Paunveres täna väljanäitus

Eile hommikupoolikul oli Ivar Vinkmanni juhitav laadatoimkond ametis müügi- ja näituseplatside mahamärkimisega. Mis sarnanes kõrgema matemaatikaga, sest arvesse tuli võtta nii 560 juba registreerunud müüja-eksponendi soove, vajadusi ja pakutava kauba iseloomu kui ka asjaolu, et registreerimistelefon oli endiselt punane.

            “No kui inimene helistab, ütleb, et “u vas zavtra jarmarka” ja tahab ka müüma tulla, kuidas me talle siis ikka vastame, et ärgu parem tulgu,” ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. “Kuna me oleme väljanäituse korraldamiseks juba hulga kulutusi teinud, tuleb nende tagasisaamiseks vastu võtta kõigi platsimaks, kes seda pakuvad. Sestap pole me ajalist piiri kehtestanud, vaid võtame tavaliselt vastu ka need, kes laadapäeva hommikul sootuks registreerimata tulevad. Aga interneti teel ettemaksjatele kehtib kõvasti soodsam hind kui kohapeal sularahas tasujatele, sest kõigi viie Palamusele sisse tuleva tee otsas öö läbi raha vastu võtmine on päris ebamugav. Aga saabutakse ju tõesti öö läbi.”

            Mis laada läbiviimiseks tehtavatesse kulutustesse puutub, siis nende suurust ei osanud vallavanem eile veel täpselt öelda.

            “Teenuste pakkujad teevad ju tavaliselt oma töö enne ära ja alles siis esitavad arve,” ütles vallavanem. “Aga vaevalt et me vähema kui poole miljoniga pääseme. Loodetavasti õnnestub see tagasi teenida, sest muidu hakkab volikogu porisema: puudujääk tuleb siis ju valla rahast leida.”

Viisakamad kui varem

            “Tänavu on helistajad märksa viisakamad kui varasematel aastatel,” kiitis laadatoimkonna liige Reelika Kivimurd. “Isegi tööstuskauba müüjad ei pahanda, et me neile staadionile müügiplatsi pakume. Ilmselt hakatakse aru saama, et rahvamaja juurde tõesti kõik ei mahu ja et päris halba platsi Paunvere laadal polegi.”

            Hea meel on laadakorraldajatel selle üle, et ligemale kolmandik laadale registreerunutest ehk 180 isikut-firmat pakuvad just seda, mis Paunvere väljanäitusel domineerima peaks ehk käsitöötooteid. Toitlustajaid oli kirjas 31, toidukauba pakkujaid 42, aiandussaaduste müüjaid 43, istikute ja lilledega kauplejaid 53. Puittoodetega on väljas 21 tootjat, elusloomi  müüb-näitab 9 isikut, sepiseid pakuvad kaks inimest, raamatuid, “muusikakonserve” ja kosmeetikat 69 inimest ning lõbustusi-atraktsioone 20 inimest ja firmat. Sajale eile lõunaks registreeritud tööstuskaubapakkujale jõudis täna hommikuks kindlasti veel lisa tulla. Silmadega üle registreerimisnimekirja lastes võis märgata, et meepakkujaid on tervelt kakskümmend. Küllap oli tänavuse ilusa suvega meesaak siis tõesti hea.

            “Nunnu”- ja käsitöönäituse eksponaate oli eilseks kohale toodud omajagu. Tähelepanu äratasid Laiuse Põhikooli õpilase Siim Pärtelpoja puutööd, mis valminud kolme kooliaasta jooksul õpetaja Uno Hausi juhendamisel. Kõige uhkem oli nende hulgas ehk töötav kombainimudel. Vingeid puutöid oli toodud ka Rõngu Põhikoolist. Nunnunäituse kraami hulgas torkasid silma saarelanna Ulvi Tamme hiigelmõõtmetes looma- ja punapeet ning mitmeharuline porgand, mahetalunike Helve ja Ain Seederi köögiviljad ning palamuslanna Lehe Kiisi kartul, millesse raudkonks sisse kasvanud. Suurem osa nunnunäituse eksponaatidest tuuakse aga kohale laadapäeva hommikul.

            “Kuigi nunnunäitus on inspireeritud Lutsu “Kapsapeast”, kipuvad kapsapeadega seekordsel näitusel lood kehvad olema,” ütles laada kultuuritoimkonna juht Valdi Reinas. “Ühel Palamuse perel olid küll ilusad suured kapsapead olnud, aga möödunud nädalal olid kõik “naerma” hakanud.”

Kultuuriprogramm rikkalik

            Laada kultuuriprogramm toimib viiel erineval platsil ja on nii rikkalik, et sellest täies mahus osa saada pole võimalik ka juhul, kui laadakauba kaemisest üldse loobuda. Põhiesinejateks on muusikakollektiivid Igihaljas Seitse, L’Dorado ja Diskreetse Mango Trio ning poolsada Põlvamaa taidlejat. Nagu juba kombeks, saab väljanäituse platsil näha erinevate koeratõugude esitlust. Uudisasjadeks on kiikingu proovimise võimalus ja Eesti Barbeque Assotsiatsiooni poolt läbi viidav tervete sigade grillimise võistlus Rahvuslik Rümp.

            Ajutised parklad on rajatud kõigi viie Palamusele toova tee äärde, väljanäituse pääsmeid on trükitud 20 000, aga vaevalt, et neid õhtuni jätkub. Pääsmete vahel lubati välja loosida neli DVDd, millele salvestatud Lutsu-ainelised filmid, ning DVD-mängija ja plasmateler.

            “DVDsid saab võitja tegelikult rohkem kui neli, sest kauplus, kellelt auhinna hankisime, pani omalt poolt veel mitu eesti filmi lisaks,” ütles Urmas Astel.

            Mis meedia tähelepanusse puutub, siis seda jätkub Asteli arvates täna siiski rohkem presidendivalimistele kui Paunvere väljanäitusele.

            “See-eest saame meie oma laadaga kindlasti hakkama, valimiskogu võib oma tööga aga ka jänni jääda,” ütles Urmas Astel. “Kui president Tallinnas siiski valitud saab, katsume sellest päevajuht Jüri Aarma vahendusel laadalistele ka kohe teada anda.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus