Täna saab näha haruldast päikesevarjutust

Veenuse üleminekuks nimetatakse sellist olukorda, kus Veenus Maa pealt vaadatuna üle päikeseketta liigub. Maa ja Veenuse orbiitide iseärasuste tõttu on see väga harvaesinev astronoomiline sündmus. Alates teleskoobi leiutamisest on üleminek toimunud kõigest kuus korda, viimati aastatel 1874 ja 1882.

Taolised varjutused toimuvad alati paaris ja nii on järgmine taoline sündmus kaheksa aasta pärast, 6. juunil 2012. aastal. Pärast seda on järgmine Veenuse üleminek Päikesest alles 2117. aastal. Eelmine taoline päikesevarjutus oli väga oodatud sündmus ja paljud riigid saatsid teadlasi seda vaatlema erinevatesse maailma paikadesse. Veenuse üleminekut jälgis teiste hulgas ka USA astronoom David Peck Todd, kes sündmuse 147 fotoplaadile jäädvustas. Vahepeal üle saja aasta unustusehõlma vajunud materjalid leiti hiljuti uuesti üles ning monteeriti tänapäeva digitaaltehnoloogia abiga filmiklipiks.

Tähtis on meeles pidada, et päikesevarjutust ei tohi vaadata ilma vastava filtrita, ainult päikeseprillide kasutamisest on vähe. Ilma binokli, pikksilma või mõne muu optilise seadme objektiivi katva filtrita päikese vaatamine võib silmi pöördumatult kahjustada, raskemal juhul võib isegi pimedaks jääda.

blog comments powered by Disqus