Ametlikuks laada algusajaks oli välja kuulutatud pool üheksa hommikul, kuid paljud entusiastlikud õpilased tulid oma kaubaga koolimajja juba enne kella kaheksat. Peakorraldaja Ilme Kraaneri sõnul läksid müügiplatsid kohe pärast nende ülesseadmist kasutusse. Samuti mainis Kraaner, et osavõtt laadast oli üliaktiivne, kuna õpilased said kaubast lausa müstilise kiirusega lahti. ?Eriti tore on see, et õpetajad näitavad üles suurt huvi selle ürituse vastu, üks kolmanda klassi poiss ütles mulle õhinal, et õpetajad ostavad täiega,? lisas peakorraldaja. 7. klassi õpilane Kristel Rosin oli vaat et kõige osava: tal õnnestus omakootud vaibad ära müüa umbes veerand tunniga ning saada selle aja sees ka tellimusi. Sama hästi läks ka teise klassi Triinul, kes müüs omatehtud A5 formaadis kaarte, mis samuti lausa ülehelikiirusel ära osteti.
Reklaamita ei saa
Lapsed olid oma kauba jaoks välja mõelnud mitmesuguseid reklaame, et tihedas konkurentsis hakkama saada. Iga müügiplatsi ilmestasid sildikesed kirjadega nagu näiteks: “Mul on maailma parim keeks, tule ja osta, mis sa kostad? ning ?Hea kaup kaua ei püsi ? tõesõna!!!? Valik oli ääretult mitmekesine, alates küpsetistest ja lõpetades ilukirjandusega. Palju oli igasuguseid ilutaimi. Üks noormees müüs õpetaja Kraaneri väitel ära praktiliselt terve autokastitäie potililli. Mirjam kolmandast klassist äritses aga vabas looduses kasvavate lilledega, nagu näiteks kullerkupud, nurmenukud ja pääsusilmad, mis samuti osutusid väga populaarseteks müügiartikliteks. ?Hästi tervitatav on ka fakt, et lapsed kaasavad laadapäevale ka oma vanemad, sel aastal oli kohal isegi üks vanaisa,? lisas peakorraldaja.
Üllatavalt jätkusuutlik
Algklasside õpetaja Ilme Kraaner ei oleks ise arvata osanud, et laadatraditsioon nii kaua püsib. ?Pärast viiendat aastat arvasin, et nüüd on kõik,? tunnistas ta. Siiski on laat peaaegu kümme aastat igal kevadel toimunud. Laata hakati korraldama tänu majandusõppele, mis algab Ühisgümnaasiumis juba algklassides. Selle raames toimub arvutiõpe, majandusõpe ning male- ja kabeõpetus. Majandusõppe lõppaste läbitakse üheksandas klassis ning siis väljastatakse ka vastav tunnistus selle programmi läbimise kohta. ?Kevadlaat on lastele justkui väljundiks ja praktikaks, kus saab majandustunnis õpitut rakendada,? selgitas Kraaner. Ta on hoolikalt koostanud ?Laada kroonikat,? kus on iga aasta laada kohta faktid ja märksõnad kirjas, samuti on seal ka illustreerivaks materjaliks fotod. Kroonikast selgub, et elusloomade kaubitsemisega võis Ühisgümnaasiumi laadal alustada alles 2003. aastal. Tänavu tegeles aga kolmanda klassi õpilane Liis-Mary Kuusk loomade ?rentimisega?, nimelt maksis tema müügiboksi juures roti või kassipoja hoidmine kolm krooni. Hiljem ostis aga üks “üheksandik” roostekarva kassipoja endale. Küsimusele, kas juubelilaat järgmisel aastal toimub, vastas Ilme Kraaner, et kindlasti, kuid ei osanud veel lisada, kuidas juubeliüritus korraldatakse.
EILI KOITLA