Kui võidupühaparaad teisipäeval Jõgeva kesklinnas lõppes, kandus sündmuste keskpunkt Jõgeva staadionile ning selle ümbrusse, kus sai näha puhkpilliorkestrite vigurmarssi ja sõjatehnikat.
Staadionil vigurmarssi demonstreerinud Eesti Piirivalve Orkestri ja Eesti Kaitseväe Orkestri näol on tegemist Eesti kahe kõige suurema ja professionaalsema puhkpilliorkestriga, nii et arvukas publik sai suure elamuse osaliseks.
Staadioni läheduses asuvates parklates ja haljasaladel sai rahvas uudistada tehnikanäitust.
Kaitseliidu Vanaautode Klubi rivistas juba hommikul sinnakanti üles jõustruktuurides kasutatud ja kasutusel olevate autode näidiseid. Pärast paraadi suundus sinna ka paraadil osalenud kaitseväe tehnika: õhutõrjekahurid, haubitsad, tankitõrje-raketikompleksid Milan ja Mapats ning miinipildujad, mida vedasid Mercedes-Benz UNIMOGid, maasturid Mercedes-Benz 250 GD ja veoautod MAN 4520. Veel sai näha soomustransportööre Pasi ning pisut kaugemal, linna äärde jääval rohuplatsil ka kaitseväe helikopterit Robinson ja piirivalve helikopterit Agusta.
Relvaga pildile
Eriti palju oli näitusel askeldamas mitmes vanuses lapsi, keda nende vanemad sõjatehnika taustal usinalt pildistasid.
„Sõjatehnikaga rahva hulka tuleku mõte seisnebki selles, et lapsed saaksid võimaluse juba varakult sellise tehnikaga kokku puutuda. Mine tea, võib-olla tekib neis siis tulevikus huvi ka sõjaväelase elukutse vastu,” ütles Scoutspataljoni I jalaväebrigaadis teeniv Tarmo Mändla, kes Jõgeva Ühisgümnaasiumi kõrval asuvas parklas sõjatehnika kohta selgitusi jagas.
Tema sõnul oli niisama uudistajate kõrval ka üsna palju neid, kelle küsimused relvastusalast asjatundlikkust reetsid. Küsimusele, kas nii suure rahva hulgas hirmu ei teki, et keegi mõne relvaga „ära kõndida“ üritab, vastas Mändla, et kui nii juhtuma peaks, oleks silmapiiril vähemalt kümme meest, kes appi tõttaksid ja relvahõivaja kinni peaksid. Õhkkond näituseplatsidel oli tõepoolest rõõmsalt elev: rahvas tundis, et tegemist on tõepoolest nende oma sõjaväe esindajate ja oma sõjaväetehnikaga, olgu see siis toodetud kus iganes või teeninud enne keda iganes.
Ühisgümnaasiumi parklas oli üleval ka telk, kus jagati suulist ja kirjalikku infot kaitseväes teenimise ja sõjaväelise hariduse omandamise võimaluste kohta. Kaitseressursside ameti värbamiskeskuse peaspetsialisti Henrik Einre ja Kõrgema Sõjakooli kursuseülema Tõnis Vau sõnul polnud veel keegi väga konkreetse sooviga kaitseväkke või sõjakooli astuda nende poole pöördunud, ent infomaterjale oli kaasa võetud rohkesti. Kodus neisse süvenedes võib aga huvi tekkida nii mõnelgi.
Uhke ja hää
Jõgevamaa päästeosakonna juurde püstitatud suures telgis jagati rahvale sõdurisuppi. Ehkki seda oli keedetud tuhande inimese jaoks, sai see enne otsa, kui järjekord leti tagant lõppes.
„Väga hea hernesupp oli,” ütles poolkogemata supitelki sattunud Jõgeva Sordiaretuse Instituudi geenipanga juhataja Külli Annamaa. „Ning üldse on täna väga ilus päev olnud. Kesklinnas toimunud paraadi, staadionil toimunud vigurmarssi ja siinset tehnikanäitust tuli vaatama väga palju rahvast. Oli neid, kes leidsid täna esimest korda põhjuse Jõgevale tulla, oli aga ka neid, kes kunagi Jõgeval elanud ja otsustasid üle hulga aja endist kodulinna külastada.
Ise tundsin täna, et jõgevlane olla on uhke ja hää. Paraadi teleülekannegi, mida vahepeal ühe silmaga jälgida jõudsin, lõppes kommentaatorite tõdemusega, et Jõgevale tasub tulla, sest see on rahulik, roheline ja ilus väikelinn.”
iii
RIINA MÄGI