Noortekirjanduse konverentsi peeti Jõgeva Ühisgümnaasiumi emakeeleõpetajate Tiia Malmi ja Inga Reinumäe eestvedamisel teist aastat järjest. Kui mullu keskenduti Aidi Valliku noorsoojutustustele, siis seekord võeti ette Kertu Rakke “Kolmas printsess” ja “Iluasjake”, mis teismeliste lugejate hulgas samuti suurt poolehoidu leidnud. Konverentsile eelnenud esseekonkursi teemad ? “Raha ja inimsuhted”, “Sõprus ja sõbrad”, “Üksindus”, “Usaldus” ning “Inimese sisemine ja väline ilu” ? haakusidki Rakke jutustustes käsitletutega.
Esseesid laekus maakonna eri koolidest ühtekokku 34. Kuus paremat esseed ?Voore Põhikooli õpilaste Kaubi Kochi ja Aili Veimanni, Vaimastvere Põhikooli õpilase Karin Erimäe, Jõgeva Gümnaasiumi õpilase Kaisa Kulasalu ning Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpilaste Maarja-Marianne Pilve ja Kristi Sobaku omad ? loeti konverentsil tervikuna ette, paljude teiste omadest tsiteeriti aga iseloomulikumaid lõike.
“Olen meeldivalt üllatunud, et minu “Kolmas printsess” nii suurt tähelepanu on pälvinud, et selle põhjal suisa esseesid kirjutatakse. Mõeldud oli see ju puht meelelahutsuliku tekstina,” ütles esseesid tähelepanelikult kuulanud Kertu Rakke.
“Kolmanda printsessi” kirjutamise idee andis talle kirjastus Vastus: neil oli plaanis välja anda algupärane meelelahutussari, mille iga raamatu jutustaks mingi rolli kandjast ning lõpeks õnnelikult ą la “kõik tütred said mehele”. Kui Kirjanike Liitu kuuluvad n-ö tõsised autorid ei pidanud seda ülesannet oma võimete vääriliseks, siis Kertu Rakke täitis selle lustiga.
“Prototüüpe selle loo tegelastel pole: ma ise pole ju kunagi missivõistlusel osalenud. Ja ma ei usu, et päris elus niisuguseid asju üldse juhtukski,” arvas Rakke.
Ent ometi leidsid noored, nagu esseedest nähtus, “Kolmandast printsessist” tuge inimsuhete ja eluväärtuste teemalistele arutlustele.
Kuna Kertu Rakke alias Kadi Kuus on ka TV3 menuseriaali “Kodu keset linna” stsenarist, puudutas suurem osa talle esitatud küsimusi just seda seriaali. Ent küsiti ka seda, miks Kadi Kuus Kertu Rakke varjunime all kirjutab ja millist tagasisidet ta oma raamatutele on saanud.
“Üks seltskond avaldas näiteks ühe minu raaamatu kohta e-posti teel arvamust, et kui nad töö juures kohvitoas pead kokku paneksid, võiksid nad vabalt samasuguse valmis treida. Vastasin, et andku minna. Järgmisel päeval siiski sunnitud oma sõnad tagasi võtma: raamatu kirjutamine osutus kaugelt raskemaks kui nad arvasid,” ütles Kertu Rakke. “Tõsistes kirjandusringkondades mind teab kui viisakate nimedega ei nimetata, aga mulle on tähtsam see, kuidas lugejad suhtuvad. Ja üldiselt suhtuvad nad hästi.”
Mida tõestas ka reedene konverents.
“Kertu Rakke raamatuid ei ole kunagi igav lugeda: need on humoorikad ja kaasahaaravad,” ütles konverentsil viibinud Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilane Birgit Nisu. Tema kooliõde Kadi Nool lisas:
“Tema raamatutes räägivad tegelased just nii, nagu tänapäeva noored omavahel kõnelevad. Tundub, nagu olekski ta meievanune.”
Nii Birgit kui Kadi leidsid, et konverents oli palju vahvam kui nad loota oskasid.
“Huvitav oli kuulda, mida teised meievanused Rakke raamatutest arvavad,” ütles Birgit.
“Mina mõtlesin, et läheb mingiks raskeks teaduslike ettekannete tegemiseks, aga tegelikult oli hoopis väga lõbus,” täiendas Kadi.
Peale Kertu Rakke esinesid konverentsil veel oma elu õppetundidest jutustanud Ants Paju, eneseabist kõnelnud Evi ?tukert, eneseabiraamatuid tutvustanud Jaana Koppel ja stiilset väljanägemist kujundama õpetanud Liivi Jalasto. Tutvuti ka Liina Steini originaalse moekollektsiooniga.
RIINA MÄGI