Marten Liiv näitas end välgukombel kodurajal

Oma sünnipäeval, 23. detsembril, tegi Eesti parim meeskiiruisutaja Marten Liiv oma selle aasta esimese ja viimase stardi kodusel Adavere jääl. Maailma paremikku kuuluv Liiv läbis 500 meetrit 40,93-ga ning tuli maakonna meistriks.


 Marten Liiv jõudis Adaveres 500 m rajarekordile päris lähedale ja seda kurvides kätt maha pannes uisutades. Sest vastasel juhul oleks kiirus ta rajalt viinud. Nagu lühirajal.

„Adavere ring selline ongi, et kiiruse lagi tuleb vastu. Mul ongi see probleem, et saan väga vähe sõita sprinti maksimaalsel kiirusel. Sest treeningutel pole mitte kunagi üksi jääl ja alati pead seal teistega arvestama. Täiskiirusel sõita ja endast maksimumi ei saa treeningutel kunagi anda. Seepärast olen ka võistlustel alati oluliselt kiirem kui treeningul,” selgitas Liiv.

Võistluste lõppedes andis treener Väino Treiman oma kombe kohaselt Martenile 20 eurot preemiaraha kahe viimatise Eesti rekordi püstitamise eest. Sest iga rekordi puhul maksab treener oma õpilastele kümneka.

Edukale aastale tagasi vaadates

Lõppev aasta oli Marten Liivile väga edukas. Noormees jõudis olümpiamängudele, kus näitas korralike tulemusi. Paar kuud tagasi alanud uue hooaja on ta sisse juhatanud kiirete sõitudega MK-võistluste etappidel.

„Tegelikult oli käimasoleva hooaja algus väga raske. Ühest küljest mõjus see, et suvel läks kaitseväes teenimise tõttu üks kuu kaotsi ja suve teises pooles rahvusvahelises treeningseltskonnas alustades ei olnud esialgu ülevaadet, milline uus grupp välja näeb,” selgitas Liiv. „Septembris kui esimest korda uue hooaja eel jääle läksin, olin praktiliselt null. Polnud kiirust, teravust, midagi ei olnud. Jääl olin olnud enam kui kuu vähem eelmise aastaga võrreldes. Aga õnneks sulandusin väga kiiresti gruppi sisse ja mingeid tagasilööke polnudki.

Kartsin tegelikult rohkem kui hooaja algus seda tulemustes näitas.”

Kiiruisutaja sõnul hakkas ta septembrist alates ennast uueks hooajaks üles töötama ning oli juba novembris Jaapanisse esimesele MK-etapile sõites heas konditsioonis. „Vastu ootusi oli mul Obihiros starti minnes super tunne ja ka tulemused kinnitasid seda.”

Liiv teenis MK-sarja B-grupis punkte kohe esimese stardiga 1000 meetris. Järgmine etapp Tomakomais ja siis edasi Hollandis Heerenveenis läksid veelgi paremini. Ainult detsembrikuu algul toimunud Poola etapil ei olnud head minekut.

„Kokkuvõttes võin öelda, et nii heas seisus pole ma hooaja alguses kunagi varem olnudki,” rääkis Marten pärast Adavere võistlust.

„Tänavuse hooaja eesmärgiks oli kvalifitseeruda EM-võistlustele. Sellega sain hakkama ja lisaks on mul olemas koht ka üksikalade MM-ile ja sprindi MM-võistlustele. Nii et selle talve  tiitlivõistlustele lähen vastu täisprogrammiga.”

Jaanuaris ootavad Marten Liivi ees Euroopa meistrivõitlused ja võimalik, et pärast seda teeb ta kaasa ka Hamaris sõidetaval MK-etapil.

„Kas Hamarisse lähen, pole veel selge, sest kohe pärast seda ootab Inzellis ees üksikalade MM-võistlus. Tihe võistluskalender ootab ees veebruari lõpuni ja tõenäoliselt vahepeal enam koju ei pääse.“

Eesmärgiks A-gruppi jõudmine

Seni on Liiv MK-võistlustel kaasa löönud B-grupis, kuid sportlase selge siht on jõuda valitute seltskonda ehk A-gruppi. Tema sõnul muudeti sel aastal A-gruppi jõudmise kriteeriumeid. „Näiteks on vaja kahel esimesel MK-etapil B-grupis kolme hulka sõita, et võimalikult palju punkte teenida. Etapi võitja saab alati koha A-grupis,” selgitas sportlane.

Liiv on veendunud, et A-grupis võistlemine annab väga palju juurde. „Juba konkurents on hoopis tugevam ja ka võistlustingimused on paremad. Näiteks stardib A-grupp alati keskpäeval või isegi õhtul, mis muudab stardiks valmistumise lihtsamaks. B-grupp võistleb seevastu hommikul vara, mis lööb tavapärase päevarežiimi segamini. Pead hommikul vara tõusma ja hoopis teise päevaplaani tegema. A-gruppi murdmine on mul kindlasti järgmise hooaja suur eesmärk,” ütles Marten Liiv.

Eduka hooaja foonil on üllatav, et Liivi treeningumaht on võrreldes eelmise hooajaga isegi langenud. „Treenin teistmoodi. Uisutanud olen vähem ja oluliselt vähem olen teinud suuri mahutreeninguid. Enam ei pea tegema pikki kümneminutilisi lõike nagu eelmisel aastal. Hetkel on selliste lõikude pikkus viie minuti juures.

Fookus on ettevalmistusel ikkagi 500 ja 1000 meetril, 1500 on jäänud kõrvale. Minu põhidistantsiks jääbki edaspidi 1000 m, kuid 1500 m pean sõitma selleks, et sprindi tiitlivõistlustel tuleb seda teha.”

Liiv lisab, et sõidutehnika poolelt on tal lisada vähe, kuid peamist reservi näeb ta just jõu osas. „Sel aastal ongi jõutreeningud olnud intensiivsemad ja suuremate raskustega.

Kui eelmisel aastal võtsin trennis õlgadele maksimaalselt 130 kilose kangi, siis nüüd teen sama 180 kilose kangiga. See näitab jõus edasiminekut.”

Pühade ajal tegi Marten kodus viibides kõvasti trenni. „Jääl olin vähe, kuid peamiselt rassisin jõusaalis ja sõitsin ratast.”

Kus ta jaanuaris treeningutega jätkab, pole hetkel veel teada. „Muidu pidanuks ma olema Inzellis, kuid seoses seal lähedal Ruhopoldingis toimuvate laskesuusatamise MK-võistlusega on Inzellis majautusprobleemid,” rääkis pikad pühad kodus veetnud Marten Liiv.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus