Peipsimaa Orelifestival tuleb kuuendat korda

Jõgevamaal toimuvad kontserdid reedel Torma ja Mustvee luteriusu ning pühapäeval Lohusuu kirikus.


Esimest korda pandi orelid festivalil hüüdma 2014. aastal. Ka Jõgevamaa kirikutes on alati osalised olnud. Enamasti toimusid kontserdid samades kirikutes kui tänavu, aga varem ka Avinurme kirikus.

„2014. aasta varakevadel käisin MTÜ Peipsimaa Turism giidide koolitusel,“ rääkis festivali korraldaja, kirikumuusik ja organist Elke Unt. „Koolitus oli pühendatud sibulateele, vanausuliste- ja mõisakultuurile. Käigust jäi arusaamine, et minu eripärane oskusteave lubab esile tuua veel ühe külje selle piirkonna võlust. Lisaks vanausuliste ja vene kultuurile, iseloomustab seda ala ka tugev baltisaksa pärand. Enamus neist orelitest on ehitatud 19.‒20. sajandi vahetuse paiku,“ selgitas ta.

Festival sai eile alguse Kira Lankineni kontserdiga Illuka kirikus, tänased kontserdid on Räpinas, kus musitseerivad Oksana Sinkova ja Kadri Ploompuu ning Tartu Pauluse kirikus. Seal mängivad Sanna Räsänen ja Martin von Bahr. Homme esinevad nad Torma kirikus ja EELK Mustvee kirikus saab kuulata oreliduot Jaana Jokimies ja Irina Lampén. Laupäeval mängib Elke Unt Kodavere ning Jaana Jokimies ja Irina Lampén Iisaku kirikus. Viimased kontserdid on pühapäeval. Kira Lankinen mängib Tartu Pauluse ja Elke Unt Lohusuu kirikus. Kõik kontserdid algavad kell 19.

Tuleb välja, et Jõgevamaal toimub rohkem Peipsimaa Orelifestivali kontserte kui üheski teises maakonnas. Festivali korraldaja on ise ka kõiki neid pille mänginud ja mitte ainult kontsertide ajal. Lemmikoreli kohta tema sõnul küsida ei tohi, sest orel on nagu inimene. „Nad on nii erinevad ja neid ei saa võrrelda, väike pill võib olla ka väga tore ja armas.

Jõukamates maades on vahepeal jõutud mitu uut orelit ehitada. Aga täna osatakse juba hinnata ka algupäraseid pille. Need orelid pakuvad teadmist, mida heliloojad kuulsid, kui sellistele orelitele kirjutasid. See on autentne kõla enam kui sajandi tagant. Peipsimaal ollakse suure varanduse omanikud. See piirkond on unikaalne just kordatehtud maakirikute orelite poolest,“ rääkis Unt.

Kontserdid on kuulajatele tasuta. Annetused muusikaelamuste eest on teretulnud kohalikele kogudustele pillide jätkuvaks korrashoiuks.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus