Sandra Lääne jäädvustas maalile Jaan Poska

Jõgeva maavanema Viktor Svjatõševi töökabinetti kaunistab Paduverest pärit kunstniku Sandra Lääne maal riigimehest Jaan Poskast (1866-1920), kes juhtis Eesti delegatsiooni Venemaaga peetud Tartu rahuläbirääkimistel 1920. aasta 2. veebruaril.


Noor kunstnik märkis, et kuna tegemist oli tellimustööga, siis arutati selle sisu ja elemendid varem läbi. “Soov oli, et maalil oleks kujutatud Jaan Poska rahulepingut allkirjastamas ning taustal oleks vihjamisi ka leping ise. Sellest tulenevalt hakkasin, nagu kunstis ikka, kavanditega katsetama, et leida enda jaoks kompositsiooni poolest parim lahendus.

Pöörasin põhitähelepanu hetkele, mida kujutasin – keskendunud riigimees Poska küünlavalgel rahulepingut allkirjastamas,” rääkis Sandra Lääne. Ta tunnistas, et maalides meenus talle kohe Paul Raua portree Poskast. “Ei saa öelda, et ma varasematesse töödesse eraldi süvenenud oleksin. Mulle meeldib siiski ise katsetada ja teha ning kuna kunstis on enim hinnatud just originaalsus, siis pole mul tekkinud tava enne teose kallale asumist varem loodud kunstiteoseid ja suurmeistreid uurida. Eeskujusid muidugi on, kuid need on pigem üldisi võtteid ja mõtteid mõjutanud, mitte  selle konkreetse teose jaoks leitud.

Soov oli muidugi, et Poska maalil äratuntav oleks. Kuna aga tegemist polnud pelgalt portreemaaliga, siis tuli arvestada ka taustal olevaga. Sellest tulenevalt ei laskunud ma liialt detailidesse, et vaataja silm haaraks ühtset tervikut ja mitte pelgalt portreed,” rääkis ta.

Sandra Lääne valis Jaan Poska jäädvustamiseks õlimaali. “See on tehnika, milles end kõige mugavamalt tunnen ja millega igapäevaselt töötan. Värvitoonide valimisel sai otsustavaks soov kujutada küünlavalgust, sobitada maal kokku ka eelnevalt Karl Aunast tehtuga ning muidugi ka minu isiklik maitse-eelistus,” lisas kunstnik.

“Noorelt ja andekalt kunstnikult Sandra Läänelt Jaan Poskast maali tellides jätkas Jõgeva maavalitsus traditsiooni jäädvustada kunstis meie piirkonnast võrsunud Eesti iseseisvusliikumises olulist rolli mänginud ajaloolisi isikuid. Poskat palusime Sandral maalida, pidades silmas “rahumeistri” 150. sünniaastapäeva, mida tähistatakse sel nädalavahetusel Laiusel, Kuremaal ja Tallinnas. Maalilt vastu vaatav Jaan Poska vaim sisendab kohustust hoida ja tugevdada väärikust ja riigimehelikku mõtlemist tänasel Jõgevamaal,” ütles maavanem Viktor Svjatõšev.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus