Mõtlematu autosõit lõppes vees

Enam kui aasta tagasi sai suure heateo – elude päästmisega hakkama Põltsamaa vallas Lustiveres elav Ahto Kont. Nimelt on ta talvise kalapüügi harrastaja ning ei loobunud sellest paeluvast tegevusest isegi jõululaupäeval.

Nii võttiski Ahto Kont möödunud aasta jõululaupäeval ette teekonna Elva lähedal asuvale Keeri järvele. Ent pole just tavapärane nähtus, et kalastajate lähedal järvejääl asub tiirutama ja kalastajaid nende tegevuses häirima mõni uljaspeast roolikeeraja. Aasta eest Keeri järvel just nii juhtus, sest seal asus piruette tegema sõiduauto, kus juhi kõrval istus ka kaassõitja.

Paraku polnud järv üleni jääs ja kalastajatest eemal oli näha jäävaba osa. Kont teadis, et Keeri järvest voolab läbi Elva jõgi ning just jõe kohalt oli järv jäätumata. Järsku sõitis järvejääl trikitanud auto otse  jääga katmata ala suunas.   Ahto Kondi sõnul märkasid lahtist vett ka autos olnud inimesed, ent  suure kiiruse puhul pole jääl ju pidurdamisest palju abi. Kaldast eemal oli jää õhem ning seetõttu vajus auto veel enne lahtise veeni jõudmist aeglaselt läbi jää.

Sündmuspaigast umbes saja meetri kaugusel kala püüdnud Ahto Kont vaatas enda sõnul seda ootamatut pilti minutijagu pealt. Mõtles veel endamisi, et millal siis inimesed masinast välja tulevad. Oli näha, kuidas autouks korraks avanes ja inimene sealt välja püüdis pääseda. Paraku mõjus veesurve sedavõrd tugevalt, et ust enam avada ei suudetud.  Nüüd mõistis Ahto, et asi on tõsine, ning jooksis, jääpuur käes, sündmuspaiga suunas.

Otsustav tegutsemine päästis kaks inimest

“Ega mina seal midagi rohkemat teinudki, kui et lõin jääpuuriga auto tagumise aknaklaasi puruks. Teadsin, et kui mul õnnestub vastu klaasi paraja tugevusega koksata, puruneb see väikesteks helvesteks. Väga lähedale ei saanud ma autole minna ning seetõttu sain eemalt upitades viienda-kuuenda löögiga klaasile pihta. Masina esiots oli selleks ajaks juba jää alla vajunud ja selles olnud kaks napsist meest püüdsid sealt tagumise akna kaudu välja pääseda. Mehed proovisid autos olnud lauajupi abil ise klaasi puruks lüüa, kuid see neil ei õnnestunud,” rääkis ta.

Kui Ahto Kont oli auto tagaklaasi puruks löönud, ujusid mehed masinast välja ja veeretasid ennast kindlamale pinnale,  sealjuures ennast vähimalgi määral vigastamata.

“Ega seal nalja polnud, sest mõlema mehe suu oli juba vett täis,” kirjeldas päästja.

Vesi oli sündmuskohal umbes poolteist meetrit sügav, sest põhja vajunud auto katust kattis vaid õhuke veekiht. Masin saadi  hiljem, kui jää tugevamaks muutus, kaldale tõmmata.

Selleks hetkeks, kui mehed kalda poole kiirustasid, oli keegi juba päästemeeskonna kohale kutsunud. Pääsenud mehed ruttasid märgades riietes kalda poole, kus nad päästemasinas sooja said. Kaldani oli sealt Ahto hinnangul umbes kilomeeter.  Ahto läks koos nendega ja andis meestele oma telefoni kasutada, et nad endile kedagi järele saaksid kutsuda.

Päästja sõnul muutis ehmatus surmasuust pääsenud napsised mehed tunduvalt kainemaks. Päev hakkas selleks ajals õhtusse jõudma, Ahto ning tema kaaslane Mart Võsa panid kalastustarbed kokku ning asusid koduteele.

Seni vaid lubadused

Õnneks mõistis keegi Ahto teo suurust ning esitas ta kandidaadiks TV3 poolt igal aastal omistatavale tiitlile “Eestimaa uhkus”. Paraku pole aga oma elude päästmise hinda tänaseni päriselt mõistnud päästetud ise, sest Ahtoga kokku saama ega teda tänama pole nad seni tulnud.

