Paunveres jälle väljanäitus

“Möödunud aastal oli eksponente ja kauplejaid 472, tänavu loodame, et tuleb viissada täis. Möödunud nädalal oli kolmsada juba kirjas, aga kõige suurema registreerimisaktiivsusega on alati olnud viimane laadaeelne nädal,” ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel.

Kui Laiuse käsitöölaada korraldajad on teinud üsna range valiku ja nn türgi turu kauba müüjaid jutule ei võta, siis Paunvere väljanäitusele on kõik oodatud, kuigi ka seal tuntakse rõõmu eelkõige neist, kes omamaist käsitööd, aia- ja põllusaadusi, toidukaupa või tööstustoodangut pakuvad. Müüjaid ei paigutatagi müügiplatsidele printsiibil “kes ees, see mees”, vaid kaubagruppide järgi. Paraku ei jää kõik korraldajate pakutava müügiplatsiga sugugi rahule.

“Kõige keerulisem ongi müüjate paikapanek ja paigal hoidmine. Mõned, kellele meie pakutud koht ei meeldi, hõivavad selle asemel paiga, mis neile soodsam tundub. Ent paraku tekib sellest suur segadus. Näiteks siis, kui omavolitsejale oli planeeritud üks meeter ja sellele, kes sel kohal tegelikult müüma pidi, 28 meetrit müügipinda: siis ei saa ju ka lihtviisilist vahetust kuidagi teha. Rääkimata sellest, et omavolitsejad kauba sortimendi järgi paigutamise süsteemi sassi ajavad,” ütles Urmas Astel, lisades, et suuregabariidiliste ja raskekaaluliste kaupade puhul tuleb arvestada ka sellega, et müügiplatsile autoga ligi pääseks.

“Kui muid kauplejaid võtame jutule veel lahkesti, siis toitlustajatele oleme sunnitud ära ütlema, sest neid on registreerunud juba piisavalt ? kolmekümne ringis,” ütles Urmas Astel.

Vähem sõimata

Tema sõnul on registreerimisperiood muutunud varasemast mõnevõrra pingevabamaks, sest arvatavasti on enamik müüjaid siinsete oludega juba tuttavad.

“Mina olen tänavu ainult ühe müüja käest telefonitsi sõimata saanud ? sellepärast, et oleme müügikoha hinna tema meelest röövellikult kõrgeks ajanud. Mille eest vallavalitsuse arendusspetsialist Reelika Suvi samal päeval kolm korda sõimata sai, ma ei tea, aga enne seda olime me igatahes üldse karmimate sõnadega karistamata olnud, nii et olukord on üsna normaalne,” ütles Urmas Astel.

Platsimaks võib muidugi ühele või teisele müüjale kõrge tunduda, aga samas peavad korraldajad oma tulud ja kulud kuidagi klappima saama.

“Ega meil muud raha kui see, mis me ise teenime, väljanäituse korraldamiseks võtta pole,” ütles vallavanem ja lisas, et ots otsaga kokku tulema ja piskut kasumitki teenima on väljanäitus hakanud alles paaril viimasel aastal. Väljanäituse eelarve on umbes 300 000 krooni. Sissetulekut annavad põhiliselt platsimaks, piletimüük ja parkimistasu, suurim väljaminek on laadakorraldajate töö tasustamine. Tasu iseenesest pole suur, aga selle pealt tuleb maksta ka maksud. Ning neid, kellele maksta, on ka päris palju: väljanäituse toimkondades lööb kaasa sadakond palamuslast. Kes on ametis vaid väljanäituse päeval, kes ajab asju juba kevadest saati.

Oja ohjamas

Väljanäituse päeva ohjab seekord tänavuse Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat Peeter Oja. Oksjonihaamrit kolksutab, nagu ikka, Samuel Golomb. Oksjonit on seekord plaanis pidada jupikaupa ja viia see tegevus kultuuriprogrammi peaareenilt ehk laululavalt oksjonitelki. Loomulikult toimub ka tänavu nn nunnunäitus, kuhu on oodatud erakordselt suured, huvitava kujuga või muidu põnevad aiasaadused. Mõned eksponaadid, sealhulgas 720-grammine sügavkülmas seisev tomat, on juba kohalgi. Et innustada oma valla rahvast nunnunäitusel aktiivsemalt osalema, on vallavalitsus välja pannud eripreemiad parimatele oma valla nunnukasvatajatele.

Käsitöönäitusel on eripreemiad laste käsitöödele. Pääsmete vahel läheb loosi hulk auhindu, millest väärtuslikem Avinurme tünnimeistrite tehtud ahjuga kümblustünn.

Kultuuriprogrammis on esinejaid nii lähiümbrusest kui ka mere ja riigipiiri tagant. Üles astuvad Läti Rahvuslike Relvajõudude Puhkpilliorkester ja Palamuse sõprusvalla Liepa rahvatantsuansambel Sadancis, Kuldne Trio, Eesti Põllumajandusülikooli rahvatantsuansambel Tarbatu, Saaremaa Pöide ja Viljandimaa Pärsti valla taidlejad, meesansambel Joogilaulukuuik, Palamuse line-tantsijad ja Võsu lõõtspillimees Taavi Teinbas, kes on teinud õige mitu laulu Paunvere ja väljanäituse kohta.

Lapsi peaks rõõmustama see, et kohale tuleb Kalevi kommilaev ja üles pannakse üheksa batuuti.

Nagu ikka, pannakse liiklus Palamuse alevikku läbival maanteel väljanäituse ajaks kinni. Teatud ebamugavusi ümbersõit muidugi tekitab, ent vallavanema sõnul on neid, kellele väljanäitusele tuleku võimalus rõõmu teeb, alati rohkem kui neid, keda ümbersõidu vajadus pahandab.

“Väljanäitust tasub teha ka siis, kui see teab kui palju sisse ei too. Esiteks toob see Palamuse rahvale suure hulga kaupa koju kätte, teiseks võimaldab neil endil väga suurele rahvahulgale oma kaupa pakkuda ning kolmandaks võimaldab propageerida nii Palamuse valda kui maaelu üldse. Kui linnarahvas Paunvere väljanäitusele tuleb, näeb ta, et maalgi on asjalikke tegijaid ning et ka siin on võimalik täitsa normaalset elu elada,” ütles Urmas Astel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus