Noortel konstrueerijatel lõppes teine tegutsemishooaeg

Juula külamajas saavad alates möödunud aasta veebruarist kaks korda kuus pühapäeviti kokku noored meisterdamishuvilised, kes on valinud oma ringile vahva ja ajaloolise nime: Jaan Tatika Nimeline Konstrueerimisbüroo ehk JTNK. Maikuus lõpetati  mitmekesise tegutsemise ja uhke omatehtud tordiga teine hooaeg.

Kui huviring mullu veebruaris loodi, pandi paika selle töösuunad: robootika, puutöö, kokandus ning ka muud sorti leiutamine ja loodusteadustega tutvumine.

DNA mudel ja automaatpipett

Büroo tööd juhatab selle loomisest saati Marge Paluoja, kes  on teinud läbi  LEGO-WeDo õpetaja koolituse, ja kokkamishuvilisi on järjekindlalt juhendanud Marju Maasik, kuid külaseltsi eestvedajad oskavad pidevalt leida ka teisi huvitavaid  inimesi, kes ringi töösse vaheldust tooksid. Hiljaaegu avastati, et  Tabivere vallas elab Merle Külaots, kes osaleb Tartu Ülikooli molekulaarbioloogide projektis “Rändav bioklass”. Projektiga käsitletakse koolides DNA-ga seonduvat ning Merle tutvustas  Juula huviringi hooaja lõpusündmusel seda teemat ka sealsetele väikestele ja pisut suurematele huvilistele.

“Rändava bioklassi projekt hõlmab muidugi  palju-palju enamat, samas panime meie kummikommidest kokku DNA salakoodi, millega projektis ei tegelda, see on rohkem Ahhaa keskuse teema. Eri värvi kummikommi-karud tähistasid meil nukleotiide ja pikad punased kommid DNA “selgroogu”.

Väike osa bioklassi projektist on erinevat värvi vee kokkupipeteerimine, millega samuti tegelesime. Selle eesmärk on saada selgeks automaatpipeti töö põhimõte,” rääkis Merle Külaots. Tema kinnitusel olid Juula küla lapsed  väga terased ja enamik neist haaras kiiresti teemat.

Enne, kui lõpupeotort, mille valmistamist kureeeris noorte konstrueerijate esikokk Marju Maasik, lauale kanti, jõudsid noored tehnikahuvilised veel Marge Paluoja seltsis robootikakomplektidega askeldada.

Loovust ja ettevõtlikkust

“Tahame, et meie lapsed näeksid maailma värviliselt, oleksid loovad ja ettevõtlikud, et neil oleks võimalus õppida meie külamajas seda, mida kooli tavaprogrammis ei käsitleta.  Büroo tegevus täieneb pidevalt just nii, nagu mõtteid tuleb ja soovi on,” on ettenägelikud ja hoolivad Juula küla lapsevanemad Jaan Tatika Nimelise Konstrueerimisbüroo sünni eel külaseltsi kodulehele kirja pannud. Loetletud eesmärgid on kahtlemata täidetud ja enamgi veel. Lisaks büroo programmis fikseeritud teemadele on käsitletud ka palju muud vajalikku ja üldinimlikku, näiteks on olnud juttu internetis käitumisest ja netiga seotud ohtudest.

On tutvutud programmeerimiskeskkonnaga, aga selgeks tehtud ka rihm- ja hammasrattaülekande põhimõtted. Meisterdatud on lennukit ja vurri, purjekat ja hambaid laksutavat krokodilli, küpsetatud piprakooke, küpsiseid ja rullbiskviiti, valmistanud  trühvleid ja küpsisetorti.

Koos on vaadatud harivaid filme, käidud külas Võru Robotitsõõril, seigeldud hilissuvel Pajusi kandis Sarapiku talu maisilabürindis. Külalisõpetajaidki on Juulal käinud mitut masti. Näiteks käis Toivo Reinsoo roopilli valmistamist õpetamas ja möödunud aasta parimaks õpilasfirmaks tunnistatud MTÜ Kolm Põrsakest põnevaid teaduskatseid tegemas.

Konstrueerimisbüroo jätkab ilmtingimata, sest uutest ideedest puudu ei tule.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus