Põltsamaa filmi- ja fotomees pälvis väärt tunnustuse

Põltsamaa filmi- ja fotomees Väino Valdmann sai hiljuti teenete eest filmiharrastuse viljelemisel ja populariseerimisel Eesti Filmiamatööride Liidult  rahvusvahelise filmiliidu UNICA kuldmedali.

Eesti Filmiamatööride Liidu juhatusse kuuluva Väino Valdmanni sõnul sai huvi filmi tegemise vastu alguse huvist fotonduse vastu. Esimesed fotod valmisid juba siis, kui ta 1970. aastate keskel Põltsamaa keskkooli algklassides õppis. Esimesed pildid tegi ta Smena või Ljubiteli fotoaparaadiga. Kümmekond aastat hiljem, 1980. aastatel jõudis ta välja värvifotode tegemiseni, kuid mehe enda sõnul ei olnud esimeste värvifotode kvaliteet just kiita.

Peab väga kannatlik olema

Väino Valdmann märkis, et piisavalt hea kvaliteediga värvifotode tegemiseks polnud ta piisavalt kannatlik ja ega tolleaegne tehnoloogia oluliselt paremaid fotosid teha ei võimaldanudki. Filminduseni jõudis Väino Valdmann aga läbi arvutianimatsiooni. Esimene arvutianimatsioonis teostatud 1,43 minuti pikkune multifilm “World” valmis tal 1997. aastal. See pälvis tähelepanu aasta hiljem Palamusel toimunud Theodor Lutsu filmipäevadel. Väino Valdmanni sõnul olid tal alguses sellest multikast vaid üksikud kaadrid, mis olid arvutidiskettidele salvestatud, sest CD plaate polnud siis veel saada. Tal avanes võimalus teha koostööd ETV arvutigraafiku Renee Kelomehega, kes tal kaadritest filmi kokku monteerida aitas.

Hiljem hakkas Väino Valdmann tegema ka dokumentaalfilme. Tänaseks on tal valmis filmid kolmest tuntud põltsamaalasest – kirjanik Henn-Kaarel Hellatist, tantsujuhist ja kultuuritöötajast Senta Bergmannist ning Põltsamaa spordi hingest Villu Ojassalust.

Teeb filmi Loniida Bergmannist

Praegu on tal käsil film Põltsamaa lähistel Võisikul tegutsevast väsimatust külaelu eestvedajast ja omaaegsest naistraktoristist Loniida Bergmannist. See peaks autori sõnul valmima tuleva aasta varasuvel. Tänavukevadisel muuseumiööl näidati Põltsamaa muuseumis filmi Senta Bergmannist. Kui kõik sujub, siis saab 2015. aasta muuseumiööl näha filmi Loniida Bergmannist.

Väino Valdmann on alustanud filmi tegemist ka Põltsamaa kandi represseeritutest, kes selleks ise soovi avaldasid. Filmimehe sõnul on see materjal aga alles liiga toores ja sellega tuleb filmi sünnini veel kõvasti vaeva näha.

Lisaks filmidele tegeleb Väino Valdmann jätkuvalt fotografeerimisega ning pisut ka maalimisega. Üks tema maal on praegugi üleval Põltsamaa kultuurikeskuses, Põltsamaa kunstiseltsi aastanäitusel. Samuti tahab ta enda sõnul tagasi pöörduda animatsioonifilmide tegemise juurde.

Väino Valdmann lausus talle osaks saanud tunnustuse kohta, et muidugi on tore, kui tema tegevust on märgatud.  Kuldmedali kohta ütles ta, et selliseid on terve Eesti peale välja antud umbes kümmekond ja meie maakonnas peaks tema oma olema esimene, kes selle sai. 

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus