Naised tulevad Jõgevale võistu tantsima

Jõgevale on sel nädalavahetusel taas oodata suuremat hulka naisrahvatantsijaid: teoks saab II Eesti Naistetantsu Festival koos IX üleriigilise naisrühmade võistutantsimisega.

Festivalile on oodata 31 tantsurühma. Tõsi, osa neist saabub alles festivali teiseks päevaks, pühapäevaks. Neid, kes laupäeval saabuvad, tervitatakse aga juba Jõgevamaa mitmes servas. Piibe maanteed mööda tulijaile läheb näiteks Kärde mäele vastu Sadala naisrühm, Tartu poolt tulijaid võõrustab Puurmani lossis Puurmani naisrühm ning Tallinnast, Pärnust ja Saaremaalt tulijaid Põltsamaa lossihoovis tegutsevas käsiteokojas Põltsamaa naisrühm Uhka.

Tervitustee või –kohv maakonna äärel paiknevas ajalooliselt põnevas paigas juhatab sisse pikema tutvumise Jõgevamaaga, mille peale suur osa külaliste ajast laupäeval kulubki. Jõgeva linna loost ja tegemistest saavad nad Jõgeva abilinnapea Mihkel Kübara ja arenduse peaspetsialisti Erki Tederi abiga ülevaate kultuurikeskuse kammersaalis. Käiakse ka muusikakoolis Alo Mattiiseni klaveriklassi vaatamas ning sõidetakse läbi umbes viiekümnekilomeetrine ring ümber Jõgeva, peatudes Kassinurme mägedes, Palamusel, Kuremaal ja Laiusel. Igal pool võtavad neid vastu teemakohased kostümeeritud tegelased, Kassinurmes näiteks Vanapagan, Palamusel preilid Juuli, Maali, Teele ja Ärnja jne.

Naistetantsu festivali peakorraldaja, Jõgeva kultuurikeskuse juhataja ja folklooriseltsi Jõgevahe Pere eestvedaja Airi Rütteri sõnul on naistantsijate jaoks kõnealusel marsruudil kõige olulisemad kohad Laiuse mägi ja Siniallikas, sest just sealt pärineb möödunudaastase naiste tantsupeo (aga kõik festivalile tulijad osalesid sellel!) lavastuse aluseks olnud legend naistest, kes allika lahti- ja kinniriisumisega n-ö ilma reguleerisid.

Moodustatakse päikeseratas

Peale põneva huvireisi jõuavad võistutantsimiseks valmistuvad rühmad ka kultuurikeskuse saalis proovi teha. Õhtul kell pool seitse toimub aga kultuurikeskuse ees Hea Linna Vaimu juures festivali pidulik avatseremoonia koos põlevatest küünaldest päikeseratta moodustamisega. Sellele järgneb simman kultuurikeskuses, kus esinevad Jõgevahe Pere kollektiivid ning kus saab tantsida ansambli Parvepoisid saatel.

Pühapäevane võistutantsimine algab kell 10 ning auhindade kätteandmiseni loodetakse jõuda kella 15 paiku. Võistutantsimisel osaleb 21 rühma, sealhulgas Meie Mari ja Uhka Jõgevamaalt. Esimeses voorus esitavad nad kohustusliku tantsu, milleks on Ülle Feršeli “Kannelnaine” (see oli kavas ka mullusel naiste tantsupeol), teises vabalt valitud tantsu. Kümme rühma, kes kahes esimeses voorus enam punkte kogunud, saavad õiguse osaleda kolmandas voorus, kus selgitatakse välja juba esikolmik.

Ajal, mil žürii, kuhu kuuluvad teenekad tantsujuhid Ülo Luht, Ülle Feršel, Agne Kurrikoff-Herman ja Maie Orav ning noor Jõgevamaa tantsuõpetaja Ave Lääne, võistlusest kokkuvõtteid teeb, lõbustab tantsijaid Margus Põldsepp koos oma muusikutest sõpradega. Preemiad on võistutantsimisel rahalised. Oma fotoga tänukaardi ning koti Punsli eli ja lihaleivaga saavad aga kõik osalevad rühmad.

Traditsiooni kohaselt korraldab üleriigilist võistutantsimist eelmise konkursi võitja. Jõgevahe Pere naisrühmal on see au juba teist korda. Ka 2007. aastal toimus võistutantsimine Jõgeval ja koos naistetantsu festivaliga.

“Teised pole paraku nii suurt üritust korraldada võtnud, vaid on piirdunud ühepäevase võistutantsimisega,” ütles Airi Rütter.

Saalis napib ruumi

Tema sõnul julgeb Jõgevahe Pere asja suuremalt ette võtta sellepärast, et Jõgevamaa tantsurühmade vahel on tekkinud tugev õlatunne: keegi ei ütle ära, kui abi küsid. Abi eest naistetantsu festivali korraldamisel on Jõgevahe Perel põhjust tänulik olla Põltsamaa naisrühmale Uhka, Laiuse Meie Marile, Palamuse Sirtsulisele, Voore Linely’le, Sadala ja Puurmani naisrühmale, Jõgeva segarühmale Kaaratsim ning Ülar Martjanile ja Lustivere meestantsijatele.

“Kui sõbrad vabatahtliku tööga aitavad, siis saab asju palju paremini ja odavamalt teha. Kui me näiteks peaksime giiditeenust raha eest ostma hakkama, siis ei saaks me festivali küll praeguse viie tuhande eurose eelarvega ära tehtud,” ütles Airi Rütter.

Festivali korraldamist toetavad Eesti Kultuurkapital ja selle Jõgevamaa ekspertgrupp, kultuurministeerium, Rahvakultuuri Keskus ning Jõgeva linn ja vald. Ka iga osaleja maksab kümneeurose osalustasu. Mõnele rühmale sai see Jõgevale tulekul takistusekski. Paljud tantsijad tahavad ju minna suvel Tamperes toimuvale Soome-Eesti tantsupeole ning on sunnitud selle nimel praegu raha kokku hoidma. Ka aega ei pruukinud tantsijatel kaheks ürituseks — Jõgeva võistutantsimiseks ja Tampere tantsupeoks — valmistumiseks jätkuda.

“Nii mõnigi rühm, Palamuse Sirtsuline sealhulgas, loobus viimasel hetkel võistlema tulemast,” ütles Airi Rütter.

Tema sõnul on korraldajate üheks suuremaks probleemiks see, kuidas kõik festivalil osalejad kultuurikeskuse saali ära mahutada.

“Pühapäevaks peaks kohale tulema 348 tantsijat ja umbes nii palju inimesi meie saali istuma mahubki, kui see tihedalt toole täis panna. Aga meil on vaja saali keskosa tantsimiseks vabaks jätta,” kurtis Airi Rütter.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus