Raamat “Läbi paeselt halli argipäeva…. ” tutvustab Pajusi valda

Ligi viis aastat tagasi tekkis tollasel Pajusi vallavanemal Heldur Läänel arvamus, et see Jõgevamaa piirkond on väärt oma raamatut. “Mõtlesin sedagi, et see raamat peaks olema võimalikult mitmekesine ja huvitav, mitte lihtsalt faktide kogumik,” lausus Lääne valla aastapäevapeol. Raamatu koostajaks sai ajakirjanik Rein Viru, kes aastaid tagasi töötas Pajusi valla kultuurinõunikuna. Ta kogus mitmesugused materjalid ja intervjueeris vallaelanikke. Ajaloolise ülevaate tellis Tartu Ülikooli emeriitprofessorilt Helmut Piirimäelt.

Ajalehe Vali Uudised toimetaja Merike Kask asus paar aastat tagasi tegelema raamatu toimetamisega. “Tänane Pajusi vallavanem Reet Alev leidis, et mõttekas oleks, kui raamat ilmuks Pajusi valla 15. aastapäevaks ja mõte saigi teoks. Peakirjaks “Läbi paeselt halli argipäeva” andis idee Heldur Lääne. Kaanefoto AS Kaltsiit paekivikarjäärist on teinud tänane Pajusi vallavanem Reet Alev, kellelt saime raamatu jaoks teisigi fotosid,” ütles Merike Kask, kes ise kümnendat aastat Pajusi vallas elab.

“Materjal, mis minu kätte jõudis, oli päris mahukas. Toimetamisetöös tekkis ka teatud keerulisi olukordi. Paljudel lugudel puudus viide autorile ja nii on mõnedki tekstid raamatus kas ilma õige autori nimeta või on mõne autori loos põimunud mitme algallika materjalid. Seepärast tahangi tagantjärele tänada kõiki, kelle mälestused ja kirjutised raamatut huvitavamaks teha on aidanud, kuid kelle nimesid mainitud pole,” lausus toimetaja.

Merike Kask märkis, et kolm punkti pealkirja “Läbi paeselt halli argipäeva… ” taga annab võimaluse selleks, et Pajusi vallast võiks kunagi veel teinegi raamat ilmuda.

Raamatus “Läbi paeselt halli argipäeva” antakse ülevaade Pajusi valla küladest. On olemas ka peatükid “Varasem kõrtsi- ja hilisem kaubanduselu”, “Pajusi vald nõukogude perioodil”, “Külanõukogu staatusest taas Pajusi vallaks?. Samuti saab lugeda haridus- ja seltsielust, Vabadussõja sündmustest ning muudki.

Tänusõnad raamatu toimetamise eest ütlesid ja lilled kinkisid Merike Kasele Pajusi vallavanem Reet Alev ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Ants Orgulas.

Katkendeid raamatust luges valla aastapäeval õhtujuht Tiit Pargi. Raamat kingiti kõigile koosviibimisel osalenutele.

15. sünnipäeva puhul olid Pajusi valda õnnitlemas maavanem Aivar Kokk, Riigikogu liikmed Mai Treial, Mati Kepp ja Margi Ein ja Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?ev.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus