“Taas talv on tulnud…”

1983. aastal loodud Tartu noortekooris laulavad Tartu linna õppeasutuste õpilased ja üliõpilased. Koori üheks ammusemaks traditsiooniks on sügisesed laululaagrid. Neid korraldatakse selleks, et laulud selgemaks ja lauljad üksteisega paremini tuttavaks saaksid.

Käesolevat hooaega tavapärasest palju suurema koosseisuga, tervelt 80-pealise lauluväega alustanud noortekoor valis seekord Palamuse laagrikohaks seetõttu, et mitu lauljat on sealtkandist pärit. Lisaks meelitas meid kõiki Palamuse eriline kultuurilooline aura. Põgus küsitlus näitas, et vaatamata “Kevade” raamatu ja filmi tundmisele polnud päris paljud noortekoori lauljad kunagi Palamusel käinud. Vahemaa Tartuga on ju “tervelt” 50 kilomeetrit!

“Rebased” proovile

Reede õhtul bussist väljudes võttis meid vastu karge talveilm ning muinasjutuline vaade Palamuse rahvamajale ja kirikule. Muljet võimendas maitsekalt kujundatud välisvalgustus. Ja siis algaski lauluproov, vahele maitsev õhtusöök, jällegi proov ning lõpuks piduõhtu, kus koori “rebased” proovile pandi. Veendusin, et meil on mõnus ja sõbralik seltskond. Sai ohtrasti naerda ja muusikat nautida. Esinejate rollis olid piduõhtul uued, alles sügisel meiega liitunud lauljad, kuulajateks vanad olijad.

Teine laagripäev möödus töö tähe all, kui laulmist üldse tööks nimetada saab ja tohib. Mitte vähem tähtsad olid maitsvad söögikorrad. Lõunatunni sisustas meie jaoks Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann. Harva näeb noori inimesi muuseumis nii hardunult kuulamas ja nii aktiivselt küsimusi esitamas. Üks asi on raamatut lugeda ja filmi vaadata, hoopiski erutavam on sisse vaadata ruumidesse, kus elasid köster ja õpetaja Laur, kus veetsid oma koolipäevi Arno, Teele ja Toots. Suured tänud muuseumi direktorile härra Arne Tegelmannile huvitava ja kaasakiskuva esituse eest!

Palamuse, teenäitaja

Pärast karastavat jalutuskäiku Palamuse tänavatel jätkus lauluproov üha kasvava pingega: ees ootas ju kontsert. Kontserdil laulsime Cyrillus Kreegi, Urmas Sisaski, Piret Pormeister-Ripsi ja Mart Siimeri laule. Lõpetasime popurriiga Frank Sinatra lauludest. Kadri Leppoja ja allakirjutanu juhatatud kooriteoste vahel esinesid solistidena Triin Norman ja Kaarel Tamra. Publiku südamliku ja tugeva aplausi järgi otsustades ei läinudki kontsert kõige hullemini.

Täpselt ööpäeva kestnud ?laagerdamise? järel oli hingekosutav tõdeda, et sisukas ja mitmekesine kultuurielu ei ole Eestis võimalik ainult suurtes keskustes. Palamuse võiks paljudele teistele piirkondadele teenäitajaks olla. Meie koori eriline tänu külalislahkuse eest kuulub Palamuse rahvamaja juhatajale proua Tiina Tegelmannile. Loodame, et sümpaatia on vastastikune.

RIHO LEPPOJA,
Tartu Noortekoori dirigent

blog comments powered by Disqus