SA Hea Hoog avas Jõgeval töökeskuse

Sihtasutus Hea Hoog on 2010. aastal loodud ettevõte, mis tegeleb erivajadusega inimestele töövõimaluste loomise ja vahendamisega. Juunikuus alustas töökeskus ka Jõgeval, aadressil Suur 5. Ametlik avamine, kui kõik tööruumid on viimseni valmis, toimub septembris.


„Sihtasutus on Jõgeval töötanud kaks aastat, alates ajast, kui linna tehti kogukonnaelamise korterid AS Hoolekandeteenused klientidele,“ rääkis Jõgeva töökeskuse tegevusjuhendaja Külli Sädeme.

Ruum sai kuuga valmis

Uued ruumid sai sihtasutus suvel ning kuuga sai tehtud ka remont. „Vald andis ruumid meile rendile. Peaaegu kuu aega tegime remonti ja kliendid käisid samuti abis: pahteldasime ja värvisime seinu,“ rääkis Sädeme.

Praegu käib igal tööpäeval keskuses seitse klienti, kes elavad nii Jõgeval kui ka linna lähiümbruses. Töökeskusega liitumine käib läbi Sotsiaalkindlustusameti.

„Oleme siin igal tööpäeval. Kliendid töötavad kella 9–12. Kõik päris iga päev siin ei ole, see sõltub teenusest, millel nad on. Siin on kaks teenust: pikaajalise kaitstud töö teenus ja töötamise toetamise teenus. Viimane tähendab seda, et käin ka linnas, sest mul on kliente, kes töötavad avatud tööturul, nemad võivad abi vajada näiteks tööandjaga suhtlemisel või töölepingute sõlmimisel,“ rääkis Sädeme.

Töökeskuses on olemas ka müüginurgake, kust saab kõike, mida usinad näpud meisterdavad: koerale tegelusvaipu, saunamütse, kaisuloomi ja punutud korve. Hoole ja armastusega valmistatud esemete hulk tundub täitsa lõputu. Kui esialgu on müügil teistest töökeskustest toodud kaubad, siis on lootust, et juba varsti saab osta ka Jõgeval valmistatud esemeid.

Kolmapäeva hommikul kell 9 käib vilgas riideribade lõikamine. Käärid liiguvad mööda riideid oskuslikult, taustaks jutuvada. „Praegu teeme ribasid koeravaipade jaoks. Kui kõik töötajad puhkuselt tagasi tulevad, paneme üles kangasteljed, sest meil on ka vaibakudujaid. Lisaks hakkame paberkorve punuma. Saame ka õmblusmasina, millega hakkame voodipesu õmblema,“ rääkis Sädeme.

Politseimajas pestakse aknaid

Ribad, mida Jõgeval usinalt lõigatakse, lähevad edasi Viljandi töökeskusesse, kus nendest sõlmitakse lemmikloomadele mõeldud tegelusvaibad. Aga ka pehmed jalaalused, mida sobib vannituppa või koridori panna. „Ehk saame meiegi varsti vaibaalused, siis saame sõlmimist ka ise proovida,“ arvas Külli Sädeme.

Selleks, et töö Jõgeva töökeskuses otsa ei lõpeks, oodatakse trikotaažmaterjalist riideid. „Võtame alati vastu T-särke, õhemaid fliise, dressipükse. Selliseid riideid, mis ei hargne,“ pani tegevusjuhendaja südamele.

Nii mõnigi töökeskuses käiv klient võiks end teostada ka laiemal tööturul. Neist üks on Võisikult tulnud Marje, kes usinalt kääridel käia laseb. Kuid mitte ainult: koos tegevusjuhendajaga käib Marje kaks korda aastas politseimajas aknaid pesemas. „Neli korda oleme juba käinud. Veeraga kahekesi oleme aidanud ka lehti riisuda ja kotti panna,“ rääkis usin naine, kellele sügis ja kevad tähendab laia tööpõldu.

„Akende pesemine on BRP haldusega koostöös ja kujunenud traditsiooniks. Politseimajas meid juba tuntakse,“ rääkis tegevusjuhendaja Külli Sädeme.

Ka riideribade lõikamine Marjele meeldib. „Hästi läheb, esimesed päevad olid rasked, aga nüüd läheb juba ilusti,“ rõõmustas ta, lisades, et tööd jagub küllaga. Ja töö Marjele väga meeldib. „Ma armastan tööd. Paar päeva võib ju logeleda, aga ilma tööta ei saa elada, mul hakkab kohe igav,“ rääkis ta.

Mainides õmblusmasinat, hakkab Marje lakkamatult naerma, sest just seda ootab ta kõige rohkem. „Tahaks õmblema hakata! Võisikul tikkisin ka, ja see mulle meeldib,“ rääkis Marje, kes kudus Võisikul kangastelgedel vaibagi valmis, kuid vaatab ikkagi õmblusmasina poole. „Ei tea, kuidas algul minema hakkab, aga küll ta tahab harjumist,“ on Marje õmblusmasina suhtes positiivne.

Õmblusmasina surina all valmivad töökeskuses voodipesu, padjad, pajalapid, ostukotid ja muud kergemad tööd. Teistes töökeskustes on proovitud ka nukkudele voodipesu õmblemist.

Muide, Marjes on peidus ka laulu- ja muusikahing, mis tahab vaid välja laskmist. Küsides, kas on midagi, mida Marje teha ei oska, tuleb vastuseks lakkamatu naer. Ja rõõmuga lasevad usinad töömesilased kääridel taas käia.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus