Soomlased külastasid taas Jõgewa Muuseumi

Nädala algul külastasid MTÜ Pommiauk Jõgewa Muuseumi lennundusveteranid Soomest. „Me oleme seltskond, kes käib juba palju aastaid Eestis bussireisidel. Seekord läheme Jõgevalt Tartusse ja hiljem Peipsi äärt pidi Ida-Virumaale. Selle muuseumi siin leidis üles meie grupijuht,” rääkis Soome lennundusveteranide rühma liige Eero Savolainen.

„Minu eas on militaarajalugu huvitav, olen sündinud kohe pärast sõda, aga mu perekonda puudutas sõda väga lähedalt. Minu pere on pärit Karjalast, alalt, mis jäi Venemaale. Seetõttu oleme väga lähedalt kogenud, mida sõda tähendab. Olen sõjaajalooga tutvunud paljudes muuseumides ja mõtlen, et mida mina saaksin teha, et niisuguseid asju ei juhtuks Põhjamaades ega kogu Euroopas.

Aga et sellega tegeleda, tuleb kõigepealt teada. Soov Eestis reisida ja huvi Eesti vastu on pärit isalt, kes käis siin veel enne teist maailmasõda. Kui jõuad teatud ikka, hakkavad niisugused asjad olulised olema. Ja nüüd olen siin juba palju aastaid käinud ja saanud jälgida, kuidas Eesti areneb,” rääkis Eero.

Üheks külaliste võõrustajaks Jõgeval oli ajaloohuviline Hillar Kaeval Kassinurmest. „Eesti õhuväe ja Soome lennundusveteranid suhtlevad päris tihedalt. Algul oli meil veel neli pilooti elus, kes olid lahingutes käinud, aga soomlaste omad on juba kõik manalateele läinud. Ja siis tulid soomlased hea meelega kuulama nende meenutusi. Olid ühised jõulupeod ja nad on jäänudki käima Eestisse. Selles grupis on nii õhuväe veterane kui tsiviillendureid. Saatsin neile lingi Jõgewa Muuseumi koha ja paistab, et meeldis – tulidki otse siia,“ rääkis Hillar Kaeval.

„Sel aastal olen mitu korda kogenud, et meie muuseumi tullakse välismaalt, näiteks Soomest ja Ukrainast ning nad on saanud meie muuseumist teada oma kohalikelt huvialasaitidelt, kus  meid on juba soovitatud. Lühikese aja jooksul on see juba teine grupp Soome militaarhuvilisi, kes ei satu meile mitte möödaminnes ja kogemata, vaid on oma käiku just nii kavandanudki,” avaldas MTÜ Pommiauk eestvedaja Sergei Jerjomin heameelt.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus