Politsei hoiatab Põltsamaal tegutsevate kelmide eest

Viimasel ajal on laekunud teateid Põltsamaal kaubanduskeskuste parklates tegutsevatest kavalatest Leedu päritolu kelmidest. Jõgeva piirkonnapolitseinik Ivo Saarela soovitab elanikel otsustavalt neile pähe määritavast kaubast loobuda ning varrukakaupmeestega kontakti vältida.
Vene keelt kõnelevad kauplejad, ennast leedulannadena tutvustavad naisterahvad sokutavad Põltsamaa poodide kõrval inimestele odavalt või tasuta riideid. Kui heausklikud on pakutava kauba vastu võtnud, küsivad kaubitsejad vastutasuks bensiiniraha. Sealjuures rääkides, et on kohale sõitnud näiteks Kaunase linnast ning neil on auto peal ülejääv riidekaup.
Paraku juhtub nii mõnelgi korral, et inimesed võtavad kauba vastu ja annavadki bensiinirahaks 10 või 20 eurot või rohkem.
Mõnel puhul on juhtunud, et kaubitsejad topivad riidepakid ilma pikema jututa autosse, avades omavoliliselt inimeste auto tagaukse. Tülitatud on ka jalgrattaga liiklejaid ning asetatud riidepakid pakiraamile. Kõik on tasuta, ütlevad kaubitsejad ise, küsides seejärel vastutasuks bensiiniraha.
„Oleme teadlikud, et siin-seal ja Põltsamaal liiguvad kahtlased kauplejad, kes sellist skeemi kasutavad. Paraku on murekohaks see, et tihtilugu ei soovi inimesed politseile teada anda, kui keegi on neile sellist väärtusetut kraami müügiks pakkunud. Mõni on tehinguga ise rahul ega arvagi, et kauba ja hinna suhe kuidagi vale olnuks,“ kommenteeris piirkonnapolitseinik Ivo Saarela, lisades: „Mõni, kes leiab, et teda peteti, ei julge aga näiteks häbitundest politseile infot anda. Mõtleb, et ise tegin sellise tehingu ja mis mul siis nüüd ikka tagasi nõuda.“
Saarela sõnul on õnneks inimesed muutunud järjest teadlikumaks ning ei lähe enam sedavõrd kergelt õnge.
„Üle Lõuna-Eesti on varasemalt olnud üksikuid juhtumeid, kus heausksed on siiski kaheldava väärtusega esemeid ostnud ja hiljem kahtlema hakanud, ent neilgi puhkudel ei ole õnneks loovutatud summad olnud suured,“ lausus Ivo Saarela. Ta soovitas sellistest varrukakaupmeestest juba eos kaarega eemale hoida ning nendega kontakti vältida.
„Tuleb otsustavalt pakutavast kaubast ja suhtlusest keelduda, välistades võimaluse, et keegi teie autosse midagi sokutab või kauba teile tuppa tassib ning üks, mis kindel – sellistelt kauplejatelt ei tasu midagi osta, sest praktika näitab, et pakutav kaup ei pruugi olla kvaliteetne,“ sõnas Ivo Saarela.
TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus