Septembris tõusid hinnad

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad septembris eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes kiirenes hinnatõus 4,4 protsendini. Euroalas kiirenes inflatsioon energiahindade mõjul 2,2 protsendini.


Suvekuudest alates on inflatsioon püsinud kiirena ning oktoobris saavutati viimase kuue aasta kõrgeim tase nii Eestis kui ka euroalal laiemalt. Valdavalt on selle taga kiirelt tõusnud naftahinnad, mis kerkisid oktoobri alguses nelja aasta kõrgeimale tasemele – 85 dollarini barreli kohta, seda Iraanile kehtestatud sanktsioonide mõjul.

Eestis oli hinnatõus laiapõhjalisem, sest hindu on kergitanud ka teised energiatooted nagu elekter, küttepuud ning alanud küttehooaja algusest kallines ka kaugküte Tallinnas. Jätkuvalt panustavad inflatsiooni maksumeetmed. Kuigi elektri börsihind on augustikuiselt kõrgtasemelt mõnevõrra taandunud, on elektriarve kodudes ligi 12 protsenti suurem kui aasta tagasi. Küttepuude hindu hoiab kõrgena toorainepuudus, seepärast on hinnad aastaga tõusnud ligi neljandiku võrra.

Teenuste inflatsioon kiirenes oktoobris ligi 5 protsendini, valdavalt on selle taga kõikuvad lennupiletite hinnad. Lennupiletid olid koguni 64 protsenti kallimad kui aasta varem. Vaadates teenuseid ilma selle komponendita, oleks nende hinnatõus 3 protsendi lähedal ehk sarnane varasemate kuudega.

Arvestades hiljutist naftahinna alanemist ning ajutise iseloomuga transporditeenuste mõju nagu lennupiletite kallinemine, jääb oktoobri 4,4protsendiline inflatsioon aasta kõrgeimaks. Inflatsiooni aeglustumist võib oodata järgmise aasta keskel, kui energiatoodete hinnatõus peaks taanduma. Lisaks väheneb järgmisel aastal ka maksumeetmete mõju, teatati statistikaametist.

 

blog comments powered by Disqus