Saare raamatukogus käiakse ka Tartust

105-aastaseks saanud Saare raamatukogu on Mustvee vallas asuva Kääpa piirkonna vanim kultuuriasutus. Endises Saare vallamajas paiknev raamatukogu aitab lisaks lugemiselamuste pakkumistele kogukonna tunnet tugevdada ja edendada mitmekülgselt huvitegevust.


Aastatel 1963–1984 Saare külaraamatukogu juhatajana töötanud Hilda Tõnissoni koostatud kroonikaraamatust loeme, et 1915. aastal algatas raamatukogu loomise Saare Põllumeeste Seltsi liige August Madisson.
Kõige enne olidki kogus põllumajandusliku sisuga raamatud ja ajakirjad. „Fakt, et raamatukogu loodi kodanikualgatuse korras, tõestab meie kandis kunagi elanud inimeste kultuuri- ja haridushuvi,“ ütles tänane raamatukogu juhataja Ene Uuna.
„Kuigi meie küla on nüüd nimetatud Kääpaks, kannab raamatukogu endiselt Saare nime. Kääpa raamatukogu on ka sellenimelises külas Võrumaal,“ lisas ta.
Ene Uuna sõnul on Saare raamatukogu asunud ammuses vallamajas, Kääpa ristis asunud talumajas, kohalikus rahvamajas ja kunagises koolimajas, mis tuntud ka Kalevipoja muuseumi hoonena. Pärast omavalitsuste ühinemist Mustvee vallas kolis raamatukogu endisesse Saare vallamajja Siili tänaval. „Raamatute ühest paigast teise toimetamiseks moodustati inimkett, milles andsid 86 inimest raamatuid edasi. Kui raamatukogu heaks midagi teha vaja, on kogukonna rahvas alati olnud valmis aitama,“ märkis Uuna.
„Kolisime valgematesse ja soojematesse ruumidesse. Lugejaidki tuli juurde. Meie raamatukogu teeninduspiirkonnas on viissada inimest. Laenutamas käiakse aga kaugemalt, näiteks Palalt ja Tartustki. Kui keegi tervislikul või muul põhjusel raamatukokku tulla ei saa, olen ka raamatuid koju viinud,“ ütles Ene Uuna, kellest sai Saare raamatukogu juhataja 2004. aastal.
Enne seda oli ta Saare vallavalitsuses kultuuritöö spetsialist, raamatukogu juhatajat asendas ta varemgi. „Tegevus raamatukogus on põimik kultuuri-, sotsiaal- ja infotööst,“ arvas Ene.
Saare raamatukokku tullakse erinevateks huvitegevusteks: ühe või teise kirjaniku loomingu üle arutama, meisterdama, joonistama. Tänavu on küll sellised huvitegevused koroonakriisi tõttu tagasihoidlikumaks jäänud.
Raamatukogus saab vaadata Kääpa käsitööringis valmistatud meeneid ja tarbeesemeid, mis tehtud taaskasutamiseks võetud materjalidest ning samuti rotte, mida käsitööringi juhendaja liikmetele seoses rotiaastaga sünnipäevaks meisterdanud.
Ene Uuna näitab rõõmu- ja uhkusetundega sajast kaheksakannast koosnevat seinavaipa, mis valmis Kääpa käsitööringi ühistööna kingituseks Saare raamatukogule vabariigi 100. aastapäevaks.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus