Alates esmaspäevast, 11. aprillist on järvejääle minek keelatud Peipsi piirivalvepiirkonna ülema major Mati Pokkineni käskkirjaga. Jäälemineku keelust üleastujaid ootab kuni 12 000 krooni suurune trahv. Jääoludega tuttavate inimeste sõnul oleks jääle minek ka keeluta selge enesetapp, sest kaldad on lahti sulanud ja järve keskel oleva tugeva jää lagunemine vaid aja küsimus.
Lätlased sattusid õnnetustesse
Major Pokkinen kinnitas, et jää on nõrk ja eriti ohtlik kuni pooleteise kilomeetri kaugusel kaldast. ?See toob kaasa ka ohu, et kogu jäämass hakkab tugevama tuule korral liikuma ja lagunema,? märkis Pokkinen. Lämmijärvel on piirkonnaülema sõnul jää juba sulanud.
Eilne tugev tuul ei suutnud jääd Peipsil veel lõplikult purustada, kuid Pokkineni hinnangul laguneb see lähiajal. ?Nii Omedu kui Rannapungerja jõgi on juba lahti, see tähendab, et järvejää läheb ka kohe,? sõnas ta.
Juba eelmisel nädalal olid Peipsi järve kaldaäärsed alad ohtlikud ning piirivalvel tuli korduvalt kaluritele abi osutada. Läbi jää vajus mitmeid mootorkelke ning sõiduautosid. Inimesed õnnetustes kannatada ei saanud.
Teisipäeval, 5. aprillil sattusid Peipsi järvel Omedu küla lähedal hätta lätlastest kalamehed. Kaldast umbes paarisaja meetri kaugusel oli nende sõiduauto läbi jää vajunud ja põhja peale kinni jäänud. Inimesed tol korral arstiabi ei vajanud ja auto toimetati kohalike elanike abiga kaldale.
Samuti juhtus läti kalameestega õnnetus 27. märtsil, kui nende sõiduauto kaldale tagasi sõites Varnja lähedal jääst läbi vajus. Ka seekord ei saanud inimesed õnneks viga. Jääleminejaid ootab trahv
Möödunud aastal jõustunud Piirire?iimi eeskirja muudatus annab piirivalvepiirkonna ülemale õiguse keelata ajutiselt isikute piiriveekogudele või nende jääle minek, kui see kujutab neile reaalset ohtu.
Uus kord võimaldab piirivalvel vältida olukordi, kus tuleb päästa inimesi, kes on sobimatute ilmastikutingimuste või nõrga jää tõttu end ohtlikku olukorda seadnud. Samuti saab piirivalve nüüd takistada juba kord triivivalt jäält päästetud inimesi sinna tagasi suundumast.
Piirivalvepiirkonna ülem loodab, et sel aastal oma eluga riskivaid kalureid pole. ?Samas on meil keelamise võimalus esimest aastat, seepärast ei oska öelda, kuidas inimesed käituvad,? sõnas Pokkinen.
Peipsi järveoludega hästi kursis olev harrastuskalamees Fjodor Maspanov kinnitas, et tema ei läheks jääle enam ka siis kui keeldu poleks. ?Ohtlik on. Kalamehed hoiavad ka juba eemale ikka seepärast, et elu armas on, mitte suure trahvi pärast,? arvas Maspanov ning lisas, et viimastel päevadel polegi ta kedagi jääle minemas näinud.
Major Pokkineni sõnul tohib järvele minna veesõidukitega, kuid paadilt jääle minek on samuti keelatud.
Varasematel aastatel on piirivalve pidanud kalureid triivivalt jäält päästes maksumaksja raha. Näiteks möödunud aasta 3. aprillil tõid piirivalvurid Peipsi järve jäält kaldale 144 hättasattunud kalastajat.
MARTTI KASS