Mitme aastane pikkune töö viib suurele turule

Põltsamaal asuv Piimandusühistu E-Piim alustas juba mitmeid aastaid tagasi ettevalmistusi selleks, et pääseda oma toodetega suurele Hiina turule. Viimase 4-5 aasta jooksul tehtud jõupingutused, et maailma suurima riigi turg avada, nõudsid nii seadusandluse kooskõlastamist kui teineteise veenmist, mis lõpuks päädis lepingute allkirjastamisega.

E-Piima juhataja Jaanus Murakas on lepinguni jõudmisega  ilmselgelt rahul, sest Jõgevamaal tegutseva ettevõtte jaoks on vadakupulbri jõudmine Hiina turule äärmiselt oluline läbimurdeline samm. Hea tulemus sündis paljude inimeste jõupingutuste kaasabil, sest tootja kiidab lõpptulemuse eest ka Eesti diplomaatilist korpust, kes aitas riikidevaheliste läbirääkimistega lõpuks soovitud tulemuseni jõuda.

Selline põllumajanduse töötleva tööstuse läbimurre on märgilise tähendusega mitmeski mõttes, sest Aasia turu kiire esiletõus üldises plaanis aitab ka siinsel tootjal Venemaa turu äralangemisest tekkinud tühimikku siluda. Selle koguse, mis Vene turu kaotamisega on tekkinud, teeb Hiina väga pikkade sammudega kiiresti tagasi.

E-Piima juhtide sõnul ei pea paika ka mõnede ärikorüfeede arvamused, et nii kaugetele turgudele ei tasu Eesti toodetega üldse pressida. Ning praegusel tõejärgsel ajastu levivad sellised pooltõed vahel isegi kiiremini kui päristõed. Müüdid sellest, et Eesti on oma toodete mahtusid silmas pidades Hiina ja kogu Aasia turu jaoks liialt väike, on visad kaduma. Ettevõtlik tootja ei peagi neid ümber lükkama, seda teeb tema eest elu ise.

blog comments powered by Disqus