Peipsi Teemaja avab uksed

Täna, Mustvee linnapäevadel saab sisse piiluda Peipsi Teemajja. Linnapäevade puhul pakutakse teed, kohvi ja muud suupärast.


Avinurme Puiduaida seltskond ostis maja Tartu maantee 26 juba mõned aastad tagasi, et sinna teha koht või keskus, kus tunneks ennast hästi nii külaline kui ka kohalik. Kust saaks Peipsi piirkonnale iseloomulikku toitu ja oleks võimalik osta puidutooteid ja suveniire. Oleks koht, kus pidada pidusid, seminare või töötubasid ning kust saaks ka vahel öömaja.

Põneva looga maja

Eveli Tooming rääkis, et kena punane maja Mustvees Tartu maanteel köitis oma väärika väljanägemisega juba ammu. Selle on aastatel 1903‒1907 ehitanud härra Leib, Mustvees tuntud ja legendaarne kuju.

Algul oli maja esimene korrus pagaritöökoja päralt ning hoone keldris suur leivaahi. Toomingani on jõudnud jutt, et maja sai kolmekorruseliseks just sellepärast, et tema ehitajal olnud kolm last ja nii oli kavandatud igale lapsele oma korrus.

„Maja lugu on üsna värvikas,“ rääkis Tooming. „Ta on vist kaks korda põlenud, seal on asunud nii pank kui ka postkontor, hiljem juuksurgi. Mustveelased tunnevad seda kohapeal põletatud tellistest maja punase maja nime all.“ Omanike järeltulijad majale otstarvet ei leidnud ja nii saigi Avinurme Puiduait hoone paari aasta eest endale.

„Meil oli juba ammu mõte tulla oma suveniiridega Mustveesse, sest Mustvee rahvas on pidanud Avinurmet veidi kaugeks,“ rääkis Tooming. „Nende aastate jooksul, mil oleme maja korrastamisega tegelenud, on Mustvee poolne entusiasm olnud suuremgi kui meie enda oma,“ lisas ta.

Maja on korda tehtud Jõgevamaa koostöökoja vahendatud Leader-meetme toetustega. Kokku on seni toetust saadud kolmele projektile.

„Me oleme punase maja korrastamist võtnud rahulikult, sest see on käinud ikka muu tegevuse kõrvalt. Arvestasime Leader-meetme toetusega, ja need asjad võtavadki aega,“ selgitas Avinurme Puiduaida juht. Ka praegu ei ole kõik veel päris valmis, kuid nüüd on avamine juba lähedal.

 Peipsi toorainele lähemale

 Esimesele korrusele tuleb kohvik, õieti on kavas söögikoht, kus ka sooja toitu pakutakse. „Kohe laupäevast me pidevalt lahti olema ei hakka, päriselt hakkame tegutsema võib-olla alles suve lõpust. Kavatseme tulla nii-öelda Peipsi toorainele lähemale ja panna rohkem rõhku Peipsiäärse kultuuri vene poolele,“ selgitas Tooming. Avinurme Puiduait on nagunii juba Peipsi toiduvõrgustiku liige.

Peale söögikoha, mis lisaks kohvikupidamisele pakub tuge ka Mustvee majutusasutustele, kus hommikusööki ei pakuta, tuleb maja esimesele korrusele koht Avinurme puidutoodete ja Peipsi suveniiride müügiks. „Loodame lähemale jõuda Vene turistidele, kes Narvas üle piiri tulevad ja Tartu poole suunduvad. Selge on see, et vaevalt nad Avinurme sisse põikavad, aga Mustveesse tõenäolisemalt,“ arvas Puiduaida juht.

Maja teisele korrusele tulevad kaks saali, mis pakuvad seminari ja töötubade korraldamist, seal saab pidusid pidada ning need lubavad toitlustada ka suuremaid turismigruppe. Ruumid võimaldavad toita korraga 60–70 inimest.

Kolmandale korrusele on kavandatud kolm apartementi, et pakkuda soovijatele ka majutust.

„Kaks esimest korrust loodame valmis ja tegutsema saada selle suve jooksul ning jätkata siis kolmanda korrusega,“ sõnas Eveli Tooming.

Tuttav miljöö

 Avinurme Puiduait on väga rahul oma sisekujundajaga, ning nii nagu Avinurmes, tegeleb ka Peipsi Teemaja sisekujunduse loomisega Ene Andruškevitšus. „Tema käekiri on meile tuttav, ja oleme kindlad, et ta mõistab meie soove,“ selgitas Tooming.

„Teemaja mõte on, et turist jääks piirkonda kauemaks. Väga vahva on ka Peipsimaa muuseumi avamine Kasepääl. Et oleme end nagunii juba sidunud Peipsimaa toiduvõrgustiku tegemistega, nüüd ühises Mustvee vallas loodame anda oma panuse Peipsi ümbruse arengusse ka Mustvees. Peipsimaa iseenesest on ju tohutu potentsiaaliga, kuid teenuste osas on vaja seda kanti siin veel arendada. Ja meil on hea meel selles kaasa lüüa,“ sõnas Eveli Tooming.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus