Noored ujujad püüavad maakonna rekordeid

 

Tänavu väga hea hooaja teinud 10-aastane Merilin Vipper ja  12-aastane Henri Reinsalu on juba aastaid käinud ujumistrennis ning käesoleval aastal on mõlemad noored jõudnud “ohtlikult” lähedale maakonna kõigi aegade rekorditetabeli esikohale.

Kuremaa Spordikoolis treeniv Merilin, kes on ujumisega tegelenud juba neli aastat, saavutas tänavu Eesti Ujumisliidu Noortesarjas kroolujumises 3. koha, rinnuli 4. koha ning kompleksujumises 6. koha. Ise jäi tüdruk oma tulemustega vägagi rahule. Tema treeneri Andres Lippuri sõnul võiks Merilin ujuda ka Noorte meistriklassis, sest tema ajad on piisavalt head, kuid nii korralikke tulemusi ta sealt ei saaks.

Lisaks ujumistrennile käib Merilin ka tantsutrennis ning tegeleb veel laulmisega. Kusjuures nii tantsu- kui ka ujumistreeningud toimuvad neli korda nädalas ja Merilin jõuab käia mõlemas trennis ning õppida koolis ainult viitele. Treener Andres Lippur sõnas, et tegelikult on Merilini koormus kolm korda väiksem kui teistel temavanustel tippujujatel. Tulemused räägivad siiski enda eest: tüdruk on  vabariiklikul tasemel esikümnes, võisteldes noorte vastu, kes treenivad temast kolm korda rohkem.

Merilinil on õppimiseks ka oma meetod. Nimelt kordab ta basseinis edasi-tagasi ujudes järgmiseks koolipäevaks antud õppetükke.  Tüdruku enda sõnul pole ta veel kordagi ühekski kontrolltööks õppimata jätnud. Treener Lippuri sõnul võib Merilin paari aasta pärast olla probleemi ees, sest tõenäoliselt ei jätku tal siis enam kahe trenni jaoks aega, sest tegelikult peaks ujumise mahtu aasta-aastalt suurendama. Merilin ise ei oska veel öelda, kumma trenni kasuks ta tulevikus otsustab.

 

Käib isa jälgedes

Palamuse kandi noormehe Henri Reinsalu tänavused tippsaavutused on Noortesarjas kroolis kolmas koht, selili viies ja rinnuli teine ning delfiinujumises teine koht. Poiss ise oleks soovinud delfiinis esikoha saavutada. Henri treeningud toimuvad kuus korda nädalas ja ta treenib Tartus. Seega pole Henril väga palju vaba aega. Aeg, mis koolist ja trennist üle jääb, kulub kas trenni või koju sõiduks. Henri tegeleb veel ka triatloniga, milles ta on vabariigis oma vanuseklassi parim.

Henri isa Tõnu Reinsalu, kes tegeles tipptasemel ujumisspordiga 14 aastat, kinnitas, et Henri soovis ujumisega ise tegelda, kodus talle seda peale ei surutud. Reinsalude perekonnas on viis last, kes kõik on jõudumööda ujumisega tegelenud. Isa sõnul on Henris võib-olla kübeke rohkem andekust ja huvi asja vastu kui teistel lastel.

Tänavu suutis Henri peaaegu kõikidel aladel isikliku rekordi saavutada. Tema isa sõnul pole see mingi ime. “Vastupidi, selles vanuses peavadki kõik tulemused hüppeliselt paranema, hiljem läheb see oluliselt raskemaks,” kinnitas ta.  Nii nagu  Merilin, peab ka Henri oma ujumiskoormust järgmisel aastal oluliselt tõstma. “Tema vanuses peaks juba kaks korda päevas trenni tegema,” ütles isa, kes on Henrile ka treener. Jõgeval pole võimalik korralikult treenida, sellepärast hakkab isa sügisel Henrit igal varahommikul trenni ning pärast seda ka kooli viima, pärast kooli aga uuesti treeningule. Võib ette kujutada, mis kell poiss ärkama peab, et hommikul Luualt Tartusse treenima minna ja pärast seda kella kaheksaks kooli jõuda. 

Rekordid ohus

Vaatamata oma noorele eale, on  Henri juba praegu maakonna kõigi aegade tabelis esirinnas. 800 m distantsil on ta juba oma isa tulemuse ületanud, 400 meetris asub Henri veel isa järel teisel kohal. Sama seis on ka 100 meetri kompleksujumises. Ka Merilinil on väga head tulemused. Maakonna rekordite tabelis on ta 50 meetri rinnuliujumises neljandal kohal ning 100 meetris rinnuli on Merilinil teine koht.

Lisaks rekorditele näitab noorte andekust ka fakt, et nad pole ühelgi võistlusel esikümnest välja langenud. Järvamaa noortesarjas oli viis etappi, millest Merilin osales vaid kahel. Hoolimata sellest, et tüdrukul jäi kolm osavõistlust vahele, saavutas ta kompleksujumises kolmanda koha.

Henri on käinud võistlemas ka välismaal. Suurvõistluses Berliinis, kus osalejaid oli 19 riigist üle terve maailma, saavutas poiss 200 m kompleksujumises 5. koha. Henri ja isa ühine plaan on, et pärast põhikooli lõpetamist läheb Henri  Audentese spordikooli ujumisosakonda, sest seal on parimad võimalused treenimiseks ja õpingute jätkamiseks. Henri ise pole veel profikarjäärile väga tõsiselt mõelnud, kuid isa arvab, et see otsus tehakse tulevikus tulemuste põhjal.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus