Sula pani põllumajandushoonete katused proovile

Paksu lumekihi sulamise tõttu on sisse langenud mitmete põllumajandushoonete katused, kahju peavad korvama lautade, aitade ja küünide omanikud, kindlustus seda ei hüvita.

Lumi purustas Torma vallas Koimula külas asuva OÜ Vaiatu Agri noorkarjalauda eterniitkatuse, mida tuleva nädala esmaspäeval remontima hakatakse.

Koimula noorkarjalauda katus langes sisse möödunud esmaspäeval. Eelmise sajandi kaheksakümnendatel aastatel valminud lauda ehitasid tollasest Ukraina NSVst pärit ehitajad. Põllumajandusettevõtte juht Andrus Paloots peab katuse sissevajumise põhjusteks omaaegseid ehitusvigu.  “Katuse müürilatt polnud müüritisega seotud. See nihkus ära, mistõttu katus vajuski sisse. Tegelikult märkasime seda viga juba mitu aastat tagasi. Olukorra päästmiseks tulnuks katusekonstruktsioonid uuesti lahti võtta ja kokku laduda. Aeg ei võimaldanud aga seda teha. Nii jõudis loodus ette ja tegi oma töö,” nentis Paloots. 

Loomad elavad laudas edasi

Tema sõnul on Koimula noorkarjalaudal tugevad vahelaed, mistõttu laudas elavad 110 noorlooma ja seal töötavad inimesed viga ei saanud. Veised saavad laudas praegu edasi olla.

“Lauda katuse parandamine läheb maksma ligikaudu 200 000 krooni ja vajalik raha tuleb leida põllumajandusettevõttel endal. Remonditööde tegemiseks võtsime hinnapakkumisi erinevatelt firmadelt,” rääkis Paloots, kelle  hinnangul on katuste ehitamisel tekkinud konstruktsioonivigade tõttu nende sisselangemist tugeva sulalume kihi all väga raske või peaaegu võimatu vältida. “Kui saatnuksime Koimula lauda katusele mehed lund lükkama, oleksime ohtu seadnud nende elu ja tervise. Märksa hiljem valminud katustel on selline töö aga võimalik. Näiteks oleme puhastanud Tõikvere suurfarmi katust,” lausus Paloots, lisades, et looduse tempudega tuleb paratamatult arvestada ja kõigele vaatamata pole põhjust tõelise talve üle nuriseda, sest ilusat paksu lund ootasime aastaid pikisilmi.  

Osa koresööta ei kõlba

Põltsamaa lähistel tegutseva Mällikvere Põllumajandusühistu juhataja Meelis Kaljuste sõnul  kukkus lumeraskuse all nende ühistul sisse ühe töökojahoone katus ja üks küünikatus. Pauastveres asuvas töökojahoones on põllumajandusühistu hiljuti remonditud olmeruumid ja seetõttu sunnib selle katuse taastamine neid kiirustama.

Meelis Kaljuste kinnitusel tahavad nad selle katuse enne kevadtöid taastada. Praegu roogivad Mällikvere põllumajandusühistu mehed katuselt lund ja nii on nad vana katusematerjali jalgadega puruks tallanud. Seetõttu tuleb kogu katusekate ja kümmekond sarikat välja vahetada. Küüni kordategemise osas tuleb Kaljuste sõnul läbi rääkida Pajusis tegutseva põllumajandusettevõttega Pajusi ABF, sest just nemad on küüni rentnikud.

Mällikveres küüni rentiva Pajusi ABF juhataja Lembit Paali sõnul kasutavad nad hoonet koresöödahoidlana. Katusekonstruktsioonid on kukkunud heinte sisse ja nüüd tuleb osa küünis asuvast söödast kasutada lihtsalt allapanuna, sest heintest võib leida nii metalli- kui puidutükke.

Suurem probleem kui küünis hoitud söödaga on aga katuse uuendamisega. Ülejäänud küüni katuseosal on siiani veel lumi peal ja Lembit Paali sõnul ta üheteistkümne meetrit kõrguse hoone katusele küll mehi saata ei riski. Enne seal midagi tegema ei hakata, kui katuselt lumi ära on sulanud.

Paali sõnul on neil lisaks Mällikveres renditavale küünile veel neli katust sisse kukkunud ja seetõttu kogemus tänavusest talvest tõsine. Mällikvere küüni remont on nende jaoks prioriteet ning selle kordategemisel tuleb neil läbi rääkida Mällikvere Põllumajandusühistuga. Enne järgmise söödavarumise algust peab küün korras olema.

Umbusis kukkus suure lume tõttu kokku aida katus, varing tõi kaasa umbes viie tonni vilja hävimise. Katuseta jäi ka Põltsamaa mõisa vana veski.

 

JAAN LUKAS

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus