavale hoiule anda,” selgitas olukorda Politsei- ja Piirivalveameti pressiesindaja Kaarel Kuusk.

Samas öeldi politseis Alvarile, et ärgu ta auto tagasi saamise koha pealt  väga suuri lootusi hellitagu, seda peamiselt põhjusel, et kahe riigi vaheline asjaajamine võtab tohutult aega ning suure tõenäosusega toimetatakse masin ikkagi eelmisele omanikule Rootsi tagasi. Samas ei saa keegi praegu midagi kindlat väita, sest uurimine on alles algusfaasis.

Alvar  on pettunud, et Autoaed ei kontrollinud sõiduki tausta ning müüs talle tagaotsitava masina. Siiski lisas Alvar, et tema mäletamist mööda oli kõnealusel Mercedesel enne selle Autoaeda müümist ka varem Eestis omanik olnud.

“Mulle jäi ostu sooritamisel meelde, et masin on Eestisse toodud 2008. aastal ja sain aru, justkui oleks auto Saksamaalt toodud. Aga vaat, mis nüüd välja tuli, hoopis Rootsist varastatud,” nentis mees.

Mersust ilma jäänud Alvaril soovitas politsei kohtusse pöörduda, kuid ta otsustas, et proovib enne ilma kohtuta Dalinger Auto OÜ-ga ühendust saada ning mõlemaid osapooli rahuldava kokkulepe saavutada.

Korrakaitsjad selgitasid Alvarile, et tema auto juhtum pole pärast uue süsteemi kasutuselevõttu esimene taoline ning ei jää kindlasti ka viimaseks. Tagantjärele on auto varastanud isikuid keeruline kindlaks teha ning antud ja ka sarnastel teistel juhtudel jääb ikkagi kaotajaks heauskne ostja.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus