Miks me elame infosulus ehk Ärge sundige mind nuhkima

On esmaspäeva hommik. See on toimetuses võrdlemisi rahulik hommik. Vaid aeg-ajalt postkasti tiniseva panevad e-kirjad äratavad mu tähelepanu, kuid muidu on rahulik.

Minu postkastis kutsub erakordseid tininaid üles igasaabuv pressiteade. Nagu laulusalm ütleb, siis mõni hetk on ilusam kui teine,ja mõni on kohe väga, väga ilus. Nii on ka mõni pressiteade erilisem ja mõnikohe väga, väga eriline.

Kuid ühed pressiteated ei pane postkasti helisema. Need on teated meie maakonna vallavalitsustest. Olgugi et saame neist teada, kuhu läheb II b klass teatrisse või millal vanem lasteaiarühm matkab, puudub vähimgi aimdus, millega tegelevad meie maakonna ametnikud, vallajuhid ja need, kes on rahvalt mandaadi saanud. Meil puudub vähimgi teadmine, millega tegeleb pidevalt tööd rabav vallavanem: kellega ta kohtub, mis teemadel vestleb ja kuidas valda edasi viib. Millised külalised vallas viibivad, kuhu järgmine välisvisiit tehakse.

Enne kui edasi ruttame, heidame eksklusiivse pilgu ühe ajakirjaniku postkasti. Nii saame teada, et Tartu linna pressiesindaja kutsub meid Maarja peremajade nurgakivi panekule, advendiküünla süütamisele ning annab märku, et Tartu vallavalitsuse istungil sõlmiti jäätmejaama kasutamiseks valdadega koostööleping. Ühtlasi saame samast kirjast teada, et linnavalitsus eraldas reservfondist kokku 7792 eurot, millest 2000 läks õigusapteegi korralduskuludeks ja ülejäänu rahandusosakonnale tööjõukuludeks seoses koondamistega. Ühtlasi kutsutakse mind linnavalitsuse istungijärgsele pressikonverentsile.

Läheme mõned kirjad allapoole. Seal näeme, et tervise- ja tööminister Riina Sikkut osaleb 6.–7. detsembril Brüsselis nõupidamisel. Saame teada, et kohtumisel arutatakse liikmesriikide koostöö ja vaktsineerimisega seotud küsimusi. Ühtlasi annab pressiesindaja mulle võimaluse tutvuda päevakava ja materjalidega ning lubab, et kui mul tekib mingeidki küsimusi, siis aitab ta mind nõu ja jõuga.

Lisaks tinistavad mu postkasti igal reedel iga ministeeriumi uue nädala ülevaated. Saan teada, millega tegeleb Jüri Ratas, kuhu sõidab president Kersti Kaljulaid ja millisel kohtumisel osaleb rahandusminister Toomas Tõniste.

Kuid hüppame nüüd Brüsselist maakonda tagasi. Nagu me teame, on vallavanematel,  abivallavanematel ja volikogu juhtidel käed-jalad tööd täis. Nad töötavad ka nädalavahetusel ja siis, kui pussnuge taevast alla sajab. Seega on mõistetav, et kõigi kohtumiste vahepeal polegi võimalik pressi teavitada. Õnneks on selleks tarbeks palgatud pressinõunikud, kes neid selles raskes töös abistavad.

On veider, et rahvalt mandaadiga juhtpositsioonile saanud oma valijatele infot jagada ei taha. Veel vähem tahetakse jagada infot, mis vallas toimub, millal otsustatakse maakonna jaoks olulisi teemasid ja kuidas rahvas neis saab kaasa lüüa. Veelgi enam: tähtsatest ja ilmselt ka valusatest teemadest teavitatakse nii hilja, et neil, kes isegi tahaks, pole ajaliselt võimalik soovitud teemas kaasa rääkida.

Siinkohal tasuks mõelda, et meedial on kandev roll.Nii inimeste teavitamises kui ka üldsuse arvamuse kujundamisel. Kuid kui ametnike ja juhtiv tegelaste suud ja klaviatuur vaikivad, tuleb tõdeda, et ehk jääbki vastavatest oskustest puudu.

KERTTU-KADIVANAMB, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus