Möödunud laupäeval Sadala rahvamajas 20. sünnipäeva tähistanud segakoor Sõbrahing on esinenud paljudes Eesti paikades, piirkondlikel ja üle-eestilistel laulupidudel, samuti kultuurisündmustel mitmetes välisriikides.
„Kakskümmend aastat on olnud palju sõprust, laulu ja rõõmu,“ ütles sünnipäevapeo õhtujuht, harrastusnäitleja Eve Somelar. Oma vahetekstides rääkis ta koori ajaloost, millega sai tutvuda ka mitmetes kroonikates. Toonane Torma valla segakoor asutati 26. oktoobril 1999 Sadala kultuurimaja algatusel ja tol ajal loodava valla maanaiste seltsi kaasaaitamisel. On tähelepanuväärne, et koori loomine toimus Eesti esimese üldlaulupeo 130. juubeliaastal.
Kümnendal sünnipäeval pandi konkursi tulemusena koorile nimeks Sõbrahing. Nime pakkus välja laulja Astrid Paulus.
Kahekümnendal sünnipäevapeol esines segakoor Sõbrahing põimikuga, kus laulud vaheldusid tekstidega laulust, muusikast, teistestki üldinimlikest väärtustest. Maakonna kultuuritegelane Pille Tutt tunnustas nii rahvakultuuri keskuse Jõgevamaa spetsialistina kui ka Sadala külade seltsi juhatuse esimehena koori ja seda algusaastast juhatanud dirigenti Maret. Rahvakultuuri keskuse tänukiri kandis numbrit viiskümmend viis ja oli igati sobilik numbrikombinatsioon muusikaõpetajale, dirigendile Mare Talvele. Tunnustuse tänukirjade ja meenetega koorilaulu hoidjatena said ka asutamisest kuni tänaseni lauljad Andres Kukk ja Kaja Toomik.
Jõgeva vallast tõi tervitusi vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna kultuuritöö peaspetsialist Ilona Piirimägi, kes kinkis valla nimel Piret Järve valmistatud keraamilise meene. Häid soove ütlesid ka Jõgeva kammerkoori delegatsioon eesotsas dirigent Margus Kasega, Mustvee valla ainsa segakoori Serviti esindaja Annika Oras, Palamuse segakoori Kuus õuna ja Maarja-Magdaleena segakoori lauljad ning koostööpartnerid Sadala külade teater eesotsas Valdi Reinasega ja naisrühma Tantsulusti tantsijad koos juhendaja Valve Raidega.
„Olen laulmist armastanud lapsepõlvest. Kui kuulsime, et kodukandis asutatakse segakoor, otsustasime sinna koos Meeri Kogeriga laulma minna. Mulle sai auks olla ka koori esimene kroonikakirjutaja. Kroonikaraamatu kinkis tolleaegne Sadala kultuurimaja juhataja Pille Tutt,“ rääkis kunagine laulja Vilja-Mari Luhalaid Tuimõisa külast.
„Eriti on mulle meelde jäänud esinemised Tallinna laulupidudel, aga ka välisreisid, näiteks Soome. Meie dirigent Mare Talve on väga võimekas, samas lauljate suhtes mõistev ja tolerantne. Ta võiks vahel isegi kõvemat häält teha,“ arvas Luhalaid.
„Muusikaõpetaja ja huviringi juhendajana Sadala koolis ja Jõgeva muusikakoolis on Mare Talve äratanud laulmishuvi ja muusikaarmastust paljudes lastes ja noortes. Ehk saab mõnestki neist tulevikus ka laulja Sõbrahinges või mõnes teises kooris,“ arvas ta.
Mare Talve ise ütles lühiusutluses Vooremaale, et segakoori on oodatud ka uued lauljad, eriti laulu ja laulmist armastavad mehed.
Kaugemad kontsertreisid on segakoori viinud Europead festivalidele Türki ja Ungarisse, esinetud on ka Eesti-Soome laulupeol, Torma valla Soome sõpruspiirkondades, Stockholmi kruiisilaeval. Üheks meeldejäävamaks sündmuseks Eestis oli Võrumaa laulupidu Uma Pido. Sadala rahvamajas on segakoor traditsiooniliselt laulmas advendikontserdil ja kohalikku kultuurilugu hoidvatel laulupäevadel, ühislaulmistel, kus koor kannab väärikalt Torma kihelkonna rahvarõivaid, mis on soetatud koos kohaliku külade seltsiga.
- aastapäeva tähistamisel sai Sadala rahvamajas vaadata ka näitust Sõbrahinge esinemisrõivastest, meenetest ja trükistest.
JAAN LUKAS