Suurvesi teeb Siimustis elu keeruliseks

Teisipäeval uputas suurvesi Siimusti alevikus mitmete elumajade keldreid ning ka ettevõtete hoove. Enamikes majades puudub toasoe, sest keldrites asuvad gaasikatlad on vee all, ning Siimusti ettevõtete töötajad peavad tööleminekuks jalga tõmbama kõrge säärega kummikuid.

Päästeteenistus sai teisipäeva õhtul väljakutse Siimusti alevikku, kus suurvesi oli tunginud sealsesse alajaama. Kohaliku ettevõtte OÜ Merelen juhataja Ain Viik oli juba päeva ajal hakanud korraldama liivatõkete ehitust alajaama ümber, et vältida vee hoonesse voolamist.  Vaatamata kõigile jõupingutustele ja ligi sajale tonnile liivale, mis kuhjati alajaama ümber, oli vesi siiski sinna sisse pääsenud. Õnneks suutsid päästjad kiire tegutsemisega suurema hulga veest välja pumbata ning voolukatkestuse ära hoida. Eile lõuna ajal pidas liivavall veel vett kinni.

Lisaks alajaama kaitsele, lasi Viik kuhjata kruusavallid ka ettevõtte hoovi äärealadele, juhtimaks vett töökoja hoovist mööda. “Töö tegemine on küll raskendatud, kuid mitte seisatud,” selgitas ta, lisades, et eile päeval olid kanalisatsioonikaevud niivõrd täis, et töökojas polnud käimlat kasutada võimalik. Veel teadis Viik rääkida, et umbes samasugune oli olukord 1998. aastal. “Siis oli samuti kevadel suur uputus, mille kriitiline periood kestis umbes neli päeva. Hea oleks, kui praegu öösel veel pisut külmakraade tuleks, siis ei sula metsadest lund suure hooga juurde,” lisas ta.

Praeguseks on toasoojata enamik Siimusti kortermajade asukaid, sest keldrites asuvad gaasikatlad on vees ning seega ei saa neid ka tööle panna. Kütmata on praegu ka Siimusti lasteaed-algkool, mille keldris on vesi poolde säärde. Siiski jätkub koolis tavapärane töö. “Keldris meil õppeklasse pole ning vastrenoveeritud maja hoiab sooja päris kenasti,” selgitas kooli juhataja Kaja Reiman ning lisas, et õppetöö tuleks katkestada siis, kui koolimaja muutub väga külmaks või kui tekib elektrikatkestus.

Siimustis autovaruosi pakkuva ja sõidukite tehnoülevaatust teostava OÜ Semako juhatuse liige Riho Seppet kinnitas, et nende tööd suurvesi ei sega, sest nad asuvad veidi kõrgemal. Siiski tuleb klientidel nende juurde jõudmiseks läbida umbes viiekümne meetri pikkune ja paarikümne sentimeetri sügavune veetakistus.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus