Soovitused tulumaksutagastuse kasutamiseks

Teabekeskuse poolt läbi viidud uuringu kohaselt vajas mullu suur hulk inimesi maksutagastust selleks, et üldse ots otsaga kokku tulla või tasuda vahepeal võetud võlad. Loodetavasti on vahepeal paranema hakanud majanduslik olukord kosutavalt mõjunud ka Eesti peredele ning neid, kelle jaoks tulumaksutagastus on vajalik selleks, et igapäevased kulud tasutud saaksid, on tänavu vähem.

Viiendikul inimestest polnud mullu aga üldse ettekujutust, mida tagasi saadava rahaga peale hakata. 2010. aasta lõpul läbi viidud uuringu kohaselt on huvi säästmise vastu Eesti peredes kasvama hakanud, seega on tänavu ehk vähem ka neid, kel kevadise lisaraha osas plaanid puuduvad. Tulumaksutagastuse mõistlikuks kasutamiseks on mitmeid võimalusi, toome siinkohal ära mõned variandid.

Esmalt tasub oma pere eelarve üle vaadata ja kaaluda, millised on teie vajadused ja pikemaajalised rahaga seotud eesmärgid.

Laenukoormuse vähendamine

Tagasi saadud tulumaksust võib olla abi laenukoormuse vähendamisel.  Inventuuri  tuleb alustada laenutoodetest, millel on kõrgem intress – näiteks krediitkaart, järelmaks või väikelaen. Vaadake, kui suured on erinevate laenutoodete laenujäägid ja intressikulud. Lepingus on kirjas krediidi varasema tagasimaksmise tingimused ja sellega kaasnevad teenustasud. Kodulaenu ennetähtaegse tagastamise efekti saate kontrollida pankade kodulehtedel olevate laenukalkulaatorite abil, mis aitavad välja arvutada, kui palju lüheneks maksmise aeg ja/või väheneks igakuine laenumakse. Enamasti tuleb kodulaenu ennetähtaegse tagastamise soovist pangale mitu kuud ette teatada. 

Tagavara ootamatuteks väljaminekuteks

Mis juhtub siis, kui hambaarsti arve ületab planeeritud summa või külmkapp lakkab ühtäkki töötamast? Sellises olukorras aitab varuraha, millega tasuda ootamatu väljamineku eest ja vältida laenuvõtmist. Soovitav on säästa iga kuu viis kuni kümme protsenti sissetulekutest. Tulumaksutagastus võib olla sobiv stardisumma säästmisega alustamiseks või lisapanus varuraha kasvatamisel.  

Lapse kooliraha

Lapse õpinguraha kogumisega tasub algust teha võimalikult vara. Kõrghariduse omandamine maksab hetkel Eestis umbes 6400 eurot. Kui paigutate  tulumaksutagastuse endale sobival viisil ja jätkate ka edaspidi  regulaarsete  sissemaksetega, kasvab aja jooksul kogutud summa ja teenitav tulu. 

Maamaks

Kui tasumist ootab maamaks, on mugav jätta tagastatav tulumaks maksukontole ettemakseks. Nii ei ole muret, et  maks õigeaegselt tasutud saaks. Peate aga arvestama sellega, et kui jätate osa tagastatavast maksest maamaksu jaoks, peate ka ülejäänud tagasimakset ootama kauem kui need deklareerijad, kes maamaksu kohest mahaarvamist ei soovi. 

Pensioniraha

Tulumaksutagastus võib olla sobivaks alguseks pensionivara kasvatamisele. Võimalusi, kuidas penisoniks raha koguda, pakuvad Eestis väga mitmed krediidiasutused.

i

PIRET SUITSU, Swedbank’i eraisikute rahaasjade teabekeskuse juht

blog comments powered by Disqus