Mustvee raamatukogus saab näha ammuste aegade kellasid

Mustvee raamatukogus avatud näitus vanaaegsetest kelladest kutsub esile nostalgia äratuskellade vastu. Novembri lõpus plaanitakse korraldada nende kellade helinatest ühisäratus.


Mustvee raamatukogu direktori Anu Otsa sõnul sai idee kellanäituse korraldamiseks alguse tänavusest digikultuuriaastast.
„Äratuskellad tõime näitusele põhjusel, et tänapäeval kasutavad inimesed ärkamiseks mobiilihelinaid ja äratuskell on jäänud riiulile seisma või sootuks majapidamisest kadunud.
Millegipärast on äratuskellade sihverplaadid enamjaolt siiski ümmargused ja materjaliks on kasutatud plastmassi korpuste ehitamiseks, kuid vanemad kellad on valmistatud suuremalt jaolt metallist.”
Anu Ots märkis, et suur osa kellasid pärinevad Andres Kivimurru kogust, kes lisaks äratuskelladele kogub ka käe- ja seinakellasid.
„Väiksem osa pärineb minu kodust. Meil ei saa seda nimetada koguks, vaid pigem asjad sattuvad meie majja ning nii nad riiulile ritta end seavad ja kogunema hakkavad.
Enamik kellasid on nõukogudeaegsed, kuid mõni on ka esimese Eesti Vabariigi ajast. Enamus kellasid on üleskeeratavad, tänapäevasemad käivad juba patareide abil,“ ütles Ots.
Näitusel eksponeeritud kellade praeguse töövõime kohta ütles raamatukogu direktor:
„Pole päris kõiki proovinud, kuid nii mõnigi on õnnestunud käima saada. Oli plaan proovida panna kõik töötavad kellad ühel ajal helisema. See tegu on veel tegemata, kuid mõte on näitus novembri lõpus ühise helisemisega lõpetada.“
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus