Viimane soe päev oli 15. novembril. Pargimurud, rohumaad ja taliviljaorased püsisid rohelistena ning jätkasid oma kasvu. Kuu teisel poolel sadas aga maha paks lumi, tuiskas ja tormas ning külma oli õhus kuni -19 kraadi. Kogu tänavuse novembrikuu keskmine õhutemperatuur kujunes lõppkokkuvõttes tavalisest veidi madalamaks.
Et lund oli esialgu külmaperioodi alguses vähe, siis külmus muld kiiresti ja jõudis enne kadripäeva eelset suurt lumesadu-tuisku külmuda Jõgeva ümbruse põldudel juba 20 sentimeetri sügavuseni ning edaspidi pole paksu lume all enam oluliselt rohkem edasi külmunud.
Novembri lõpu seisuga oli lund maakonnas ilmavaatlejate andmetel 15 – 25 sentimeetrini. Rohkem oli lund maakonna lääneosas.
Tavaliselt tuleb ja läheb Eestimaal lumi eeltalvel korduvalt, mistõttu tavaliselt meil novembris veel niisugust paksu ning pikemaks ajaks maha jäänud lund ei esine, nagu tänavu oli.
82 aasta keskmisena moodustus püsiv lumikate Jõgeval alles detsembri keskpaigas. Novembris maha sadanud lumed on enamasti olnud ainult mõne sentimeetri paksused ja ei jää kauaks.
Novembri lõpu seisuga on olnud Jõgeval ainult 9 korral lumi maas enam kui 10 cm paksuse kihina. Selline ligi 20 sentimeetri paksune lumi on üldjuhul iseloomulik alles südatalvele ? jaanuarile ja veebruarile. Viimati oli korralik paks (enam kui 10 sentimeetri paksune) lumi novembri lõpus Jõgeval maas 1997. aastal. Tol aastal sadas püsiv lumi maha 23. novembril ja kestis 22. märtsini. Kogu talv väga lumerohkeks siis ei kujunenud ? maksimaalseks lume paksuseks mõõdeti 20 cm. Enamasti on aga nii, et kui juba novembri lõpus on paks lumi maas, kujuneb vaatlusrea järgi ka kogu talv lumerohkeks.
LAINE KEPPART,
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert