Puutöömeistrite tehtut sobib alati kinkida

Tänavused jõulukingid on kõigil ilmselt juba käes. Kui te just nüüd talvel Eesti kuulsamate puutöötraditsioonidega Avinurme ei satu, siis tasuks seda suvel kindlasti teha, et järgmisteks jõuludeks või muudekski tähtpäevadeks kingid valmis varuda. Soovitab ju rahvatarkuski rege suvel rautada.

Avinurme aleviku südames, kiriku vastas üle tee tegutseb juba aastaid puidutoodete firma E. Strauss AS. Nagu paljud Eesti taasiseseisvumise järel tekkinud ettevõtted, alustas seegi ettevõte alguses tagasihoidlikult viieliikmelise perefirmana. Tänaseks paarikümne töötajaga aktsiaseltsis valmivad kaunid ja naturaalsed puidutooted, mis paeluvad inimeste tähelepanu.

“E. Strauss AS-i nime kannab firma seetõttu, et kõik meie pereliikmete eesnimed algavad E tähega, selgitas  Eve Strauss.  

Puidutöökogemus julgustas

Eve on pärit Avinurmele nii iseloomulikust puutöömeistrite perest ja on selle tööga juba lapsepõlvest alates kokku puutunud. Ta valmistas omal ajal ka Avinurme Metsapunktis riidepuid. “Puutöö on meie perele läbi aegade traditsiooniks olnud. Sealt ka julgus oma firmaga alustamiseks, rääkis ta.

Ka Eve abikaasa Enno elu ja töö on olnud puiduga seotud. Ta  omandas Luual metsanduse eriala ja on mitmel pool metsaülemaametit pidanud.

Aastaid tagasi ehitas Strausside pere endale Avinurme maja ja kinnitas seal lõplikult kanda.  

“Mingil hetkel mõistsime, et turg ja oskused on meil puiduga tegelemiseks olemas,” märkis pereema.  Seda, et perefirmana alustanud ettevõte võiks edaspidi kellelegi tööd hakata pakkuma, ei tulnud firma alguspäevil kellelegi mõttessegi. Alustati ainult oma perega ja hakati valmistama  juustuvorme.  Erastamistingimused nägid ette, et koos soetatud varaga tuleb tagada töö ka kümmekonnale endise tootmiskoondise Uku Avinurme jaoskonna töötajale. Praeguseks on see number kaks korda suurem, kuid vahepeal oli firmas ametis lausa kolmkümmend inimest. 

Ideed tekivad töö käigus

Eve Straussi sõnul on nende firma väike ja otseselt tootearendusega keegi ei tegelegi. Ideed uute toodete loomiseks sünnivad igapäevatöö käigus. Enamasti tulevad uued mõtted tänu tellimustele. On siiski ka ette tulnud, et valmistatakse vaid üks tellitud partii, millest püsitoodet ei kujune. Samas on klientide tellimustest saadud ideid uutele toodetele, mis ostjate poolt hästi vastu võetud. Mõne uue asjaga harjumine võtab lihtsalt natuke aega.

Eve Straussi sõnul kurtsid mitmed Avinurme inimesed neile, et muidu igati ilusad laastukorvid rikutakse värvimisega ära. Nüüd tulevad inimesed puiduaita vastupidise sooviga ja otsivad laastukorvide hulgast üles just värvilised. Kord avaldas üks klient soovi, et hakataks valmistama laastust hoiukarpe, kuhu saaks sisse panna puulusikad, võinoad jmt. köögitarvikud. Nii sündis nelja lahtriga laastukorv, millest praeguseks on saanud hoopis korv õllepudelite hoidmiseks. Eve Straussi sõnul ostetakse sellist sangaga korvi nüüd sageli kingiks ja sinna lisatakse ka õllepudelid.

Firma perenaine ei nõustu sellega, kui keegi neid suveniiride valmistajaks nimetab. “Meie tooted on valmistatud kõik selle mõttega, et neil on olemas praktiline väärtus, toonitas ta.  

Kliente parem puiduaidas vastu võtta

Et firma tooteid paremini tutvustada saaks ja need nähtaval oleksid, tuli mõte ehitada puiduait. Alguses oli firma tegevus suunatud just tellijatele, kuid suurenes huvi valmistoodete vastu. Tulid üksikud ostjad-uudistajad ja ka suured turismigrupid. Just turistide vastuvõtmisel sai selgeks, et endistes tootmisruumides  pole toodete tutvustamist jätkata võimalik. Küll püüti inimesi rivistada riiulite ette, mahutada koridoridesse, kuid sellele vaatamata pidi osa rahvast oma järge õues ootama. Juhtus sedagi, et esimesed huvilised said oma ostud tehtud, kuid viimased ootajad tüdinesid ja jätsidki kauba ostmata. 

Strausside pere lapsed võtsid seepeale vastu otsuse, et toodete tutvustamiseks ja müügivõimaluse loomiseks tuleb ehitada eraldi hoone. Suurim initsiatiiv tuli peretütrelt. Tütar ja noorem poeg töötavad firmas praegugi. Puiduaita oli kindlasti vaja, sest lihtsamaidki laastukorve enam mujal eriti ei valmistata ja inimestel neid enam küla pealt osta ei õnnestu. 

Mõnus peopaik

Lisaks hubasele müügikohale, milleks puiduait eelkõige ehitati, on siin ka mõnus   pidusid pidada. Detsembrikuu alguses pidasid siin oma jõulupidu Pärnu hambapolikliiniku töötajad. Alguses mõtles Eve Strauss Pärnust tulnud kõne peale, et tegemist on väikese naljaga, sest kuidas saaks pisike Avinurme Pärnu linnale millegi poolest konkurentsi pakkuda. Kuid asi oli naljast kaugel. Pärnu külalised sõitsid kohale ning jäid peopaigaga väga rahule. Lisaks ostsid nad siit ka peaaegu kõik oma tänavused jõulukingid. Elavamat huvi tuntakse E. Straussi firma toodete vastu just jõulukuul. Ja peaaegu alati kui Avinurme valla esindus kellelegi külla läheb, olgu siis naabervalda või teisele poole riigipiiri, võetakse külakostiks kaasa Straussi firma tooteid. Puiduaida perenaise Katre Mölderi sõnul on praegu “kuumaks” kaubaks kenas kinkekotis koduleib, millega ostetakse vahel kaasa ka lõikelaud.

Mis tulevikuplaanidesse puutub, siis Eve Strauss ennustama ei soostunud. “Nüüd on peamiseks eesmärgiks säilitada kõike seda, milleni me välja oleme jõudnud,” nentis ta. Laiendamise mõtteid pole firmas kunagi väga tõsiselt mõlgutatud, sest kõik on tulnud ja tekkinud märkamatult, igapäevase tegevuse käigus.

E. Strauss AS

*Ettevõte registreeriti 1994. aastal, kuid tegevusega alustati kaks aastat varem

*Omaaegse tootmiskoondise Uku vara ostis ära endine Rae Pank

*Pank pakkus Avinurmes asunud jaoskonda Straussidele, sest  oli teadlik pere huvist Avinurme tootmisruumide vastu

*Tehing vormistati 1995. aastal.

*Straussid alustasid tegevust pisikeses tootmishoones

*Hiljem laiendati tööruume sisehoovi arvelt

*Juurde ehitati ka ruumid toormaterjali hoidmiseks

*Ligi 18 aasta pikkuse tegevusaja jooksul on kogu kasum kulunud investeeringuteks

*Esimene E. Straussi firma tootesari eksporditi tänu ühele vitskorve valmistanud inimesele Rootsi

*Erinevaid tellimusi tuleb Soomest, Rootsist, Norrast jm

*Kasvamas on Läti ja Leedu turu osakaal

*Tooteid on saadetud isegi Jaapanisse

*Erinevatel aegadel on E. Strauss ASis valmistatud enam kui 300 erinevat toodet

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus