Täiskasvanud peaksid end vaktsineerima teetanuse vastu

Käes on kevad ja peagi seisavad ees aia- ja koristustööd, kus me puutume kokku mulla, kõdu või jäätmetega, teadmata seda, et kõiges selles võib leiduda teetanust põhjustava bakteri eoseid. Haigusetekitaja eoste organismi sattumise oht on alati olemas, kui inimene on vigastanud nahka, olgu need marrastused, pinnud nahas, loomahammustused, rääkimata lõike-, torke- ja rebimishaavadest.

Ka Eestimaa pinnases on teetanusetekitaja eosed olemas ning seetõttu tuleb nakatumisohuga tõsiselt arvestada. Seda kinnitab aeg-ajalt inimeste nakatumine teetanusse. Viimati esines kaks haigusjuhtu 2011. aastal ning kahjuks ei õnnestu arstidel mitte alati haigestunu elu päästa.

Meil haigestuvad täiskasvanud ja eeskätt vanemad inimesed, sest just nemad on teadmatusest või hoolimatusest teetanuse vastu vaktsineerimata ja seetõttu ka immuunkaitseta. Lapsed ei ole haigestunud seetõttu, et neid vaktsineeritakse korrapäraselt immuniseerimiskava alusel. Viimane annus manustatakse 15-16-aastaselt. Kuna pärast vaktsineerimist kujunev immuunsus püsib kuni kümme aastat, siis näeb immuniseerimiskava ette, et ka täiskasvanuid tuleb alates 25. eluaastast iga kümne aasta möödumisel korduvalt teetanuse vastu vaktsineerida. Seda tehakse perearsti juures tasuta.

Paraku näitavad arvud, et täiskasvanud ei mõtle tõsiselt kangestuskramptõppe nakatumise ohule – Eestis vaktsineerib end selle tõve vastu aastas teadlikult vaid 9000-11000 täiskasvanut. Kokku vaktsineeritakse meil aastas keskmiselt 27 000 täiskasvanut, kuid enamasti saavad nad selle süsti vigastuste või haavade tõttu haiglas.

Oluline on lasta arstil või õel  kõik vaktsineerimised oma immuniseerimispassi sisse kanda. Immuniseerimispassi peaks kaasas kandma niisamuti nagu passi või ID-kaarti, sest näiteks teetanuse vastu vaktsineeritud inimest ei ole vaja vigastuse korral uuesti vaktsineerida. Paraku tehakse seda sageli, sest ei teata, et abi vajav inimene on juba  teetanuse vastu vaktsineeritud.

Niisiis, täiskasvanud, ärgem olgem hoolimatud ning laskem end vaktsineerida ka teetanuse vastu, sest me ei tea ette, kus ja millal seda immuunkaitset vaja läheb.

i

KUULO KUTSAR, epidemioloogianõunik

blog comments powered by Disqus