Rapla korvpallurid laagerdasid kolm päeva Vooremaal

Eesti-Läti ühises korvpalliliigas PAF on praegu paarinädalane mängude paus. Üks selle liiga meeskondi, Avis Utilitas Rapla, kasutas seda aega muu hulgas kolmepäevaseks treeninglaagriks Kuremaal.


Paf-liiga pani oma turniiri pausile sellepärast, et Eesti koondisel on vahepeal vaja pidada kaks EM-võistluste kvalifikatsioonimängu. Avis Utilitase ridadest on koondise mängude tõttu eemal mängujuht Rait-Riivo Laane. Ülejäänud 11 mängijat tulid koos peatreener Toomas Annuki, abitreener Audrius Prakuraitise ja füsioterapeut Allar Lambiga treeninglaagrisse.
Kes Rapla meeste trenni ajal Kuremaa spordihoone saali juhtus, kuulis, et meeskonna töökeeleks on inglise keel: eestlaste kõrval on meeskonnas nimelt kaks USAst pärit mängijat ning lätlane ja leedulane. Ka abitreener on Leedust.
„Mängijad räägivad meil inglise keelt päris hästi – nagu Eesti noored üldse. Ja treenerid püüavad ka hakkama saada,“ ütles Toomas Annuk.
Kolme Kuremaal veedetud päeva jooksul tehti jõu- ja korvpallitrenni, boonuseks oli ujula, saunade ja minispaa kasutamise võimalus. „Taktikalisi asju me siin väga ei vaata, treenime rohkem viskamist ja jooksmist. Taktikalisi asju arutame pärast laagrit, kui vaim on värskem. Õnneks on järgmise liigamänguni piisavalt aega, nii et jõuame kodus selle teemaga veel tegelda,“ märkis peatreener.

Tugevdab vaimu

Tema sõnul aitab mõnepäevane laager tavarutiinist välja tulla ja meeskonnavaimu tugevdada, sest laagriolukorras saavad mehed omavahel rohkem suhelda kui kodus. Peatreener hindas tööõhkkonda laagris heaks. Ning hea on see tänu sellele, et kõik mehed teavad, milleks nad laagrisse tulnud on.
Mängijate vanuseskaala on küll üsna lai (kõige noorem mängija on sündinud 2000., kõige vanem 1988. aastal), ent mängijad on saanud üsna hästi ühisele lainele.
Ehkki Rapla meeste viimane Paf-liiga mäng Pärnu sadamaga läks piltlikult öeldes allavett, ei saa Avis Utilitas ühisliiga tabeliseisu üle kurta: koos Rakvere Tarvaga jagatakse viiendat-kuuendat kohta. Eesti meeskondadest ollakse teisel-kolmandal positsioonil.
„Kuna ühe Eesti meeskonna rahakott on teiste omadest märkimisväärselt suurem, ei ohusta nende liidrikohta miski, aga järgmised, kui Valga välja arvata, on tasemelt enam-vähem võrdsed,“ tõdes Annuk.
Ühisliiga järgmises, 29. veebruaril toimuvas mängus kohtub Rapla meeskond BK Ventspilsiga. Põhiturniiril saavutatud koht määrab ka võimaluse mängida Eesti meistritiitlile. Ühisliiga kaks paremat Eesti meeskonda pääsevad otse meistrivõistluste poolfinaali, ülejäänud kaks poolfinalisti selguvad 3.–6. koha saanud meeskondade omavahelistes mängudes. Rapla meeskond loodab saada teise asetuse ja otse poolfinaali jõuda.
Annukist sai Rapla meeskonna peatreener eelmise hooaja keskel, kui Aivar Kuusmaa selle ameti maha pani. Varem oli Annuk sama meeskonna abitreener. Kuremaa on tema jaoks väga tuttav koht. Mees on pärit Kasepäält ning treeninud aastaid tagasi Kuremaa spordikooli ja Torma spordiklubi korvpallipoisse.
„Treeneritööd alustasin kakskümmend aastat tagasi Raivo Tralla innustusel ja esimeses treeningurühmas olid Avinurme poisid,“ ütles Annuk.
Ka toona tõi ta oma juhendatavaid Kuremaale laagrisse, ent toonased ja praegused tingimused on nagu öö ja päev. Kui esimeste laagrite ajal oli kunagine tornühiselamu ehk praegune hostel külm ja ööbida tuli spordihoones, siis nüüd on laagriliste käsutuses soojad ja mugavad toad. Toitlustamine on heal tasemel, jõu- ja spordisaal on heas korras ning ujula, saunade ja minispaa kasutamise võimalus on kirsiks tordil.

Teist sellist pole

„Teist selliste võimalustega taastumiskohta Eestis polegi,“ kinnitas Rapla meeskonna füsioterapeut Allar Lamp, kes pärit samuti Jõgevamaalt. Tõsi, praegu jääb tema kodukoht Pala Tartu maakonna piiridesse. Spordisõbrad teavad Allarit kui mitmekordset Eesti meistrit jooksualadel, ent nüüdseks on mees tipptasemel sportimisest loobunud ja pühendunud teiste sportlaste aitamisele. Selles on talle toeks Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonnas omandatud teadmised, samuti Tartu tervishoiu kõrgkoolis massööridiplom.
„Viin läbi jõusaalitrenne ja valmistan mehed ette saalitreeninguteks. Paljudel tuleb enne trenni näiteks hüppeliigesed teipida. Kui vaja, teen ka massaaži,“ kirjeldas Allar Lamp oma tegevust treeninglaagris. Tema sõnul on füsioterapeudil laagris rohkemgi aega mängijate terviseprobleemidega tegelda kui koduste tavatreeningute ajal.
„Põlved ja hüppeliigesed ongi põhilised valukohad, vahel ka selg. Käevigastusi tuleb harvemini ette,“ sõnas Lamp.
Kuremaa on väga tuttav koht ka ühele Rapla meeskonna mängijale, Sven Kaldrele. Ta on pärit Avinurme kandist ja kuulus Toomas Annuki esimeste trennipoiste hulka, nii et nende koostöö on kestnud juba 20 aastat.
„Kuremaa on mulle nagu teine kodu. Teatud vanuses möödus enamik minu suvesid siin trenni tehes,“ meenutas Kaldre. Rapla meeskonnas on ta mänginud ühtekokku kaheksa aastat, järjest läheb viies aasta.
„Meil on ühtlane sats, nii et usun, et võime heade tulemusteni jõuda,“ märkis Kaldre.
Raplat peetakse Eesti mitteametlikuks korvpallipealinnaks, eelkõige sellepärast, et kohalikule rahvale läheb sealse meeskonna käekäik väga korda ja kodumängude ajal käib saalis äge melu. Eks lähitulevik näita, kui suurt rõõmu Avis Utilitas Rapla selle hooaja lõpupoole oma fännidele pakub. Võitude puhul võime aga ka meie naljatamisi rinna kummi lüüa: osa heast vormist on omandatud ju Kuremaal. Lähiajal on aga Kuremaale treeninglaagrisse oodata teistki Paf-liiga korvpallimeeskonda: Tartu ülikooli oma.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus