“Matemaatika” sai harrastusteatrite riigifestivalil kontseptuaalsuse preemia

Õiguse Jõgevamaad riigifestivalil esindada sai MTÜ Look märtsis toimunud maakondlikel näitemängupidustustel, kus “Matemaatika” tunnistati parimaks täiskasvanute trupi lavastuseks ja Liisi Tegelmann parimaks lavastajaks. Eva Strömi “Konnaakvaariumil” põhinev lavastus “Matemaatika” valmis Liisi Tegelmannil Viljandi Kultuuriakadeemias õppides draamapedagoogi lisaeriala lõputööna ning algselt täitsid selles rolle tema kursusekaaslased. Lavastuse koostisosaks oleva videofilmi (see kujutab endast peategelase tagasivaadet lapsepõlve) aitas Liisil valmis teha tema elukaaslane Indrek Brandmeister, kelle sugulaste pere filmis kaasa lõi.

Kuna lavastus sai tugev, ärgitas Liisi noorem õde Kadri seda koduste Palamuse lavajõududega uuesti välja tooma ning sellega maakondlikel näitemängupidustustel osalema. Kadri ise oli nõus peaosa täitma, kõrvalosadesse kutsuti Ivar Vinkmann, Üllar Karu ja Toomas Väinsalu.

“Mõtlesin tookord, et võiks ju proovida kah. Aga niisama proovimisest jõudis asi tunduvalt kaugemale: riigifestivali ja sealse preemiani,” ütles Liisi Tegelmann.

Festivalietendus läks Liisi meelest hästi ning lisaks lavastusele antud kontseptuaalsuse preemiale sai trupp ka ühe noornäitlejapreemia: selle pälvis videofilmis peategelast lapsena kehastanud Kaisa Parel, kes filmimise ajal oli viie- ja praegu kuueaastane. Arvatavasti on ta noorim harrastusteatrite riigifestivalil preemia saanud näitleja.

Festivali peapreemia läks seekord Tallinnas tegutsevale Tammsaare-nimelisele teatrile, kes mängis Rünno Saaremäe näidendit “Jaanituli”. Esimese preemia sai Salme Teater Mati Undi ainetel valminud lavastusega “Phaeton, päikese poeg”.

“Mul endal festivalietenduste hulgas erilisi lemmikuid polnud, aga midagi head, kasulikku ja õpetlikku oli kõigis lavastustes,” ütles Liisi.

?ürii, mille koosseisu kuulusid näitlejatar Liina Olmaru, lavastaja ja kultuuriministeeriumi teatrinõunik Tõnu Lensment ning dramaturg Urmas Vadi, tõstis Liisi lavastuse puhul esile video julget kasutamist ja oskust tuua lavastusse sisseläbiv teema.

Praegu töötab Liisi Tegelmann Tallinnas Merivälja lasteaias õpetajana ja teatriga parasjagu ei tegele.

“Põlva festival andis rohkesti ainet järele mõelda, kus minu õige koht siis ikkagi tegelikult on,” ütles Liisi.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus