Palamuse maanteejooksul võisteldi tänavu vaid asfaltkattega rajal

 

Möödunud pühapäeval juba neljakümne esimest korda peetud Palamuse maanteejooksul osales erinevatest paikadest seitsekümmend spordisõpra. Parimaks osutus Viljar Vallimäe.  Tänavu joosti esimest korda täies pikkuses asfaltkattega rajal.

Start anti Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi staadionilt, sealsamas oodati ka finišeerijaid. Kohtunikeks olid Ester Laumets ning Elle ja Ain Vahtra. Raja julgestusautot juhtis Helmut Nigulas. “Seoses uue teelõigu valmimisega Kaarepere kandis mõõdeti rada üle autoga. Et pikkus iseäranis täpne oleks, sõitis Priit Kalme raja läbi ka jalgrattaga. Nagu ette nähtud, oli rada tõesti 13 kilomeetrit,” ütles võistluse peakorraldaja Ellen Kliiman. Maanteejooksu osaleja Priit Laasti sõnul tegi tänavuse võistluse eriliseks see, et  kogu rada on nüüd täies  pikkuses asfalteeritud. “Kuigi liikluskoormus on kasvanud, peaks rada seoses Pikkjärve liiklussõlme valmimisega senisest turvalisem olema. Samas on rajale alles jäänud sportlikku pinget  pakkuvad raskused. Spordivõistlusega kaasnevaks püsiväärtuseks on huvitav ja kaunis vaade Vooremaa maastikule,” lisas ta.

“Kodukandis kehvasti või keskpäraselt joosta on lausa häbiasi, mistõttu treenisin päris tublisti

Talveperioodil jooksin iga kuu kakssada kilomeetrit. Sellise koormuse andmisega pidasin ühtlasi silmas kavatust läbida tänavu  täispikkuses üks Eestis peetavatest maratonidest.  Treeningjooksud polnud siiski liigselt kiired, pigem sörk. Selline tempo annab võimaluse ka jooksmise ajal loodust imetleda,” märkis Laast.

Esimesel Palamuse maanteejooksul osalenud meestest olid tänavugi võistlejate rivis tartlane Avo Reimets, Heino Põldoja Jõgevalt ning Priit Laast.  Naistest on enamikel jooksudel kaasa löönud  Tiiu Müürsepp Tartust, kes ei puudunud ka sel korral.

Esikoha võitis Palamuse mailt võrsunud tippjooksja Viljar Vallimäe. “Ega Vallimäel

tugevaid konkurente polnud.  Sillamäelt oli küll kohal nimekas jooksumees Vjatšeslav Košelev  oma kasvandikega, kel tippu jõudmiseks veel arenguruumi. Vjatšeslavi poeg Deniss Košelev võitis meestest siiski hõbemedali,” lisas Priit Laast.

Vjatšeslav Košelev ostus  parimaks veteraniks. Kümmekond aastat tagasi on ta aga Palamuse maanteejooksu võitnud ka üldarvestuses.

Vanim jooksja  tänavusel maanteejooksul oli   71-aastane  Ilmar Tagel Põlvamaalt, kes  osalenud ka välismaal peetavatel jooksuvõistlustel. Noorimana lõi kaasa kolmeaastane Palamuse tüdruk Lisandra Arukase, kes koos teiste lastega staadioniringi jooksis

Ellen Kliimani sõnul tegi maanteejooksu nauditavaks ka mõnus ilm. “Rõõmu pakkusid ka kohtumised ja jällenägemised ja seda eriti just meesveteranide hulgas,” lisas ta.

Palamuse maanteejooksul on omapärane seos ka sajandi parimaks filmiks valitud “Kevadega”. Nimelt jooksumees  Avo Reimets mängis episoodilises osas kakluseseenis   Saksa poissi, Priit Laast aga Kihelkonnakooli noormeest. Mõlemad on filmis hästi ära tunda. Kui filmimaailmaga edasi paralleele tõmmata, siis on maateejooksuga seotud ka oma “reliikviad”. Nii on Priit Laastil alles Palamuse keskkooli embleem, mida ta esimesel maanteejooksul sportsärgil kandis. “Embleem oli sinine ja valge ning sealt puudus vaid must värv,”  ütles ta.

“Meie maanteejooks on pikaajalise traditsiooniga spordisündmus, mis jääb kindlasti ka tulevikus püsima,” lausus paikkonna spordielu eestvedaja Ellen Kliiman veendunult.

JAAN LUKAS

Palamuse maanteejooksu paremad

Üldarvestus

1.Viljar Vallimäe

2.Denis Košelev

3.Rauno Heinmann

Meesveteranid

1.Vjatšeslav Košelev

2.Kaido Saar

3.Priit Laast

blog comments powered by Disqus