Sotsiaaltöötajate mured on kõigi mured

Läinud nädalal viibis sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse terve nädala Mustvees praktikal, kus nägi, kuidas valla inimesed päriselt elavad. Sest nagu ta ise ütles, on pealinnas tore arengudokumente vaadata küll, paraku näitab päriselu hoopis muud.


Ja näitaski. Seda, et nii mõneski majas peab eakale vett tooma kanistritega. Iga päev. See, nii nagu asekantsler ütles, pole omane 21. sajandile. Nagu seegi, et nii mõnigi eakas elab majas, mille treppidest ei pääse üles isegi täisjõus mehed. Rääkimata siis viletsate jalgadega abivajajast.
Selline elu on aga ilmselt paljudel. Ja mõnesse metsatukka töötaja nii tihti kui võiks või peaks ehk ei jõuagi. Sest abivajajaid on palju ning töötasu ja aeg paraku piiratud. Just see esimene on põhjus, miks varsti sel alal tööjõukriis ees ootab. Selle esimesed ilmingud juba täna paistavad ja kui valla- ja riigijuhid kiirelt ei tegutse, ootab meid ees sarnane kriis nagu perearstidegagi.
Tänasest loost on õppida kõigil: lähedased peavad oma eakate emade, isade, vanaemade ja vanaisade eest hoolitsema, kohalik omavalitsus peab aina enam panustama sotsiaalkaitse valdkonda ning mõistma, et tehtud investeeringud tulevad sajakordselt tagasi. Ning tänased vallavolikogu liikmed võiksid mõelda, et nende tehtud otsused mõjutavad aastaid hiljem ka neid endid. Kas praegused liikmed tahaksid elada vee ja klosetita majas, käia kitsastest treppidest või lausa päevadeks, nädalateks üldse iseenda koju kinni jääda? Kui vastus on ei, tuleb tegutseda täna, nüüd ja kohe.

blog comments powered by Disqus