Monte ja Face Põltsamaa pääsesid “Koolitantsu” lõppkontserdile

Möödunud nädalal avalikustasid festivali “Koolitants 2012” korraldajad tänavusele lõppkontserdile pääsenud trupid ja tantsud. Jõgevamaa truppidest võitlesid õiguse 21. aprillil Nokia kontserdimaja lavale astuda välja Jõgeva muusikakooli huviõppeosakonna tantsurühm Monte ning tantsu- ja moekooli Face Põltsamaa vanem rühm.

Nii Monte kui ka Face’i tüdrukud pääsesid edasi Eesti-teemalise tantsuga. Nii et Nokia kontserdimaja laval on nad teemakategooria mõttes konkurendid, ent samas võistlevad eri vanuserühmades: Montes tantsivad 7.-9. klassi õpilased, Face’i vanemas rühmas gümnaasiumiealised.

Monte astub “Koolitantsu” lõppkontserdil üles oma juhendaja Ave Lääne loodud tantsuga “Piimanaised heinapõllul”.

“Algselt sai see tants tehtud sugugi mitte “Koolitantsul” esitamiseks, vaid hoopis Tabivere valla 20. sünnipäevaks lavastatud muusikali tarvis,” ütles Ave Lääne, kes tegutseb tantsuõpetajana ka Tabivere huvikoolis.

Muusikal sai äge ja Maarja-Magdaleena segakoor kandis selle möödunud aasta detsembris toimunud valla juubelipeol suure menuga ette, ent kuna tegemist oli ühekordse projektiga, siis hakkas Avel oma kätetööst natuke kahju, mistõttu ta “kantis” muusikali heinateo-teemalise avatantsu Tabiverest Jõgevale ning pani seda tantsima Monte tüdrukud. Nende võimetest lähtuvalt sai tantsu ka mõnevõrra täiustatud.

Pakub väljakutset

“Tüdrukutele meeldib see tants, sest see pakub laval n-ö väljakutset,” ütles Ave Lääne. “Tempo on kiire ja selles pole lihtne püsida. Paari kriitilise koha õnnestumisest sõltub aga see, kuidas edasine välja tuleb. Jõhvis 21. märtsil toimunud piirkondlikul tantsupäeval oligi vist näiteks esimene kord, mil tüdrukutel rehad käest lastes päris õigesti kukkusid, nii et nad said nende vahel oma sammud korralikult välja tantsida.”

Face’i Põltsamaa rühm esitab lõppkontserdil tantsu “Igaühel on südames laul — isemoodi”, mille taustaks kõlab ansambli Metsatöll esituses Leelo Tungla ja Valter Ojakääru laul “Oma laulu ei leia ma üles”, mis viimasel ajal on tuntuks saanud seriaali “Tuulepealne maa” tunnusmuusikana.

“Et tänavune koolitantsufestival on pühendatud Eesti filmi sajandale aastapäevale, hakkasime järjest kuulama just filmidega seotud muusikpalu, kuni jõudsime selleni, mis kõlas “Tuulepealses maas”. Niipea kui plaadi peale panin, ütlesid tüdrukud: “Selle võtamegi!”. Seejärel asusime juba üheskoos sobivaid tantsukujundeid ja -jooniseid otsima,” meenutas Rita Muttel eduka tantsu sündi. Kui varem on tema ja tantsijate ühislooming mahtunud pigem show- või vabatantsu kategooriasse, siis Eesti-teemalise tantsu tegemisel prooviti kätt esimest korda. Ning jõuti esimest korda ka “Koolitantsu” lõppkontserdile.

Ei pea sõnu sööma

“Tüdrukud olid Jõhvis väga tublid ja ületasid mu ootusi,” ütles Rita Muttel. “Kõnealuses tantsus teevad kaasa ka mõned Face’i Abja-Paluoja rühmas tantsivad tüdrukud ning üks neist oligi esimene, kes internetist lõppkontserdile pääsenute nimekirja leidis ja kohe, kell pool kaheksa hommikul mulle telefonitsi rõõmusõnumi edastas. Mul läks küll natuke aega, enne kui ma unest ärganuna taipasin, millest jutt käib, aga siis hakkasin suurest rõõmust hüppama ja huilgama. Ime, et naabrid selle peale politseid ei kutsunud. Sama päeva õhtuses trennis sõime tüdrukutega torti ja arutasime, mida tantsu juures veel paremaks teha.”

Ave Lääne ei viibinud enda sõnul lõppkontserdile pääsejate avalikustamispäeval üldse interneti ligi ning pidi tulemuste teadasaamiseks telefonitsi kolleeg Marika Järveti poole pöörduma.

“Hea meel oli küll, et Monte tüdrukud edasi said,” ütles Ave Lääne. “Mäletan, kui õnnetud nad möödunud aastal olid, et finaali ukse taha jäid. Lohutasin neid siis, öeldes, et võib-olla on nende kord tuleval aastal. Ning nüüd ma ei peagi oma sõnu n-ö sööma.”

“Koolitantsu” lõppkontserdile valis žürii ühtekokku 75 tantsu, mis jaotuvad show-, vaba-, estraadi-, laste-, tänava- ja Eesti-teemaliste tantsude kategooriasse. Tänavuse “Koolitantsu” tunnuslause on  “Tants fookuses”, millega festival teeb omalt poolt kummarduse Eesti filmi 100. sünnipäevale. Eesti Tantsuagentuuri poolt kaheksateistkümnendat korda korraldatav “Koolitants” on Eesti populaarseim ja suurima osalejate arvuga üritus tantsu harrastavatele lastele ja noortele.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus