Palamusel on lasteõnne

Palamuse vallas on kombeks kutsuda emadepäeva paiku vallajuhtide vastuvõtule noorimad vallakodanikud ja nende vanemad. Et kutsutuid oli seekord rohkem, kui “titepeo” tavaline toimumispaik — vallamaja saal — mahutab, saadi kokku rahvamajas.


Möödunud reedel toimunud vastuvõtule oli põhjust kutsuda 24 peret. Neist neli täienesid väikese ilmakodanikuga tänavu, ülejäänud juba möödunud aastal. Mulluse titepeo seltskond oli tunduvalt väiksem: siis oli põhjust vastuvõtukutse saata vaid 16 perele. Kui kalendriaastate lõikes võtta, siis sündis 2015. aastal Palamuse vallas 23, aga 2014. aastal vaid kümme last.

Pere esiklapsi oli tänavuse vastuvõtu päevakangelaste hulgas suhteliselt vähe: kuus. Teisi lapsi oli üheksa, kolmandaid lapsi kolm ja neljandaid viis. Isegi üks kuues laps oli.

“Vallale on see, kui peredesse palju lapsi sünnib, suur rõõm,” ütles vallasekretär Elvira Osberg. “Vallavalitsus on alati tähtsaks pidanud seda, et nii lasteaias kui ka koolis oleksid lastel igati head tingimused. Jätkugu ka teil, kallid lapsevanemad, oskust lapsi mitte liialt nunnutada, vaid anda neile kaasa sellised oskused, mis võimaldavad neil elus hästi toime tulla. Ja nautige aega, mil teie lapsed väikesed on, sest see läheb ruttu mööda.”

Suuremad hoiavad

Kui kahesajaeurose sünnitoetuse, mida valla eelarvest makstakse, saavad pered kätte kohe pärast sünni registreerimist, siis vastuvõtul antakse üle sümboolne nimetunnistus ja hõbelusikas. Pakutakse torti-kringlit ning fotograaf Lea Pihlak teeb ilusaid perepilte. Kui tavaliselt astuvad titepeol üles lasteaialapsed, siis seekord oli kasutada rahvamaja suur lava ning esinema sai kutsuda Palamuse laulustuudio nooremad laululapsed ning stuudio Cestants väikesed tantsijad.

Ehkki väikese ilmakodaniku majjatulek toob kaasa ka muret, tundusid kõik Palamuse titepeol olnud emad väga rahulolevad ja lapsega kodus olemist nautivad.

“Teine laps on palju rahulikum, kui esimene oli,” kiitis kuueaastase Celia ja üheteistkuuse Henriku ema Kristiina Raja. Üheteistaastase Loora Miia, kuueaastase Oskari ja pooleaastase Keira Eliise ema Tiia Puusepp kinnitas, et kolmanda lapse perre lisandumine ei toonud üldse palju tööd juurde.

“Suuremad lapsed on juba päris tublid lapsehoidjad,” ütles ta.

Naiste võim

Ka nelja lapse ema Ene Tootson tõdes, et kui Tartus õppiv üheksateistaastane suur vend nädalavahetuseks koju tuleb, siis leiab ta alati aega pooleaastase Helenaga tegelda. Kui Ene abikaasa Toivo saatel Tartusse neljandat last sünnitama läks, saanud aga natuke nalja ka. Kui ämmaemand küsis, mitmes sünnitus see Enel on, vastas ähmis Toivo: “Viimane!” Nooruke ämmaemand teinud selle peale üsna jahmunud näo.

“Nali naljaks, aga ega me vist tõesti rohkem lapsi endale lubada saa, sest vanus läheb endal suureks ja maja võib ka kitsaks jääda,” ütles Ene Tootson. “Aga Helena sünniga läks meil võim majas veelgi enam naiste kätte: neljast lapsest on ju kolm tüdrukud. See tähendab paraku seda, et kogu Tootsoni nime edasi viimise lootus on pojal.”

Tootsoni nimi on tõesti eriline, sest üks selle suguvõsa esindaja, Voldemar Tootson, oli Lutsu “Kevade” värvikaima tegelase Joosep Tootsi prototüüp.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus