Tasub võimalust kasutada

Jõgeva vald toetab 30 puuedega inimese eluaseme kohandamist nii, et puudega inimene iseendaga võimalikult hästi saaks toime tulla.

Kui läinud aastal jäi ligi 198 000 eurot kasutamata, siis tänavu on Jõgeva vallal kasutada ligi 150 000 eurot, millest valla omaosalus on 22 000 eurot. Eelmine kord jäi ajast väheseks, et kõik ette valmistada ja kooskõlastusele saata. Lisaks puudusid värskes ühinenud omavalituses vastavad dokumendid, mis oleks natukenegi paberimajandust leevendanud.

Seekord ollakse paremas seisus ning kõik liigub plaanipäraselt. Õnneks ei jää ühegi eluaseme kohandamine valla rahakoti taha, sest 15protsendiline omaosalus on riigi toetuse kõrval minimaalne.

Kuigi 17 inimest on endast juba märku andnud, oodatakse abi küsijaid veelgi. Kuid alati ei oskagi puudega inimene küsida. Mõnikord jääb puudu initsiatiivikusest, mõnikord teadmisest või julgusest. Pole ju eestlane kunagi tahtnud kellegi teise poole pöörduda, ikka põikpäise meelega ise hakkama saada.

Jääb loota, et ehk aitavad kohandatud eluasemed puudega inimesel paremini toime tulla ning igapäevatoimetustega parimal võimalikul viisil hakkama saada. Ilmselt kuluks raha lausa rohkemgi ära, kuid alustuseks sobib ehk pisemgi toetus.

Võib-olla jõuame riigipoliitikas viimaks nii kaugele, et puudega inimene ei pea abi paluma käsi pikalt ette sirutatud ametnike uksi kulutades, vaid riik tahab ja suudab tulla ise iga abivajajani.

blog comments powered by Disqus