1995. aastal asutatud ja üle kuue aasta metsandusega tegelevas osaühingus töötab tänavu kokku 65 inimest, sealhulgas 35 põhikohaga töötajat ja 30 füüsilisest isikust saemeest.
Töörõõmu peamisteks koostööpartneriteks on Stora Enso Mets, Holmen Mets, RMK Halliku metskond, Lemeks Tartu, Sawmill of Sadala ja teised.
Firma tegevjuht Kalju Meeru remontis algul Patastel põllutöömasinaid. Kuus aastat tagasi lõpetas poeg Mart Luua metsanduskooli ja lõi firmasse metsandusharu.
Isa ja poja vaheline tööjaotus on jõus ka praegu. Isa Kalju hoiab korras masinaparki, poeg Mart korraldab aga koos metsameister Janar Kihuga metsatöid.
“Alustasime kuue mehega. Need, kes on meile tööle tulnud, on meile ka jäänud. Füüsilisest isikust ettevõtjatest saemehi võiks rohkemgi olla, kuid kahjuks ei ole neid eriti kusagilt võtta,” rääkis Mart Meeru.
Firma kontor asus kaua aega Kalju Meeru kodus. 2002. aastal ostis Töörõõm kunagisele Lembitu kolhoosile kuulunud, kuid hiljem pankrotistunud turbapotivabriku hooned, angaari ja platsi.
Hakkavad puitu töötlema
“2002. aastal tõime vastremonditud ruumidesse firma kontori ja 2003. aastal ehitasime välja töökoja, tööliste olme-, du?i-, sauna- puhke- ja muud ruumid ning söögisaali. Töömeestele tuuakse lõunasöök Elistvere Keskköögist. Meil on veel vaba pinda, kuhu kavatseme rajada saekaatri ja ning puidutöötlemisruumid. Praegu ei ole neis ruumides veel elektrit, liitumisleping Eesti Energia jaotusvõrguga maksab aga 160 000 krooni. Kui me angaari ja teistesse ruumidesse elektri sisse saame, siis loome firmasse juurde veel 20 uut töökohta,” lubas Kalju Meeru.
Viimase kolme aastaga on firma realiseerimise netokäive peaaegu kahekordistunud ehk suurenenud 12,5 miljonilt kroonilt 2001. aastal 22 miljoni kroonini 2003. aastal.
Töörõõmu põhitegevuseks on metsamaade ostmine, puude langetamine, ümarmaterjali metsast väljavedu ja paberi- ning tarbepuu transportimine sadamatesse, aga samuti kütte-, täpsemalt halupuude valmistamine ja müük.
“Omame Jõgeva maakonnas 1000 hektarit metsa, kus lisaks metsalangetamisele tegeleme ka metsa istutamisega. Nii istutasime eelmisel aastal kümnele hektarile 25 400 kuuseistikut,” rääkis Mart Meeru.
2003. aastal tehti kokku 96 940 tihumeetrit metsamaterjali, sellest 30 000 tm oma metsast.
Küttepuu läheb järjest kallimaks
“Esimese Soome päritolu puulõhkumismasina ostsime kaks aastat tagasi ja teise juba järgmisel aastal. Kahe masina koormuseks on 60 rummimeetrit lõhutud puid päevas. Tooret, peamiselt lepapuud, varume oma kinnistustelt ja ostame juurde Halliku metskonnast. Kummagi puulõhkumismasina juures töötab neli inimest. Kaks on masina juures ja kaks laovad autokastis halge riita, ” kirjeldas Kalju Meeru.
Lõhutud küttepuude ostjateks on Jõgeva- ja Tartumaa elanikud, piirivalve Peipsi piirkonna kordonid, aktiviseerimiskeskus ning teised asutused ja firmad, samuti ülesostjad. Aastaga on lõhutud puude hind firmast ostes kallinenud 50 krooni võrra ehk koos käibemaksuga 180 kroonilt 230 kroonini rummimeetri eest.
Liisinguga on muretsetud kolm väljavedajat, üks Harvester, kaks tõstukiga ja kaks kastiga veoautot ning treiler metsatehnika vedamiseks.
“Samas oleme ka vanu masinaid uute vastu välja vahetanud. Näiteks muretsesime kuu aega tagasi vana traktori asemele uue Timberjacki traktori,” teatas Kalju Meeru.
Töörõõm on perefirma, sest ka omanike abikaasad töötavad seal ? Kalju abikaasa raamatupidajana ja Mardi abikaasa sekretär-raamatupidajana. Perefirma on Töörõõm ka selles mõttes, et autojuhtide ja traktoristide hulgas töötab 3 paari vendi. Kõikide masinameeste kohta on Kaljul ja Mardil öelda vaid kiidusõnu. Mart lisab, et juba vanast ajast on teada: «Kaadrid otsustavad kõik.»
RAIVO SIHVER