Üks päästetutest küll helistas Ahtole möödunud suvel ja lubas, et tuleb kokku saama koos Soomes töötava sõbraga, ent lubaduseks see jäigi. Ahto enda sõnul ta rohkemat ei soovigi kui jääpuurile uusi terasid, sest klaasi purustades viga saanud puuri teradest enam jääpuurimisel asja ei ole. Küsimus, kas läbi jää vajunud autost eluga pääsenud mehed ka edaspidi autoga jääle minna julgeksid, jääb esialgu vastuseta. Ehk annab see mõtlemisainet sellistele inimestele, kes midagi niisugust edaspidi teha plaanivad.

Ahto Kondi elukaaslase Marje sõnul ei rääkinud mees talle esialgu Keeri järvel aset leidnud sündmusest suurt midagi. Alles laua ääres kalasaagist tehtud õhtusööki süües tuli see  justkui möödaminnes jutu sees välja. Marje sõnul jutustas Tegelikult tunnustati Ahto Kondi tegu esimest korda juba mullu veebruaris, mil talle anti üle elupäästja kolmanda klassi orden. Toona andis Ahtole ordeni koos sinna juurde kuuluva aukirjaga üle siis veel siseministri ametis olnud Jüri Pihl.

“Vabariigi aastapäeval autasustatute seas oli viis eraisikut. Ülejäänud olid tuletõrjujad, päästeteenistuse töötajad ja teiste  ametite esindajad,” rääkis Kont.

On ennegi inimesi päästnud

Ahtole on päästja roll varemgi osaks saanud, seda küll avalikkuse teadmata. Ülemöödunud aasta lõpus oli ta kalastamas Puurmani vallas Utsali kandis. Kui ta õhtupoolikul jalgsi läbi metsa auto juurde kõndis, järgnes talle kaks vene keelt kõnelenud inimest. Poiss kandis suurt purikat, teine oli täiskasvanud mees. Järsku märkas Ahto, et talle järgnenud mehed on kuhugi kadunud. Lund tookord maas polnud ja seetõttu  polnud meestel jälgi mööda Ahtole järgneda  võimalik. Läbi metsa oli teekonna pikkuseks umbes kaks kilomeetrit.

Selleks ajaks, kui Ahto auto juurde jõudis, oli väljas juba pime, kuid tema kannul kõndinud mehi polnud ikka veel kusagil. Nüüd mõistis ta, et mehed on metsa ära eksinud. Ta otsustas autosignaali andmisega eksinutele oma asukohast märku anda. Umbes paarikümne minuti pärast ilmusidki kadunud mehed metsast nähtavale. Kuid üldse mitte sellest suunast, kust teerada pidi tulles neid märkama oleks pidanud.

Ahto sõnul oli eksinud suitsumehed ja ta usub, et nad oleksid häda korral saanud tule üles teha ning öö metsas mööda saata. Ahto elukaaslase Marje sõnul sattus Ahto päästja rolli viimati alles paari nädala eest, mil hommikul poole viie paiku helistas talle kümnekonna kilomeetri kaugusel elav vend, kes oli autoga mudasse kinni jäänud ja palus Ahtol talle oma masinaga appi tulla. Selle soovi Ahto loomulikult ka täitis.

Teletegemise köögipool pakkus põnevaid elamusi

Vaatamata sellele, et päästetud Ahtot tänama pole tulnud, oli Ahtol ja ta elukaaslasel Marjel<span style=”mso-spacerun: yes”>  põnev näha ja kogeda, kuidas käib tegelikult ühe telesaate ettevalmistamine ning kuidas televisiooni “köögipool“ toimib.

Eelnevalt käisid teletegijad ka Ahto Kondi kodus, kus autasu üleandmise tseremooniale eelnenud teleklipp valmis tehti. Tegelikult käidi ära ka Keeri järve ääres, ent järv oli siis veel jääkatteta ning Ahto sõnul sealt midagi erilist pildile püüda polnud. Praegu paistis sellelt kohalt, kus aasta eest kuumad sündmused arenesid, ainult natuke pilliroogu.

Pidulikult autasustamistseremooniale järgnes veel bankett. Sinna Ahto ja Marje ei jäänud, sest päev oli juba piisavalt pikk ning väsitav olnud. Küll helistasid neile mitmed sõbrad ning tuttavad, kes nägid telesaadet või ka juba varem uudistes näidatud videoklippe.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus