Põltsamaa ametikooli saali tekkis eeluurimisvangla

Möödunud kolmapäeval etendus Põltsamaa ametikooli õpilastrupi esituses näidend “Ühiskonnale ohtlikud”, mille kirjutas ja lavastas selles kutseõppeasutuses müüjaks õppiv Sander Jürgenson, kes ise ka üht peategelast mängis.

Näidendi  tegevus toimub eeluurimisvanglas, kus noorteks kinnipeetuteks on politseinikule kallale tunginud Vladimir, endisele tüdruksõbrale autoga afektiseisundis otsa sõitnud Andero ning narkosõltlane Annika, kes pussitas oma poiss-sõpra. Sander Jürgenson ütles, et huvi näitemäng kirjutada tekkis tal üsna ootamatult ja ajendiks oli soov näidata, kuidas ükskõiksus ja hoolimatus väärastunud ja seadusevastast käitumist soosivad. Näidendi läbimõtlemiseks ja kirjapanekuks kulus Sandril  enda sõnul kaks nädalat.

“Proovid olid meil kolm korda nädalas. Töö oli tõsine, teksti pähe jäämiseks ja selgeks saamiseks kulus nädalaid. Samas saime mõnikord ka naerda, sest osatäitjad oskasid proovid humoorikaks muuta,” ütles Sander Jürgenson. Ise mängis ta Anderot, kelle süül ta endine tüdruksõber haiglas suri.

“Arvan, et Andero pole siiski ainult negatiivse iseloomuga tegelaskuju. Näiteks suudab ta lohutada kambrikaaslast Annikat.” Seda tütarlast mängib Sandri kursusekaaslane,  tulevane müüja Helen Leiten. “Olin nõus näidendis kaasa tegema, sest nii süžee kui tegelaskujud on huvitavad,” ütles Helen.

Politseinikku rünnanud Vladimiri rollis on põllumajanduse eriala noormees Urmo Tamm.

Vangivalvur Jako osatäitja Kert Kuldmägi näitlemishuvi algas aga juba Laiusel, sealses lasteaias ja põhikoolis. “Olen ka õhtujuht olnud,” ütles noormees, kes Põltsamaal põllumajandust õpib. Vangivalvur Sassi kehastaja, samuti põllumajanduse eriala õpilase Margo Antonovi sõnul on näidendis piisavalt kurbust, kuid ei puudu ka helgemad toonid. Tulevane haritud põllumees on ka näidendi muusikaliseks kujundaja. Lavatehnik on Marven Treial.

Põltsamaa ametikooli direktor Viive Kibena ja huvijuht Ulvi Jaanson andsid noortele võimaluse ise näidend lavaküpseks muuta, pärast esietendust laususid nad aga trupi liikmetele kiidusõnu ja kinkisid lilli. Noored harrastusnäitlejad kavatsevad näidendit “Ühiskonnale ohtlikud” mängida veel oma koolis ja kui huvilisi on, siis ka mujal.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus