Põltsamaal oli käsitööpäev

Pidulikkus seisnes selles, et linnapea Jaan Aiaots andis käsitööpäeva avamisel seltsi esinaisele Anne Ütile üle linnavalitsuse ja -volikogu tänukirja ning et seltsi oli õnnitlema tulnud ka Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse koosseisu kuuluv Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Janne Veeverson. Oli juubelivääriline külalisesinejagi: Tallinnas tegutsev folkloorirühm “Laudaukse kääksutajad”.

Muidu oli aga käsitööpäev nagu käsitööpäev ikka: kultuurikeskuse galeriis oli üleval käsitöönäitus, mille teemaks oli seekord “Meie köögi nägu”, tegutsesid töötoad ning sai ka osta käsitööesemeid ja käsitöövahendeid. Nagu Põltsamaa kogemus näitab, õigustab näitusele kindla suuna andmine end igati: see sunnib käsitöötegijaid üha uusi ideid välja nuputama. Kiwwja lapiseltsi väljapanekus võis näiteks näha uudseid kohvi- ja teekannusoojendajaid ning üsna keeruliste lapimustritega kardinaid. Võis aga näha ka traditsioonilisemaid, ent see-eest väga kauneid ja kvaliteetseid käsitööesemeid nagu mitmed pitskardinad ja pitsäärisega linad-käterätid.

Töötube tegutses käsitööpäeval õige mitu: Võisiku külaseltsi omas näidati voki, haspli ja kerilaudadega töötamist, Palamuse Sohvi Äri töötoas riidest mänguasjade tegemist, Kamari Haridusseltsi omas vitraa˛ide tegemist, saarelanna Luule Arula omas vöökudumist, tõrvalanna Riina Salmi omas viltimist jne.

Käsitöö müük polnud päeva peaeesmärk, ent Põltsamaa käsitööürituste “stammkunded”, nagu Karinu klaasikoda, Türi käsitöökoda, sõlemeister Vello Lepik ja paljud teised olid ikka kohal.

“Võrreldes jõulueelse käsitöölaadaga on praegune aeg müügiks palju kehvem, sest rahvas säästab raha väetiste, remondimaterjalide jms ostuks. Aga paljud käsitöömüüjad tulid ikkagi kohale, sest neil on lihtsalt huvitav omavahel kokku saada,” ütles Anne Ütt.

Tema sõnul on Põltsamaa käsitööselts tänapäeva käsitööelu edendamise kõrval kogu aeg oma eelkäijate jälgi talletada püüdnud: on jäädvustatud muuseumides säilitatavaid Põltsamaa kandi käsitööesemeid ning tehtud väljakirjutusi arhiivimaterjalidest ja vanemast perioodikast. Kõik kogutu on süstemaatiliselt mappidesse talletatud. Ka kõik tänapäeva Põltsamaa käsitööelu (ja sugugi mitte ainult oma seltsi, vaid ka kõigi teiste käsitööedendajate tegevuse) kohta käiv on vastavates kaustades kirjas.

Eeloleval suvel on Põltsamaa käsitööseltsil au olla võõrustajaks kogu Eesti käsitööhuvilistele: nende korraldada on üleriigiline vööpäev.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus